Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy zmiana na stanowisku ministra rolnictwa jest korzystna dla producentów rolnych?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Aktualno?ci

Sytuacja na rynku rzepaku

2017-08-08

Sytuacja na rynku rzepaku

Żniwa rzepaku trwają, jednak nie są tak optymistyczne i pomyślne, jak spodziewali się rolnicy jeszcze w czerwcu.

- Jesteśmy dopiero mniej więcej na półmetku żniw rzepakowych, ponieważ są bardzo opóźnione. Jednak większym problemem są plony, w wielu rejonach bardzo rozczarowujące w stosunku do wcześniejszych prognoz – mówi Juliusz Młodecki, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

- Na podstawie informacji zebranych od członków KZPRiRB możemy stwierdzić, że plony są od pół do jednej tony z hektara niższe niż wcześniej oczekiwaliśmy. Plantatorzy zbierają od 2 do 2,5 t/ha, a poziom 3,5 t/ha jest bardzo rzadki - dodaje Sonia Kamińska, dyrektor biura KZPRiRB.

Sygnalizowane są także problemy z jakością, np. porastanie nasion w łuszczynach. Przyczyną – zdaniem KZPRiRB – jest bardzo duża ilość opadów po okresie kwitnienia. Spowodowało to ogromną presję chorób grzybowych i szkodników łuszczynowych. W takich warunkach potęgują się problemy związane z uszkodzeniami korzeni we wczesnych stadiach rozwojowych rzepaku, spowodowane brakiem dobrych zapraw nasiennych. Problem braku zapraw neonikotynoidowych jest zatem wciąż aktualny.

- Uważam, że trzeba będzie zweryfikować wcześniejsze prognozy zbiorów i wszystko wskazuje na to, że zbierzemy mniej rzepaku niż wcześniej zakładaliśmy. Mogą to być zbiory nawet o 20 procent niższe od wstępnych prognoz. Z tym związany jest oczywiście poziom dochodów rolników, gdyż ceny kształtujące się obecnie na poziomie 1500-1540 złotych za tonę przy niskich plonach ledwo pokrywają koszty uprawy - dodaje Juliusz Młodecki. 

oprac. (Fem)

Fot. Tytus Żmijewski


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat