Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy ogrodzenie na naszej wschodniej granicy pomoże w zwalczaniu ASF?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Aktualno?ci

Buraki lubią uprawę pasową

2017-06-05

Buraki lubią uprawę pasową

- Rośliny buraka cukrowego lepiej wyglądają na poletkach uprawianych pasowo niż na tych uprawianych orkowo – przekonywał dr hab. Edward Wilczewski z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, pokazując doświadczenia założone w Stacji Badawczej UTP w Mochełku.

31 maja buraki miały tylko 6-8 liści, a więc z powodu wiosennych chłodów były słabo rozwinięte. Wysiano je 11 kwietnia w ilości 123 tys. nasion na ha. W obu przypadkach po międzyplonie ścierniskowym z grochu siewnego lub wyki. Podziemną i nadziemną suchą masę międzyplonu obliczono na 3,2 t/ha. Rośliny powschodziły dopiero po 3-4 tygodniach. - Zagęszczenie wynosi obecnie 9,9 rośliny na metr kwadratowy na poletkach w uprawie pasowej i 9,04 na poletkach uprawianych tradycyjnie – mówił dr Wilczewski. Żeby porównać obie metody uprawy wykonano też pięć pomiarów wilgotności gleby – prawie zawsze gleba uprawiana pasowo była o kilka punktów procentowych bardziej wilgotna od uprawianej tradycyjnie. Natomiast opór penetracji gleby był mniejszy w uprawie pasowej. Na tych poletkach buraki były też dorodniejsze.

Uprawę pasową wykonano agregatem uprawowo-siewnym firmy Czajkowski, Macieja Czajkowskiego, rolnika, który sam konstruuje swoje maszyny, a w ofercie ma już 16 modeli. Na razie sprzedał dziewięć maszyn, ma kolejnych sześć zamówień. Do tej pory produkował agregaty dla dużych gospodarstw i usługodawców (o szerokościach roboczych 6, 4,5 oraz 3 m, jedno lub dwukomorowe), ale w Mochełku zapowiedział premierę małego agregatu zawieszanego ze zbiornikiem jednokomorowym (na jeden nawóz), nadającego się na mniejsze areały. Jego agregatami interesują się nie tylko polscy rolnicy, także dealerzy z Francji, których klientami są usługodawcy. Tak więc prawdopodobnie już niedługo maszyny Macieja Czajkowskiego zdobędą francuskie homologacje.

W doświadczeniach w Mochełku (prowadzonych tu po raz pierwszy) wysiano odmianę buraka cukrowego Contenta firmy Syngenta. – Jest ona odporna na mątwika burakowego – przypomniał Jerzy Włodarski, przedstawiciel Syngenty. I dodał, że firma ma w ofercie osiem odmian buraka cukrowego. Są to oprócz Contenty: Alegra, Bravura, Varios, SY Securita, Julius, Sporta i Armesa. Bravura i Varios to nowości. Wszystkie są odporne na rizomanię oraz w mniejszym lub większym stopniu na chwościk burakowy. Szczególnie odporna na tę chorobę grzybową jest Alerga, polecana na dobre, żyzne stanowiska, dająca wyrównany i stabilny w latach plon cukru. Natomiast Contenta, która sprawdza się na suchych stanowiskach, charakteryzuje się także wysoką tolerancją na mątwika burakowego.

- Chwościk buraka staje się coraz większym problemem, ponieważ grzyb w dużym stopniu uodpornił się na cztery najpopularniejsze substancje czynne – zwracał uwagę rolnikom Jerzy Włodarski. – W zależności od regionu Polski, do 57 procent izolatów grzyba Cercospora beticola jest odpornych na epoksykonazol, 30 procent na tetrakonazol, do 100 procent na tiofanat metylowy, do 71 procent na tebukonazol.

Od ub.r. Syngenta proponuje więc rolnikom do zwalczania chwościka buraka Armure 300 EC i Spyrale 475 EC, z innymi niż cztery powyższe substancjami czynnymi. Armure (difenokonazol i propikonazol) to koncentrat do sporządzania emulsji wodnej, przeznaczony do ochrony buraków przed chwościkiem i mączniakiem prawdziwym zapobiegawczo oraz interwencyjnie, w dawce 0,6 l/ha, maksymalnie dwa razy w sezonie. Okres karencji wynosi 21 dni. Natomiast Spyrale (fenpropiodyna i difenokonazol) w dawce 1 l/ha stosuje się przeciwko chwościkowi, mączniakowi prawdziwemu, rdzy oraz brunatnej plamistości liści buraka, także co najwyżej dwa razy w sezonie. – Najlepiej stosować te dwa preparaty przemiennie, zaraz po stwierdzeniu na liściach buraków pierwszych objawów chwościka – radzi Jerzy Włodarski.

Ponadto kończy się proces rejestracji dwóch kolejnych fungicydów: Amistar Xtra 280 SC i Amistar Gold. Pierwszy zawiera azoksystrobinę i cyprokonazol, a drugi – azoksystrobinę i difenokonazol.  

Małgorzata Felińska

Więcej zdjęć Tytusa Żmijewskiego można obejrzeć w naszej fotogalerii

 

 

 


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone