Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy popierasz protesty AGROunii?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Aktualno?ci

Agro-Tech w Minikowie

2018-07-02

 Agro-Tech w Minikowie

Prawie 350 wystawców głównie z branży techniki rolniczej i zaopatrzenia rolnictwa oraz 60 hodowców najlepszego bydła mięsnego z całej Polski i 60 hodowców bydła mlecznego z regionu kujawsko-pomorskiego pokazało swoje produkty i zwierzęta podczas 41. Międzynarodowych Targów Rolno-Przemysłowych Agro-Tech w podbydgoskim Minikowie. 

W pierwszy lipcowy weekend targi zorganizowali Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego i DLG. Odwiedziło je ponad 35 tys. osób. Nie tylko rolnicy. Po rośliny ozdobne i produkty ekologiczne przyjechali też mieszkańcy miast. W pierwszym dniu targi odwiedził wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki, a w niedzielę – minister rolnictwa Jan K. Ardanowski.

Targi Agro-Tech połączone były z XIX Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych oraz z III Krajową Wystawą Bydła Mięsnego. W tym roku, tak jak w poprzednich, ze względu na zagrożenie afrykańskim pomorem świń wystawa odbyła się bez trzody chlewnej. Hodowcy pokazali tylko bydło mleczne i mięsne oraz różne gatunki drobiu. – Jestem przekonany, że jedną z najważniejszych branż w rolnictwie jest chów i hodowla bydła mięsnego – mówił wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki otwierając krajową wystawę bydła mięsnego.

Pierwszego dnia targów rolnicy utrzymujący bydło mięsne mieli okazję posłuchać wykładów w ramach konferencji „Polska Wołowina 2020”. Zorganizowały ją K-PODR oraz Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego i Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego. Związki te niedawno zawarły strategiczne porozumienie (na pięć lat) i opracowały program dla sektora wołowiny. – Jeśli jest rynek, trzeba go zagospodarować – chwalił związki minister Zarudzki i dodał, że znajdą się pieniądze na doradztwo dla tej branży.

Podczas konferencji największym zainteresowaniem cieszył się wykład Zygmunta Jodki, prezesa spółki Agro Bieganów, który na podstawie doświadczeń gospodarstwa w Bieganowie (woj. lubuskie) mówił o ekonomice opasu bydła mięsnego.

W sobotę rozstrzygnięto też kilka konkursów dla wystawców i rolników. Pierwsze miejsce w wojewódzkim etapie konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” w kategorii rolnicy indywidualni zajęli Sylwia i Mariusz Pawlakowie z Poddębic pod Włocławkiem. Rolnicy na prawie 100 ha uprawiają buraki cukrowe, rzepak i pszenicę. Mają też stado bydła mlecznego.

Natomiast Mistrzem Województwa Kujawsko-Pomorskiego w konkursie Agroliga 2018 w kategorii gospodarstwo rolne zostali Alina i Wojciech Klimkiewiczowie z Wtelna, a Wicemistrzem – Agnieszka i Włodzimierz Kapturscy z Rudzka Dużego. Mistrzem wojewódzkim w kategorii firma została spółka FPUH Balbina i Jerzy Kończalscy ze Starorypina Rządowego (powiat rypiński). 

Szerzej o targach i konferencji „Polska Wołowina 2020” napiszemy w sierpniowym wydaniu miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny” 

(Fem)

Więcej zdjęć Jarosława Prussa można obejrzeć w naszej fotogalerii

 

 

 


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat