Kombajny do zbioru ziemniaków

2019-10-01

Uprawą ziemniaków zajmują się mniejsze i większe obszarowo gospodarstwa rolne. Oferta producentów maszyn rolniczych umożliwia dopasowanie odpowiedniej maszyny do potrzeb gospodarstwa. Dostępne na rynku kombajny ziemniaczane oferowane są w rożnych wersjach wyposażenia oraz zaawansowania technicznego. Najpopularniejsze w Polsce są kombajny przyczepiane. Przedstawiamy wybraną ofertę tych maszyn.

Dla średnich gospodarstw

Produkowana przez Unię Pyra 1600 jest jednorzędową maszyną wyposażoną w zbiornik o ładowności 1600 kg lub podest i workownicę. W konstrukcji tej gleba oraz część zanieczyszczeń z wykopanej masy jest usuwana na prętowym odsiewaczu o długości 3,5 m. W końcowej części górki palcowej znajduje się hydraulicznie napędzany zgarniacz, kierujący ziemniaki na stół selekcyjny, przy którym pracuje dwuosobowa załoga.

Inną propozycją krajowej produkcji jest przyczepiany jednorzędowy kombajn Kartoffel z oferty firmy Akpil Pilzno. W kombajnie zastosowano dwa przenośniki odsiewające. Drugi przenośnik znajduje się pod oddzielaczem łęcin. Za drugim odsiewaczem znajduje się pierwszy oddzielacz, a tuż obok niego poprzecznie ustawiony drugi oddzielacz. Ziemniaki z jednego na drugi oddzielacz są przekierowywane za pomocą rolek zgarniających. W standardzie producent zastosował dwa sortowniki rolkowe. Pierwszy znajduje się przed stołem przebierczym, drugi przed przenośnikiem wysypowym. Prędkości przenośników są regulowane hydrauliczne. Układ hydrauliczny z niezależną pompą napędzaną z WOM ciągnika jest sterowany za pomocą pulpitu z kabiny ciągnika. Dostępny jest także system automatycznego naprowadzania podbieracza na rząd. Koła jezdne są hydraulicznie skrętne i wyposażone w układ hamulcowy pneumatyczny lub hydrauliczny. Kombajn Kartoffel wyposażono w zbiornik na ziemniaki o ładowności 3500 kg (opcjonalnie 5000 kg).

Zagraniczną propozycją dla średnich gospodarstw jest jednorzędowy kombajn SE 75-20 produkowany przez niemiecką firmę Grimme. Maszyna może być wyposażona w zbiornik o ładowności 2 t bądź platformę do pakowania ziemniaków w worki bezpośrednio na polu. W maszynie zastosowano dwie taśmy odsiewające, dwa separatory, palcowy przenośnik poprzeczny, stół przebierczy i składany elewator do rozładunku ziemniaków do zbiornika. Maszyna jest obsługiwana przez traktorzystę za pomocą skrzynki sterowniczej. Osoby pracujące przy stole przebierczym obsługują funkcje za pomocą cięgieł.

Kombajnem dla średnich gospodarstw jest też jednorzędowa maszyna niemieckiej firmy Ropa. Kombajn Keiler I (Dzik) wyposażono w 6-tonowy zbiornik. Elementy transportujące zebraną masę i oddzielające ziemniaki od resztek są napędzane hydraulicznie, co daje możliwość regulacji prędkości ich posuwu. Kombajn może być sterowany manualnie za pomocą dźwigni lub elektrycznie z wykorzystaniem terminala w ciągniku i panelu na stanowisku selekcyjnym. Bardziej zaawansowana wersja obejmuje sterowanie w technologii Isobus.

Dla dużych gospodarstw

Krajowym wytwórcą dwurzędowych kombajnów ziemniaczanych jest Unia. Firma oferuje kombajn Pyra 3000 konstrukcyjnie podobny do mniejszego modelu Pyra 1600. Maszyna jest wyposażona w większy zbiornik – o ładowności 3000 kg. Podobnie jak Pyra 1600 dwurzędowy kombajn wyposażono we własny układ hydrauliczny z pompą napędzaną od WOM ciągnika. Seryjnym wyposażeniem obu kombajnów są hydraulicznie skręcane koła ułatwiające naprowadzanie maszyny i manewrowanie na uwrociach.

Dwurzędowe maszyny dostępne są także pod rodzimą marką Sator firmy Agro Top Kaczmarek. Zbiór ziemniaków z bezpośrednim załadunkiem na przyczepę umożliwia kombajn Sator Double Z. Konstrukcja maszyny jest oparta na dwukołowym podwoziu ze skrętną osią. Zastosowano w niej pływające, niezależnie pracujące sekcje kopiące z hydrauliczną regulacją głębokości pracy, dwa przenośniki odsiewające (z regulacją intensywności wytrząsania), rolkowy multiseparator oraz hydraulicznie sterowany podajnik wysypujący ziemniaki na przyczepę. Kombajn jest sterowany elektronicznie za pomocą joysticka i terminala z wyświetlaczem.

Zagranicznym wytwórcą dwurzędowych kombajnów jest holenderska firma Dewulf, która oferuje kombajny Torro i R2060. Pierwszy z nich wyposażony jest w zbiornik o ładowności 5500 kg. W kombajnie zastosowano napędzaną hydraulicznie taśmę przesiewającą o długości 3,2 m oraz dwie taśmy kolcowe. Przy każdej z taśm kolcowych znajdują się rolki odginające przekierowujące ziemniaki na taśmy a dalej na stół przebierczy. Prędkość taśm jest regulowana ręcznie lub elektrycznie z kabiny traktorzysty lub na maszynie. Dostępnym wyposażeniem układu sterowania kombajnem jest terminal i joystick znajdujący się w kabinie ciągnika.

Za pomocą tych urządzeń może być sterowany także dwurzędowy kombajn R2060 dostępny aż w sześciu konfiguracjach uwzględniających różne specyficzne warunki zbioru. W każdej opcji za jednostką kopiącą znajduje się szeroka taśma kolczatkowa o długości 1,8 m. W innym wariancie za długim przenośnikiem odsiewającym znajduje się kolejny przenośnik o długości 1,9 m. W jeszcze innej opcji wewnątrz długiego przenośnika znajduje się trzeci odsiewacz i przenośnik kolcowy. Jednostka kopiąca opcjonalnie może być wyposażona w układ automatycznej regulacji głębokości pracy.

Zagranicznym producentem dwurzędowych kombajnów jest firma AVR. Jedną z propozycji belgijskiego wytwórcy jest model Spirit 6200 wyposażony w zbiornik o ładowności 6 t. W konstrukcji maszyny taśmy czopowe, rolki oporowe i grzebień obrotowy są napędzane hydraulicznie z układu zasilanego własną pompą napędzaną z WOM ciągnika. Opcjonalnie w maszynie producent montuje układ automatycznego kopiowanie terenu oraz elektro-hydrauliczny system sterowania odciążeniem kół kopiujących. Elektroniczna opcja sterowania funkcjami maszyny obejmuje joystick i terminal.

Różne kombinacje układu przenośników belgijski producent stosuje również w przypadku kombajnu Spirit 9200 wyposażonego w zbiornik o ładowności 8 t. Maszyna ta jest także dostępna w wersji ze sterowaniem elektronicznym z poziomu kabiny ciągnika.

Czołowym producentem kombajnów ziemniaczanych jest firma Grimme. Na duże areały niemiecki producent oferuje dwurzędowy kombajn SE 150-60, standardowo wyposażony w 7,5-tonowy zbiornik. To zaawansowana technicznie maszyna sterowana elektronicznie także w technologii Isobus. Jej cechą charakterystyczną jest system Speedtronic, zapewniający automatyczną regulację prędkości obrotowej pierwszego i drugiego separatora oraz taśmy stołu przebierczego, uzależnioną od obciążenia. Innym rozwiązaniem jest system automatycznej kontroli zagłębienia jednostki wykopującej oraz docisku wału na redlinę. Dopełnieniem wyposażenia jest system kamer video.

Dwurzędową maszyną jest także trzykołowy przyczepiany kombajn EVO 290 wyposażony w 9-tonowy zbiornik. Wszystkie trzy koła maszyny są kierowane i opcjonalnie mogą być aktywnie napędzane. W standardzie producent oferuje sterowanie maszyną za pomocą joysticka i terminala Isobus, który umożliwia programowanie ustawień kombajnu i ich automatyczne odtwarzanie.

Na polskim rynku dostępne są też kombajny Keiler II produkowane przez niemiecką firmę Ropa. W maszynie zastosowano podobne rozwiązania konstrukcyjne (m.in. przenośnik łętowy okalający drugą taśmę odsiewającą i pierwszy przenośnik palcowy) jak w jednorzędowym modelu Keiler I. Manewrowanie kombajnem ułatwia skrętna oś. Funkcjami maszyny można sterować manualnie lub elektronicznie. Dostępna jest także magistrala Isobus.

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 10/2019 miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny”

dr inż. Jacek Skudlarski
Fot. firmowe

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy