Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy zmiana na stanowisku ministra rolnictwa jest korzystna dla producentów rolnych?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Artykuł z numeru: 8/2017

Choroby buraka cukrowego


Zdrowe i prawidłowo funkcjonujące ulistnienie decyduje o wysokości uzyskanych plonów buraka cukrowego. Jednocześnie liście to źródło pokarmu dla wielu organizmów, które rozwijając się na nich, powodują uszkodzenia będące bezpośrednią przyczyną spadku jakości i wysokości plonów.

Znajomość objawów chorobowych przez nie powodowanych, warunków wpływających na ich rozwój i sposobów ograniczania zagrożenia to podstawowa wiedza każdego plantatora.

Chwościk buraka

Chwościk buraka wywołuje niewielkie (2-5 mm średnicy) szare plamy otoczone czerwoną lub brunatno-czerwoną obwódką. Wraz z rozwojem choroby porażone liście zasychają, a roślina wytwarza nowe, kosztem zmagazynowanych w korzeniu substancji zapasowych. W efekcie spada plon zarówno korzeni, jak i cukru. Grzyb atakuje przy wysokiej temperaturze powietrza oraz wilgotności. Susza i niskie temperatury hamują jego aktywność.

Ochrona przed chwościkiem musi być podejmowana w momencie pojawienia się pierwszych objawów choroby. Ze względu na łatwe uodparnianie się grzyba na fungicydy, w przypadku konieczności przeprowadzenia kilku zabiegów ochronnych, do kolejnych należy stosować preparaty zawierające różne substancje czynne.

Brunatna plamistość liści

Porażenie liści buraka przez brunatną plamistość liści (Ramularia beticola) objawia się w postaci nieregularnych szarych plam o wielkości 5-10 mm. Grzyb ten atakuje w warunkach wysokiej wilgotności powietrza, w niższych temperaturach niż chwościk, tzn. 16-20 st. C. Zwykle porażone zostają rośliny rosnące w pobliżu chorej, będącej źródłem zakażenia. Choroba nie stanowi zagrożenia dla uprawy buraka. Prowadząc ochronę przed chwościkiem ogranicza się także brunatną plamistość liści.

Mączniak prawdziwy

Na plantacjach buraka cukrowego w lata suche i gorące można zaobserwować objawy mączniaka prawdziwego. Choroba, o ile występuje, pojawia się w drugiej połowie sierpnia. Grzyb rozwija się na powierzchni liści tworząc biały nalot, a plantacja wygląda jak obsypana mąką. W Polsce rzadko stanowi zagrożenie dla plantacji buraka i nie powoduje większych strat. Większość fungicydów stosowanych w ochronie przed chwościkiem ogranicza także rozwój mączniaka prawdziwego.

Rdza

Rdza pojawia się na liściach buraka tylko sporadycznie i zazwyczaj we wrześniu. Jej objawy to rdzawe, niewielkie krostki, które mogą występować bardzo obficie. W Polsce dotychczas nie obserwowano większego nasilenia tej choroby liści, jednak w takich krajach jak Szwecja i Dania oraz w północnych rejonach Niemiec buraki są regularnie chronione przed tym patogenem. Obszar zagrożony przez tę chorobę niestety powoli się rozszerza.

Stemphylium beticola

Nowym patogenem liści buraka jest Stemphylium beticola. Atakuje i rozwija się w podobnych warunkach jak chwościk, jednak w nieco niższych temperaturach. Wywołuje drobne przyżółcenia na blaszkach liściowych, w których centrum po pewnym czasie pojawiają się niewielkie nekrozy. W miarę rozwoju choroby powierzchnie uszkodzone powiększają się i liście zamierają. Choroba ta od kilku lat stanowi poważny problem w Holandii, ale podobne objawy obserwowane były już także w Polsce.

Tekst i fot. dr hab. Jacek Piszczek, prof. IOR-PIB

Instytut Ochrony Roślin – PIB

TSD w ToruniuKomentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat