Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy Pani/Pana gospodarstwo spełnia wymogi Dyrektywy azotanowej?
 
Tak
Nie
Trudno powiedzieć


Artykuł z numeru: 10/2018

Czym aplikować gnojowicę?


Rośnie liczba budynków inwentarskich, w których zwierzęta utrzymywane są na rusztach. Zamiast obornika pozyskiwana jest w nich gnojowica, jeden z podstawowych nawozów naturalnych. Efektywną aplikację gnojowicy zapewniają wozy asenizacyjne z odpowiednim wyposażeniem.

Bogata gama tych maszyn oraz opcji konfiguracji i wyposażenia jest dostępna w ofercie zarówno krajowych jak i zagranicznych producentów.

Joskin

Belgijska firma Joskin oferuje aż 11 serii wozów asenizacyjnych (o pojemności od 6000 do 32 000 l), wyposażonych w jeden z pięciu systemów napełniania i opróżniania beczki. Dobór systemu napełniania i opróżniania zbiornika jest ściśle związany z pojemnością beczki oraz liczbą osi podwozia. Najpopularniejszy jest próżniowy system pompowania wyposażony w pompę próżniową (kompresor), dostępny we wszystkich modelach wozów Joskin. W modelach Alpina, Modulo, Volumetra, Quadra i Euroliner producent oferuje połączenie pompy próżniowej z pompą odśrodkową. Pierwsza z nich służy do napełniania i opróżniania zbiornika. Pompa odśrodkowa jest przeznaczona do opróżniania zbiornika przez działko rozlewające. Rozwiązanie to umożliwia rozlewanie gnojowicy na pochyłych terenach, przy czym sama maszyna znajduje się na stabilnym podłożu. Działko rozlewające można wykorzystywać także do nawadniania.

Innym rozwiązaniem dostępnym w wielu modelach Joskin jest odśrodkowy system pompowania Storm. W tym rozwiązaniu pompa wypycha gnojowicę przy wykorzystaniu siły odśrodkowej w wyniku obrotów śruby lub rotorów z łopatkami. Rozwiązanie to jest droższe, jednakże cechuje go wyższa wydajność napełniania zbiornika, możliwość wypompowania cieczy z większych głębokości oraz mniejsze spienienie, co pozwala lepiej wypełnić zbiornik.

Belgijski producent oferuje także połączenie dwóch pomp odśrodkowych tworzących system Dual-Storm. Pierwsza jest zamontowana na końcu wysięgnika i służy do napełniania zbiornika. Druga, montowana na przedzie zbiornika jest wykorzystywana do tłoczenia gnojowicy. System cechuje wysoka wydajność rzędu 9-10 tys. l/min oraz możliwość współpracy z szerokimi aplikatorami przy zapewnieniu równomiernego dozowania cieczy.

Prawie wszystkie modele wozów Joskin mogą być wyposażone w system pomp Vacu-Strom. Układ tworzy pompa próżniowa przeznaczona do napełniania zbiornika oraz odśrodkowa (Storm), wykorzystywana do tłoczenia, zasilająca osprzęt do rozlewania gnojowicy na dużych szerokościach.

W ofercie Joskin znajdują się maszyny o konstrukcji samonośnej i ramowej. Jednolitą konstrukcją jest seria Alpina2 o pojemności zbiornika 6000-8000 l. W pozostałych maszynach zbiorniki i osprzęt osadzone są na ramie. Seria Cobra (zbiorniki: 10 000-12 500 l) jest oparta na podwoziu jednoosiowym, w którym szerokość opon wynosi 1050 mm. Jednoosiowymi konstrukcjami są też wozy Tetrax2 ze zbiornikami o pojemności 10 700-16 000 l. W tych konstrukcjach zastosowano dwie krótkie osie zamontowane w tej samej linii, na których obok siebie znajdują się cztery koła o szerokości 642 mm. Koła zapewniają kontakt pojazdu z podłożem na całej szerokości wynoszącej 2,6 m. Rozwiązanie ma szczególne zastosowanie na podmokłych polach i użytkach zielonych.

Największe konstrukcje Euroliner (18 000-28 000 l), Tetraliner (18 000-28 000 l) i Q-Bigliner (28 000-32 000 l) oparte są na trzyosiowym podwoziu. Ostatnia z nich jest wozem transportowym przeznaczonym do dowożenia płynnych odchodów zwierzęcych z miejsca ich magazynowania na pole.

Wozy Joskin (oprócz serii Aplina2 i Q-Bigliner) mogą być wyposażone w sprzęg do agregowania aplikatorów doglebowych lub przeznaczonych do rozlewnia powierzchniowego. W tym zakresie belgijski producent oferuje aplikatory doglebowe na bazie kultywatora o szerokości 2,6-7,2 m lub brony talerzowej (4-6 m), rampy z wężami wleczonymi (9-30 m), rampy dyszowe (szerokość rozprowadzania 15-30 m), a także aplikatory do łąk (3-8,25 m). Ponadto producent oferuje bogatą gamę rozlewaczy, które umożliwiają rozprowadzenie gnojowicy na dużych szerokościach.

Dzięki instalacji elektrozaworów możliwa jest obsługa funkcji hydraulicznych wozów Joskin za pomocą wielofunkcyjnych skrzynek sterowniczych oraz terminali pracujących w sieci Can-Bus lub Isobus. Terminale oferują załączanie szeregu funkcji w trybie automatycznym po wcześniejszym ich zaprogramowaniu. Mogą one współpracować z urządzeniami GPS w celu automatycznego prowadzenia agregatu po polu jak również zmiennego dawkowania gnojowicy.

Pichon

Francuska firma Pichon oferuje szeroką gamę wozów asenizacyjnych o pojemności 2600-30 000 l. Maszyny są produkowane według koncepcji TCI (Tanker with Chassis), w której ocynkowany zbiornik i rama są przyspawane na całej długości do zintegrowanych osi kół. Zintegrowana rama jest lżejsza od standardowej. Rozwiązanie to pozwoliło znacznie obniżyć środek ciężkości maszyny. Zbiorniki są wykonywane zgodnie z najnowszymi dyrektywami UE, mają zamontowane wzmocnienia, a wewnątrz nich znajdują się falochrony zabezpieczające przed przelewaniem się cieczy i silnym kołysaniem się beczki, pozwalające na bezpieczne poruszanie się po drogach. Beczki są wykonane ze stali konstrukcyjnej S235JRG2 klasy 1 o grubości zależnie od modelu 5-8 mm.

Wozy Pichon są dostępne w wersji jedno- (zbiorniki o pojemności 2600-11 300 l), dwu- (7150-22 700 l) oraz trzyosiowej (18 500-30 000 l). Producent oferuje duży wybór zawieszenia począwszy od sprężynowego po hydrauliczne, aktywne lub pasywne. Zawieszenie tandem i tridem wyposażono w osie skrętne. Standardowo ocynkowany dyszel jest oferowany w trzech wersjach. Dyszel sztywny jest przeznaczony do wozów o małej pojemności zbiornika. Do pojemniejszych maszyn dostępny jest dyszel z zawieszeniem sprężynowym lub hydraulicznym.

Producent wyposażył swoje wozy w różne opcje napełniania beczki i rozlewania gnojowicy. Do pobierania gnojowicy służą: ramię wieżowe wyposażone w dwa lub trzy przeguby, które umożliwia pobieranie gnojowicy ze zbiorników wkopanych, wysokich napowierzchniowych lub cystern; ramię zanurzeniowe do pompowania gnojowicy z dna zbiorników wkopanych; ramię pompujące BP2, w skład którego wchodzi mobilna instalacja lejka z wężami. Ramię z wężem jest opuszczane do lejka za pomocą siłowników hydraulicznych, którą to czynność operator wykonuje bez potrzeby wychodzenia z kabiny ciągnika.

Wozy asenizacyjne Pichon można kupić w wersji dwu- i wielodyszowej lub wyposażone w węże wleczone do rozlewania gnojowicy. Te ostatnie umożliwiają rozprowadzanie gnojowicy na szerokość od 9 do 30 m. Do aplikacji doglebowej francuski producent proponuje aplikatory dostępne w pięciu wersjach. Jednym z nich aplikator łyżwowy o szerokości roboczej 7,5-9 m, zalecany na łąki i pastwiska. Innym urządzeniem jest aplikator na bazie kultywatora o szerokości roboczej 3-6 m.

Do obsługi funkcji maszyn z kabiny ciągnika producent oferuje skrzynki sterujące lub terminale Can-Bus lub Isobus. Te ostanie umożliwiają rejestrowanie różnego rodzaju danych i zapisywanie ich na nośnik USB.

Meprozet

Właścicielom niewielkich stad Meprozet proponuje wozy jednoosiowe o pojemności 3000-10 000 l. Dla większych producentów dostępne są wozy dwuosiowe ze zbiornikami mieszczącymi 6000-18 000 l cieczy. Wielkotowarowe fermy mogą być zainteresowane trzyosiowymi maszynami od 18 000 do 30 0000 l. Osobną grupę stanowią wozy typu PW wymagające stacjonarnej pompy do napełniania zbiornika.

W wozach Meprozet zastosowano próżniowy system napełniania beczki. Napędzany z WOM ciągnika kompresor standardowo jest montowany na dyszlu. Opróżnianie odbywa się za pomocą nadciśnienia lub grawitacyjnie. Napełnianie beczki może być wspomagane pracą turbonapełniacza montowanego do bocznego króćca zbiornika wozu asenizacyjnego. Urządzenie skraca czas napełniania o ok. 30 proc. oraz eliminuje efekt spieniania gnojowicy podczas załadunku.

W ofercie producenta są wozy ze specjalnym wyposażeniem jakim jest działko wodne, które umożliwia podlewanie pasa uprawnego o szerokości do 30 m. Ma ono zastosowanie szczególnie w uprawach warzyw.

Wozy Meprozet umożliwiają aplikowanie gnojowicy powierzchniowo oraz doglebowo. Dla pierwszego rodzaju dozowania producent oferuje ramiona z wężami wleczonymi o szerokości 3-16 m. Szerokie ramiona są rozkładane ręcznie lub hydraulicznie. Dostarczenie gnojowicy do gleby na głębokość do 200 mm umożliwia aplikator wyposażony w cztery zęby kultywatora. Dostępne są także aplikatory na bazie brony talerzowej o szerokości 2,4-6 m.

W ofercie Meprozetu jest dostępny wóz asenizacyjny PW-300 Quadro, wyposażony w potrójnie łamane ramię wysięgowe z hydraulicznie napędzaną pompą zanurzaną i wężem tłocznym. Urządzenie służy do samodzielnego tankowania. Dzięki temu wóz może być wykorzystywany do transportu gnojowicy oraz przepompowywania do zbiorników lub maszyn na polu. Po zamontowaniu łyżki rozbryzgowej istnieje możliwość samodzielnego rozlewania gnojowicy po polu.

Cały tekst można przeczytać w październikowym numerze miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny”

dr inż. Jacek Skudlarski
Fot. firmowaKomentarze
Dodaj komentarz
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat