Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że ustawa "odorowa" powinna wejść w życie?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania
Tak, ale w innym kształcie


Artykuł z numeru: 11/2018

Do przedsiewnej uprawy gleby


Wielozadaniowe agregaty uprawowe, będące połączeniem kilku oddzielnych narzędzi lub maszyn uprawowych, są niezbędnym wyposażeniem gospodarstw zajmujących się produkcją roślinną. Zestawy te producenci oferują w różnych kombinacjach i szerokościach roboczych.

Agregaty uprawowe to zestawy złożone z co najmniej dwóch narzędzi lub maszyn, bądź też jednej maszyny i jednego narzędzia uprawowego. Dzielimy je na aktywne i bierne. Te ostatnie dominują w ofercie producentów krajowych i zagranicznych.

Podaż biernych agregatów uprawowych jest dostosowana do gospodarstw o różnej powierzchni i uwzględnia każdy system uprawy roli. Spośród polskich producentów oferują je: Agro-Masz, Agro-Factory, Agro-Tom, Akpil, Bomet, Expom Krośniewice, POM Brodnica czy Unia Grudziądz. Zestawy do uprawy przedsiewnej oferują także wytwórcy zagraniczni: Bednar, Köckerling, Kuhn, Väderstad.

Unia Grudziądz

W krajowej ofercie dominują agregaty zawieszane przeznaczone dla mniejszych gospodarstw. Jeden z największych polskich wytwórców – Unia Grudziądz – w grupie zawieszanych narzędzi sprzedaje agregaty Kombi 3 XL, Ceres L/XL oraz Max. Pierwszy jest wyposażony w podwójny wał strunowy tylny oraz wał strunowy przedni. Sekcję uprawową tworzą trzy rzędy sprężystych zębów kultywatora z dwustronną redliczką lub z gęsiostopką. Seria Kombi obejmuje pięć modeli o szerokości roboczej od 3 do 5,6 m. Modele, których szerokość robocza przekracza 3 m są wyposażone w siłownik hydrauliczny do składania ramy.

Składaną hydraulicznie ramą dysponują też agregaty Max, które mogą mieć szerokość nawet 9 m. Są podzielone na trzy sekcje niezależnie kopiujące teren. Każdą z sekcji można doposażyć w zęby z dwustronną redliczką lub gęsiostopkę o szerokości 160 lub 260 mm. W przedniej części agregatu znajduje się wał strunowy. Z tyłu narzędzia standardowo znajduje się podwójny wał Crosskill. Opcjonalnie dostępne są inne wały.

W gamie zawieszanych agregatów Unii dostępne są narzędzia Ceres (2,5-3 m) wyposażone w hydraulicznie unoszony TUZ umożliwiający agregowanie z siewnikami zbożowymi lub punktowymi. Zależnie od wersji, narzędzie jest wyposażone w dwa (wersja L) lub trzy rzędy zębów (XL), przedni wał strunowy oraz tylny wał Packera.

Unia Grudziądz oferuje także agregaty przyczepiane. Viking (5,3-8 m) wyposażony jest w sprężyste zęby z dwustronną redliczką lub gęsiostopką oraz wał strunowy. Zamiast standardowej listwy przedniej producent oferuje hydraulicznie sterowaną włókę.

Agro-Tom

Bogatą gamę narzędzi uprawowych ma w ofercie Agro-Tom. Składający się z przedniego wału płaskownikowego, czterech rzędów zębów sprężystych oraz podwójnego wału strunowego agregat KM jest dostępny w wersjach 2,5 i 3 m. Większe szerokości (3,5-5 m) oferuje podobnej budowy co wersja KM składany hydraulicznie agregat KMH. Trzeci agregat oznaczony symbolem UPH (4-6 m) ma na wyposażeniu trzy wały ugniatające. Dwa wały płaskownikowe lub rurowe (jeden z przodu, drugi z tyłu) są zintegrowane z ramą, na której zamocowano sprężyste zęby kultywatora zakończone gęsiostopkami. Za nimi umiejscowiono wał Crosskill z oddzielną regulacją położenia. UPH można wyposażyć w wózek jezdny z dwoma kołami, w wyniku czego konstrukcja zostaje przekształcona w narzędzie półzawieszane, mogące współpracować z siewnikami.

Nowością firmy Agro-Tom jest agregat Front Packer zawieszany na przednim TUZ ciągnika. Jest on wyposażony w wał Crosskill lub wał kolczasty. Dodatkowo do narzędzia można dołączyć włókę regulowaną hydraulicznie oraz zęby sprężynowe z redliczką lub gęsiostopką.

POM Brodnica

Zainteresowani produktami POM Brodnica mają do wyboru agregaty dostępne w trzech seriach. Sigma S (2,7-4 m) to modele przeznaczone do współpracy z siewnikami. Zawieszane na tylnym TUZ narzędzia składają się z dwóch wałów (przedni płaskownikowy i tylny rurowy), pomiędzy którymi znajdują się dwa rzędy zębów sprężynowych 32x10 mm. Większe szerokości robocze mają zawieszane agregaty Sigma Plus H (3,8-6 m) wyposażone w przedni wał płaskownikowy i tylny strunowy dwurzędowy. Rama agregatów jest składana hydraulicznie.

Producent z Brodnicy oferuje także agregat Sigma SW o szerokości 3 m, przeznaczony do współpracy z siewnikami zbożowymi Jota N lub Jota Z. W tym narzędziu przedni wał kruszący został zastąpiony włóką sprężystą regulowaną mechanicznie lub hydraulicznie (opcja).  Agregat może być wyposażony w różne rodzaje wałów.

Akpil

Gama narzędzi firmy Akpil obejmuje agregaty Rylec (2,1-3 m) oraz składane hydraulicznie Rylec XL (3,5-6 m). Pierwsze wyposażono w cztery rzędy zębów typu „S” z redliczką zaś drugie również w cztery rzędy zębów, ale z zamontowaną do nich gęsiostopką. Z przodu zamontowano wał płaskownikowy zaś z tyłu podwójny strunowy. Oba agregaty mogą być doposażone w przednią listwę wyrównującą.

Agro-Factory

Firma Agro-Factory oferuje agregaty o szerokości roboczej od 1,8 do 2,8 m, produkowane na bazie kultywatora lub brony sprężynowej. Składane hydraulicznie narzędzia o szerokości od 3,2 do 6 m z wałem strunowym dwurzędowym tylnym mogą być wyposażone w kultywator z zębami sprężynowymi lekkimi (uprawa pod groch, ziemniaki, zboża i kukurydzę), bronę sprężynową (uprawa pod groch i bobik) lub bronę redlicową (uprawa pod buraki i rzepak).

Agro-Masz

Wytwórca ze Strzelc Małych produkuje trzy serie agregatów: AU, AUC i AS. Narzędzia serii AU to zawieszane agregaty o szerokości od 3,6 do 5,6 m, których konstrukcja podczas pracy opiera się na trzech wałach (jeden wstępnego i dwa wały strunowe końcowego wyrównania). Pomiędzy nimi znajdują się cztery rzędy zębów z zamontowanymi redliczkami z dwustronnym ostrzem. Seria AUC to dwa modele trzysekcyjnych agregatów o szerokości 3 i 4 m, które mogą być wyposażone układ transportowy (dyszel z osią i kołami). Narzędzia mają trzy sekcje włók wyrównujących, dwie sekcje zębów oraz trzy wały doprawiające.

W ofercie producenta są dostępne cztery modele agregatów AS (2,5-4 m) wyposażone w podnośnik hydrauliczny do sprzęgania narzędzia z siewnikiem. Konstrukcja hydropaku umożliwia zmianę rozstawu mocowań, co pozwala agregować narzędzie z siewnikami innych producentów. Agregat opiera się na dwóch wałach (przednim strunowym gładkim i tylnym Crosskill). Pomiędzy nimi znajdują się dwie (opcjonalnie trzy) sekcje sprężystych zębów zakończonych redliczkami z dwustronnym ostrzem.

Bomet

Firma Bomet oferuje sześć serii agregatów do uprawy przedsiewnej. W wersji Carina dostępnych jest sześć modeli o szerokości roboczej od 1,8 do 3,2 m, które są połączeniem kultywatora oraz tylnego wału strunowego 1- lub 2-rzędowego. Zęby kultywatora, zakończone wymienna redliczką, mocowane są w czterech rzędach. W innej opcji narzędzia Carina mają na wyposażeniu przedni wał płaskownikowy. Podobny zestaw narzędzi zastosowano w składanych hydraulicznie agregatach Coma (3,2-4,6 m). Uzupełnieniem oferty jest ciężki agregat Canis (2,5-4 m), w którym głównym elementem roboczym są ustawione w dwóch rzędach sprężyste zęby zakończone szerokimi gęsiostopkami. W przedniej części agregatu umieszczono listwę kruszącą i wał płaskownikowy. W tylnej części może znajdować się wał Crosskill lub strunowy.

Cały tekst można przeczytać w listopadowym numerze miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny”

dr inż. Jacek Skudlarski
Fot. firmoweKomentarze
Dodaj komentarz
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat