Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy ogrodzenie na naszej wschodniej granicy pomoże w zwalczaniu ASF?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Aktualno?ci

Nowy zarząd, stare problemy

2017-07-05

Nowy zarząd, stare problemy
Federacja Związków Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych ma nowe władze. 28 czerwca w Warszawie delegaci związków regionalnych zdecydowali, kto obejmie kluczowe funkcje w organizacji na kolejne pięć lat. 

Atmosfera przed zjazdem nie zapowiadała rewolucji, bo jak podkreślali delegaci, którzy do stolicy przyjechali z całego kraju, nie czas na burzenie, ale umacnianie współpracy. – Nasze środowisko jest traktowane po macoszemu. Rząd PiS zamiast wspierać rozwój towarowego rolnictwa, za wszelką cenę stara się pozbawić nas gruntów i docelowo zlikwidować – mówili niezadowoleni rolnicy. Podkreślali, że zmiany, jakie zaszły w polskim rolnictwie w ciągu zaledwie 1,5 roku, przyprawiają o zawrót głowy. – Polityka rolna państwa jest tak nieprzewidywalna, że trudno cokolwiek planować. Taka sytuacja ma swoje odbicie w funkcjonowaniu Federacji, która mimo wielkiego potencjału, nie może przebić się z dobrymi pomysłami – tłumaczyli w kuluarach delegaci.  

Brak klimatu

Spotkanie rozpoczął prezes Leszek Dereziński, który przewodzi Federacji od 2007 r. (dwie kadencje). – Ostatnie pięć lat nie było łatwym okresem dla dzierżawców i właścicieli dużych gospodarstw. Musieliśmy się zmagać z wieloma przeciwnościami – przyznał. Zdając sprawozdanie ze swojej działalności zwrócił uwagę, że cały zarząd starał się zabiegać o interesy dużych gospodarstw tak, jak było to możliwe. – Nie wszystko udało się zrobić, ponieważ klimat polityczny nam nie służy. Działamy w wyjątkowo trudnym okresie, ale się nie poddajemy – zaznaczył.

Prezes zwrócił uwagę, że gospodarstwa towarowe są systematycznie „ograbiane”, a ich pozycja osłabiana: – Kurs jest jeden – wspieranie małych kosztem dużych. Uważamy jednak, że nie tędy droga, bo efekt skali nie zawsze załatwia sprawę i nie zawsze jest rozwiązaniem.

Zanim doszło do głosowania nad absolutorium za 2016 r., na temat finansów organizacji wypowiedziała się komisja rewizyjna, która przedstawiła dokładne sprawozdanie finansowe. – Przychody wyniosły w zeszłym roku 281 tysięcy złotych (174 tysiące złotych to składki członkowskie), a wydatki 272 tysiące złotych – oświadczył przewodniczący komisji Mikołaj Chełkowski i zarekomendował przyjęcie absolutorium. Delegaci jednogłośnie udzielili absolutorium zarządowi. 

Zmiana nazwy

W kolejnych wystąpieniach członków Federacji dało się odczuć rozżalenie brakiem skuteczności. Padały propozycje niezbędnych reform organizacji. – Opolski Związek Producentów Rolnych rekomenduje zmianę nazwy na Polska Federacja Producentów Rolnych. Jest ona nie tylko krótsza, ale również pozwala sięgnąć po nowych członków dzięki zmianie wizerunku – zaznaczył prezes Mariusz Olejnik. – Wielu naszych sąsiadów ma podobne problemy, warto trzymać się razem – dodał. Organizacja postuluje, aby zdecydowanie upomnieć się o dzierżawców, którym utrudnia się przedłużanie umów na kolejne lata.

Wojciech Hołownia, przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Związku Producentów Rolnych, nie ukrywał irytacji tym, co się dzieje. – My, którzy wzięliśmy na siebie ciężar byłych pegeerów, ryzyko inwestycji, dziś zostajemy na marginesie. Jeżeli nie wywalczymy szacunku, to nic z tego wszystkiego nie będzie – powiedział ostro. 

Brak konkurencji

W części wyborczej na fotel prezesa zgłoszono tylko jednego kandydata. Leszek Dereziński jednogłośnie został wybrany prezesem zarządu Federacji ZPDiWR. Kontrkandydata nie miał także Wojciech Hołownia, który został przewodniczącym Rady Federacji i swoją funkcję będzie pełnił do 2021 r.

Członkami Rady Federacji w głosowaniu tajnym zostali wybrani: Władysław Butor, Tadeusz Mochalski, Andrzej Okoniewski, Maciej Skibniewski, Feliks Skotnicki, Zbigniew Studniarski, Wojciech Rymaszewski, Paweł Wachowiak, Roman Wiatrowski, Piotr Włodawiec oraz Tomasz Zdziebkowski.

Funkcje wiceprezesów Federacji w nowej kadencji będą pełnić: Romuald Jankowski, Waldemar Rolewski i Mariusz Olejnik. Członkami zarządu zostali: Grzegorz Brodziak, Waldemar Dobrowolski, Zygmunt Jodko, Hubert Kulesza oraz Waldemar Sekściński. Przewodniczącym komisji rewizyjnej – Benedykt Ślęzak, a członkami – Mikołaj Chełkowski i Kazimierz Stoltman. 

Cały tekst przeczytasz w „My Dzierżawcy” – lipcowym dodatku do miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny” 

Tekst i fot. Krzysztof Zacharuk 

Więcej zdjęć można obejrzeć w naszej fotogalerii


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone