Agregaty do uprawy pasowej

2020-09-01

Rolnicy zainteresowani technologią strip-till mają do wyboru bogatą ofertę maszyn. W poprzednim numerze „Przedsiębiorcy Rolnego” opisaliśmy agregaty do uprawy pasowej krajowych wytwórców. Teraz wybraliśmy kilka zagranicznych propozycji.

Horsch

Propozycją niemieckiej firmy Horsch jest przystosowany do technologii pasowej agregat uprawowo-siewny Focus TD. Maszyna jest dostępna w wersjach o szerokościach 4, 6 i 7,5 m. Agregat za jednym przejazdem wykonuje głębokie spulchnianie, wysiew nawozu i siew nasion zbóż i rzepaku. Po zdjęciu sekcji wysiewającej zboża i po wpięciu siewnika punktowego możliwy jest punktowy wysiew nasion buraków, soi i kukurydzy w technologii pasowej. Focus jest wyposażony w zęby TerraGrip, które pracują na głębokości do 30 cm. Za ich pośrednictwem jest podawany nawóz na trzech głębokościach: na spód bruzdki tworzonej przez ząb, na wierzch otwartej bruzdy (głębokości 0-15 cm) lub w proporcji 50/50 na spód bruzdki i na wierzch. Za zębami spulchniającymi znajduje się rząd talerzy, których celem jest zamknięcie i zasypanie bruzdek. Kolejnym elementem jest wał oponowy, który dogniata glebę i likwiduje powstałe po talerzach wybrzuszenia. Za wałem znajduje się wymienna sekcja wysiewająca.

Kuhn

Francusa firma Kuhn oferuje rolnikom kultywator Striger 100 dostępny w trzech wariantach: 300R, 440R i 600R. Są to narzędzia składające się z 4-12 sekcji, wykonujących uprawę gleby w pasach oddzielonych od siebie o 45-80 cm. Pierwszym elementem każdej sekcji jest tarczowy lub falisty krój rozcinający glebę, zabezpieczony sprężyną. Podstawowym elementem roboczym jest ząb kultywatora, obok którego umieszczono talerze zatrzymujące glebę w uprawionym pasie. Przed zębem kultywatora znajdują się odgarniacze, które są dostępne w postaci ząbkowanych talerzy lub gwiazd. Ostatnim elementem są koła dociskowe (trzy rodzaje do wyboru).

Väderstad

Kilkanaście lat temu technologią Strip-Till zainteresowała się szwedzka firma Väderstad, której propozycją był agregat Spirit C StripDrill, przeznaczony do siewu zbóż, nasion oleistych i roślin strączkowych oraz aplikacji nawozów mineralnych. Obecnie maszyna jest dostępna jedynie na rynku wtórnym zaś producent gwarantuje dostęp do części zamiennych. Spirit C StripDrill wyposażono w dwa rzędy dłut uprawowych, które  spulchniają glebę do głębokości 30 cm, a zarazem umożliwiają aplikację nawozu mineralnego. Dłuta uprawiają wąski pas, w którym wysiewane są nasiona. Za dłutami znajdują się talerze zgarniające zatrzymujące przepływ boczny gleby, gwarantując w ten sposób, że w miejscu gdzie będą wysiane nasiona nie będzie słomy. Za nimi  umieszczono wał oponowy, który zagęszcza glebę. Nasiona są aplikowane za pomocą redlic dwutalerzowych zintegrowanych z kółkami, które utrzymują głębokość pracy oraz zamykają bruzdę nasienną.

Köckerling

Uprawę gleby w technologii pasowej wraz z wysiewem nawozów i nasion umożliwia agregat Master firmy Köckerling. Składa się on z dwóch zbiorników (każdy z nich o pojemności 1450 l), kultywatora do uprawy pasowej i szyny siewnej lub dowolnego siewnika do siewu pasowego. W skład agregatu wchodzą łapy sprężyste zakończone redlicami, które rozwierają glebę odsuwając jednocześnie słomę na boki przed pneumatycznym wysiewem nasion oraz wał ceownikowy o średnicy 620 mm, który zagęszcza glebę w miejscu aplikacji nawozu. Dzięki przestawianym mechanicznie na ramie zębom uprawowym nawozy mogą być dozowane na trzech głębokościach. W tym celu przed wylotem nawozu do gleby producent umieścił płytki, których położenie można zmieniać. W ofercie są dwa modele agregatów (Master 540 i Master 600), których szerokość robocza wynosi 5,4 i 6 m. Maszyny umożliwiają siew nasion w odstępach 30, 45 i 75 cm.

Pöttinger

Siew w technologii pasowej umożliwia oferowany przez austriacką firmę Pöttinger agregat Terrasem Wave Disc. W technologii Wave Disc uprawiany jest tylko wąski pas o szerokości 50 mm. Pasową uprawę umożliwiają pracujące pionowo i nieprzerzucające gleby falowane talerze o średnicy 510 mm, ustawione w rozstawie rzędów 12,5 lub 16,7 cm. W pierwszym przypadku uprawia się 36 proc. pola, a w drugim nieco ponad 25 proc. W opinii producenta, obniża to presję chwastów, w tym tak groźnych jak wyczyniec polny. Za sekcją talerzy znajduje się wał oponowy ustawiony w tzw. offsecie. Za umieszczenie nasion w glebie odpowiadają dwutalerzowe redlice Dual Disc, które tną resztki roślinne i formują równy, czysty rowek wysiewu. Siewnik Terrasem wyposażono w dzielony zbiornik, co pozwala na jednoczesną aplikację nawozów mineralnych.

Kverneland

Duńska firma Kverneland ma dla zwolenników uprawy w pasach kultywator Kultistrip. Narzędzie jest dostępne w wersji sztywnej oraz składanej hydraulicznie. W zależności od szerokości roboczej pracuje na szerokości od 4 do 12 rzędów. Kverneland Kultistrip może być wyposażony w zestaw do aplikacji różnego rodzaju nawozów granulowanych lub w zestaw do aplikacji gnojowicy. W skład sekcji roboczej wchodzi otwierający bruzdę dysk tnący, oczyszczające koła gwiaździste, jeden z trzech rodzajów zębów oraz koła dociskowe. Te ostatnie mogą być ogumione lub wykonane w postaci wału strunowego. Agregat jest przystosowany do współpracy z przednim zbiornikiem do nawożenia Kverneland Accord, co umożliwia jednoczesną uprawę i podsiew nawozu w uprawianym pasie bezpośrednio pod korzenie roślin.

Cały tekst można przeczytać we wrześniowym numerze miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny”

 (JS)

Fot. firmowa

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy