Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że pomoc oferowana rolnikom poszkodowanym przez suszę przez ministerstwo rolnictwa jest wystarczająca?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Aktualno?ci

Minister rolnictwa podał się do dymisji

2018-06-18

Minister rolnictwa podał się do dymisji

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa, podał się dzisiaj do dymisji. Jak wyjaśnił – ze względów osobistych. Wiadomo jednak, że gdyby sam tego nie zrobił, w tym tygodniu zostałby odwołany przez premiera w ramach „minirekonstrukcji rządu”.

Krzysztof Jurgiel był ministrem od 16 listopada 2015 r. w rządzie Beaty Szydło, a następnie Mateusza Morawieckiego. W poprzedniej kadencji Sejmu pełnił funkcję przewodniczącego sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W latach 2006-2007 był szefem resortu rolnictwa. 

Rozpoczynając pracę w ministerstwie rolnictwa Jurgiel oceniał, że najważniejsze zadania resortu to wzrost liczby ubezpieczających się rolników, zahamowanie spekulacji ziemią rolną, przygotowanie stanowiska do negocjacji w sprawie budżetu Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r. oraz zrównoważony rozwój wsi i rolnictwa, który m.in. miał polegać na wyrównaniu poziomu życia na wsi i w mieście. 

Jeszcze na początku czerwca, na wniosek PO o odwołanie ministra Jurgiela ze stanowiska politycy PiS zgodnie odpowiadali, że „jest on polityczny, a Jurgiel nie zasługuje na odwołanie”. Tymczasem opozycja zarzucała mu brak skutecznych działań w walce z ASF oraz że nie robi nic, aby polskie rolnictwo nie straciło znacznej części środków UE na politykę rolną. Kolejny zarzut to upartyjnienie i zbiurokratyzowanie instytucji podległych resortowi rolnictwa i fatalna nowelizacja Prawa łowieckiego (wspólnie z ministrem środowiska).

W uzasadnieniu wniosku PO o wotum nieufności dla ministra rolnictwa przypomniano, że podobną inicjatywę Sejm odrzucił 12 września 2017 r. „Niestety, zarzuty podniesione w ówczesnym wniosku nie straciły na aktualności, a ponadto kolejne 10 miesięcy braku działań ze strony ministra Krzysztofa Jurgiela wyrządziło dodatkowe szkody polskiej wsi. Minister Krzysztof Jurgiel wciąż udowadnia, że nie dba o interesy polskich rolników i rozwój obszarów wiejskich” – czytamy we wniosku. Sejm miał rozpatrywać wniosek PO na posiedzeniu w dniach 3-6 lipca.

Następcą Jurgiela na stanowisku ministra rolnictwa został poseł PiS i rolnik Jan Krzysztof Ardanowski, który odebrał nominację 20 czerwca. 

Małgorzata Felińska

Fot. Krzysztof Zacharuk

 

 

 

 

 

 

 

przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat