Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że pomoc oferowana rolnikom poszkodowanym przez suszę przez ministerstwo rolnictwa jest wystarczająca?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Aktualno?ci

Jak chronić kukurydzę przed dziką zwierzyną

2017-11-29

 Jak chronić kukurydzę przed dziką zwierzyną
Jak chronić kukurydzę przed dziką zwierzyną

Czy dziki preferują niektóre odmiany kukurydzy, a inne omijają? Czy skuteczne jest chronienie plantacji pastuchem elektrycznym? A może lepiej zaprawić ziarno Mesurolem 500 FS? 

- Zwierzyna nie zniszczyła mi kukurydzy odmiany P9175 Pioneer – chwali się rolnik z Wielkopolski. – Ta odmiana ma wysokie FAO (280) i ziarno typu dent. Dlatego dziki jej nie lubią.

Potwierdza to Sławomir Sarnowski z firmy DuPont Pioneer. – Mamy takie spostrzeżenia – mówi. – Dziki preferują odmiany typu flint, mniej smakują im odmiany dent. Obserwowaliśmy to na poletkach odmianowych, gdzie często jedna odmiana jest całkowicie zniszczona przez dziki, podczas gdy sąsiednie stoją nienaruszone. Zazwyczaj jest to odmiana, która wcześniej nalewa ziarno, czyli skrobię (o niskim FAO) i dziki to wyczuwają. Gdyby zwierzęta nie miały wyboru, to pewnie weszłyby też w odmiany typu dent, późniejsze, ale jeśli tylko dać im wybór, niszczą odmiany o niskim FAO. Rolnicy powinni więc obsiewać pasy pól przy lasach odmianami wcześniejszymi. Doradzamy gospodarzom siew określonych odmian. Ziarno oczywiście powinno być zabezpieczone zaprawą Mesurol 500 FS, która częściowo chroni zasiewy przed dzikami. 

Mesurol przez miesiąc

- Gdybym był producentem rolnym, wiosną zaprawiłbym ziarno kukurydzy przeznaczone do wysiewu Mesurolem – potwierdza dr hab. Robert Kamieniarz z Katedry Łowiectwa i Ochrony Lasu Wydziału Leśnego na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. – Ta zaprawa, mająca chronić nasiona między innymi przed ślimakami i ptakami krukowatymi, działa też odstraszająco na dziki. Pod warunkiem, że nasiona zostały zaprawione pełną dawką tuż przed wysiewem, bo preparat działa tylko miesiąc. Powoduje on nieprzyjemne doznania smakowe u zwierząt i dziki na takim zasiewie nie żerują. Przy czym nie trzeba wysiewać zaprawianego ziarna na całym polu, wystarczy pas szerokości 1-2 siewników (około 6 metrów) na obrzeżu, ale wokół całego pola, ponieważ dziki tam zaczynają żerowanie. A po co wydawać na każdą jednostkę siewną około 50 złotych więcej i obsiewać zaprawionym ziarnem całe pole?

Naukowiec radzi, żeby rolnicy na skraju pól kukurydzy zostawiali też metrowe nieobsiane pasy, na których da się założyć pastucha elektrycznego (nie może dochodzić do uziemiania przez rosnące pod nim rośliny). Jeśli nie zastosowaliśmy Mesurolu, najlepiej pastuch zakładać przed siewem, zanim zwierzyna nauczy się wychodzić na dane pole. W przeciwnym razie zakładamy to urządzenie dopiero w czerwcu, kiedy jeleniowate zaczynają żerować na zawiązkach kolb. 

 
Małgorzata Felińska
Fot. Tytus Żmijewski

przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat