Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy Pani/Pana gospodarstwo spełnia wymogi Dyrektywy azotanowej?
 
Tak
Nie
Trudno powiedzieć


Aktualno?ci

XX Międzynarodowa Wystawa Rolnicza Agro Show w Bednarach

2018-09-22

XX Międzynarodowa Wystawa Rolnicza Agro Show w Bednarach

Od 20 do 23 września trwała XX Międzynarodowa Wystawa Rolnicza Agro Show na lotnisku Bednarach pod Poznaniem. Te największe targi rolne w Polsce odwiedziło w tym roku prawie 140 tys. gości. 

Organizatorem Agro Show od 1999 r. jest Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Wystawy są doskonałym miejscem prezentacji najnowszych i najnowocześniejszych maszyn oraz urządzeń rolniczych. Swoją ofertę pokazują tu również producenci nawozów, nasion, środków ochrony roślin, firmy z sektora finansowego i innych branż związanych z rolnictwem. Dzięki temu rolnicy podczas czterech dni mają możliwość zapoznania się z kompletną ofertą środków produkcji i usług dla rolnictwa. Mogą też spotkać się bezpośrednio z przedstawicielami wszystkich liczących się instytucji i agencji związanych z branżą rolniczą. W tym roku swoje produkty na 139 tys. m2 przedstawiło ok. 750 wystawców, w tym ponad 120 z zagranicy. 

Łączcie się!

- Zapewne kolejnym etapem zmian w rolnictwie będzie robotyzacja – mówił podczas targów minister rolnictwa Jan K. Ardanowski. – Wiąże się to jednak z koniecznością zdobywania przez rolników szerszej wiedzy i nowych umiejętności.

Maszyny rolnicze będą też coraz droższe. Dlatego minister Ardanowski zachęcał gospodarzy do ekonomicznego myślenia. – Jesteśmy indywidualistami – przyznał – ale technika rolnicza, coraz bardziej wysublimowana jest też coraz bardziej kosztowna i jeżeli zrobimy zbyt optymistyczny biznes plan, pojawi się problem ze spłatą kredytów na maszyny – ostrzegał. – Już około 10 tysięcy gospodarstw rolnych ma przeterminowane kredyty i ogromne trudności ze spłatą zadłużenia. Znaczna część z nich wpadła w pułapkę kredytową wskutek nieprzemyślanych decyzji finansowych. Dlatego zachęcam rolników do współpracy, do wspólnego kupowania maszyn. Tak robią farmerzy we Francji, w Niemczech. Dlaczego u nas nie rozwija się ten system? Niechęć? Nieufność do sąsiadów? Trudno powiedzieć. Doradcy powinni zachęcać gospodarzy do takiego działania. Musicie obniżać koszty funkcjonowania gospodarstw, a wspólne użytkowanie maszyn pomoże wam w tym – zachęcał rolników Ardanowski. 

Dni tematyczne

Tegoroczną wystawę, tak jak wcześniejsze, podzielono na dni przeznaczone dla poszczególnych grup zwiedzających. Czwartek był Dniem Branżowym, kiedy każda firma miała szansę zaprezentować swoją ofertę przed zaproszonymi partnerami biznesowymi, przedsiębiorcami rolnymi i innymi osobami związanymi z branżą.

Piątek był Dniem dla Szkół. Tego dnia odbyły się też finały ogólnopolskich konkursów „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”, „Mechanik na Medal” i „Młody Mechanik na Medal” oraz debata tematyczna „Agrotronik – zawód w dużymi perspektywami? Czy warto kształcić się w tym kierunku, szanse na rynku pracy”. Tuż przed nią, na konferencji prasowej zaprezentowano pierwszy rozdział podręcznika „Systemy agrotroniczne”, którego wydawcą jest Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Publikacja ta w przejrzystej formie przedstawia zagadnienia związane z układami mechatronicznymi stosowanymi w rolnictwie. Całość napisana jest zgodnie z najnowszym programem nauczania oraz w porozumieniu z producentami i dealerami maszyn rolniczych oraz nauczycielami akademickimi, a tym samym stanowić ma cenne źródło informacji dla uczniów i studentów, jak również konstruktorów, technologów i mechaników. Podręcznik dostarcza praktyczne informacje dla uczniów szkół zawodowych i średnich technicznych, konieczne do obsługi, diagnostyki i identyfikacji usterek systemów mechatronicznych stosowanych w urządzeniach i maszynach rolniczych. Obecnie na rynku brakuje takiej publikacji, tymczasem od kilku lat rolnictwo przeżywa rewolucję informatyczną nazywaną w przemyśle Industry 4.0. W rolnictwie wprowadzana jest różnymi drogami pod nawą rolnictwo precyzyjne lub rolnictwo inteligentne (smart). Sprowadza się do masowego stosowania czujników pozwalających na szybkie i skuteczne monitorowanie procesów oraz równie szybką reakcję na ich zmianę. Można to ująć nazwą rolnictwo 4.0, ponieważ trzon rewolucji informatycznej stanowią cztery kluczowe elementy: pomiar, transmisja danych, działanie, czas. Aby można było realizować i rozwijać praktycznie jej założenia, konieczne jest zatrudnienie odpowiednio wykształconych pracowników. Publikacja pełnego e-booka planowana jest na początek 2019 r. Piątek był również pierwszym dniem pokazów polowych, które w tym roku zyskały nową formułę. Na polu pokazowym zaprezentowano maszyny do uproszczonej uprawy roli i siewu. Prezentowane były również rozsiewacze nawozów mineralnych oraz ciągniki pracujące w systemie rolnictwa precyzyjnego.

Sobota i niedziela były Dniami dla Wszystkich Zwiedzających. W tych dniach również odbywały się pokazy rolnictwa precyzyjnego oraz prezentacje maszyn na pasie startowym.

Dla rolników odwiedzających wystawę czynne były punkty konsultacyjne Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz KOWR i ARiMR. 

Nowe maszyny

Rolników najbardziej jednak interesowały nowości zaprezentowane przez firmy maszynowe. Firma Kuhn na 3 tys. m2 pokazała 64 maszyny, w tym sześć nowości, m.in. swój flagowy model – rozsiewacz nawozów AXIS H EMC+W. Zamontowano w nim system wysiewu nawozów skonstruowany przez niemiecką firmę Rauch, który płynnie i bez przerwy koryguje dawkę nawozów, ponieważ wysiew jest w pełni automatyczny, sterowany komputerowo. – To jedyny rozsiewacz nawozów na rynku z różnym dawkowaniem przez prawą i lewą tarczę – mówił Artur Szymczak z firmy Kuhn. – Maszyna może rozsiewać nawozy na szerokość 50 metrów. Firma pokazała też zawieszany sześcioskibowy (są też modele mniejsze) pług obracalny Vari-Master L w wersji „on land”, czyli z kołem toczącym się po caliźnie, co pozwala na pracę z ciągnikami o szerokich kołach lub szerokim rozstawie osi. Orka „on land” likwiduje niekorzystne ugniatanie dna bruzdy przez koła ciągnika. Zapotrzebowanie na moc to 200-300 KM. Kolejną nowością była kompaktowa zawieszana brona ścierniskowa Optimer XL 300 z niezależnie zamontowanymi talerzami uprawowymi o średnicy 620 mm, pracująca na głębokości od 6-8 do 15 cm. Modele dostępne są w wersji zawieszanej: 3, 3,5 i 4 m oraz zaczepianej – 4 i 5 m. Maszyny te zostały dostosowane do pracy z ciągnikami o mocy 100-300 KM.

Claas pokazał zaprojektowaną na nowo stałokomorową prasę zwijającą Rollant 540, wyposażoną w nowe walce i mocniejsze podwozie. Urządzenie wiążące może pracować z zastosowaniem siatki lub folii. Nowa koncepcja napędu i duża łatwość przeprowadzania prac konserwacyjnych gwarantują wysoką wydajność. Maszyna prasuje baloty o średnicy 1,25 m i szerokości 1,22 m. Aby uzyskać najwyższą gęstość balotów, siłowniki mogą być zasilane ciśnieniem nawet 180 barów. Firma poszerzyła też serię kosiarek Disco o sześć nowych modeli kosiarek czołowych Disco 3600 Move oraz Disco 3200 Move. Innowacyjna konstrukcja umożliwia swobodę ruchów wynoszącą 1000 mm niezależnie od cięgieł dolnych przedniego podnośnika hydraulicznego, co pozwala na optymalne dopasowanie belki tnącej do podłoża. Nowe kosiarki dostępne są w wariantach o szerokości roboczej 3 m i 3,4 m bez kondycjonera (F) oraz opcjonalnie z kondycjonerem palcowym (FC) lub kondycjonerem walcowym (FRC).

Joskin zmodyfikował swoją serię przyczep Silo-Space. Nowa przyczepa ma samonośną ramę, która zastąpiła podwójną ramę z poprzedniego modelu. Układ jezdny i dyszel są zatem przymocowane bezpośrednio do skrzyni ładunkowej. Poza obniżeniem ramy, taka budowa pozwala zmniejszyć masę i zwiększyć wysokość skrzyni ładunkowej o 200 mm, dzięki czemu możliwy jest przewóz ładunków o większej objętości. Firma wzbogaciła też gamę swojego osprzętu o dwa nowe modele: Penditwist Basic – rampę z wężami wleczonymi dostosowaną do nawożenia upraw i Pendislide Basic – rampę z płozami przeznaczoną do nawożenia użytków zielonych. Wyróżniając się nadzwyczaj łatwym montażem i bardzo praktyczną obsługą, obie są przeznaczone do wozów asenizacyjnych o małej pojemności.

Firma Krone proponuje dla kosiarek czołowych EasyCut F o szerokości 3,20 i 3,60 m nowe zawieszenie. Największą jego zaletą jest konstrukcja ciągana. Ponadto kosiarki mają hydrauliczną regulację nacisku na podłoże (z kabiny ciągnika), zabezpieczenie najazdowe – kosiarka odchyla się do tyłu i do góry, charakteryzują się łatwym i szybkim zaczepianiem do ciągnika – do obsługi wymagane jest jedno złącze hydrauliczne. Zawieszenie belki tnącej w punkcie ciężkości zapewnia doskonałe kopiowanie terenu, a mała masa pozwala na małe obciążenie osi przedniej, a tym samym lepsze dopasowanie do terenu. Krone pokazało też prasy rolujące Comprima w nowym wydaniu. Mają nowy wygląd zewnętrzny – opływowy kształt, nowe ułożenie zębów podbieracza w kształcie litery W, dla równomiernego przepływu, brak obciążeń granicznych poprzez ułożenie zębów po łuku, udoskonaloną elektronikę z nowym komputerem, zmienioną hydraulikę dostosowaną do nowego komputera, sprawdzony przenośnik łańcuchowo-belkowy NovoGrip, który zapewnia pewne obracanie i zagęszczenie materiału.

Dealer maszyn rolniczych Agro Sieć pokazał na targach kombajn do buraków Vervaet. Jego zalety to wysoka wydajność, doskonałe czyszczenie, niskie koszty konserwacji, zwrotność i minimalne naciski na podłoże. Występuje w dwóch wariantach – 625 i 925 z sześcio- lub dziewięciorzędowym narzędziem kopiącym.

Kverneland pochwalił się nową serię opryskiwaczy iXtrack T3 oraz iXtrack T4. Ich zalety to: regulowany zaczep (położenie górne/dolne), centralna profilowana rama wykonana z elastycznej stali HSLA, mały promień skrętu dzięki wyprofilowaniu ramy oraz ramion równoległoboku, możliwość regulacji rozstawu kół co 5 cm w zakresie 1,50-2,25 m, również przy skrętnej osi, skrętne błotniki i możliwość zastosowania kół o wysokości do 1,9 m, ErgoDrive – system zarządzania na uwrociu (wyłączenie oprysku, unoszenie belki i aktywacja kierowania osią oraz sekwencja odwrotna po wciśnięciu jednego przycisku), amortyzacja belki również w transporcie, amortyzacja osi w standardzie (tylko T4), Isobus w standardzie, rozwadniacz wkomponowany w bryłę zbiornika, w pełni osłonięte centrum sterowania – opływowy kształt przyjazny dla roślin, kompaktowe wymiary i nisko położony środek ciężkości, czyli stabilność na polu oraz bezpieczeństwo w transporcie, nowe przejrzyste oprogramowanie, system napełniania belki przed opryskiem i wypłukania po (ENFO) w standardzie, pneumatyczne lub elektryczne zamykanie sekcji lub dysz.

Pöttinger pokazał nowy typoszereg kosiarek Master, który obejmuje pięć modeli: kosiarki dyskowe Novocat 261, 301 i 351 Alpha Motion Master oraz kosiarki bębnowe Eurocat 311 Alpha Motion Master i Eurocat 311 Alpha Motion Master. Nowe modele są montowane na zaczepie trzypunktowym ciągnika. Krótki kozioł zawieszenia przesuwa kosiarkę o 34 cm bliżej ciągnika. Przesunięciu ulega przez to również punkt ciężkości. Jednocześnie rozłożenie ciężaru między przednią i tylną osią jest wyraźnie korzystniejsze. Dzięki redukcji ciężaru o ponad 40 kg zużycie paliwa jest mniejsze. Wysokość uniesienia w pozycji transportowej wynosi we wszystkich modelach 30 cm. Doposażenie modeli w spulchniacz ED czy zgniatacz RCB jest ze względu na ograniczoną ramę nabudowy niemożliwe.

Także New Holland pokazał nowości. – Prezentujemy tu kilkanaście naszych ciągników rolniczych – od najmniejszego Boomer 20 o mocy 20 KM po model T8.410 – mówił Łukasz Chęciński z New Holland. Na Agro Show zostały zaprezentowany dwie tegoroczne nowości: ciągnik T4S, który występuje w trzech wersjach: 55, 65 i 75 KM. Świetnie nadaje się on do mniejszych gospodarstw lub jako maszyna pomocnicza w większych. Premierę miał również traktor T6 z najnowszą skrzynią biegów Dynamic Command. Podczas targów Agritechnica w Hanowerze w 2017 r. model ten zyskał tytuł Maszyny Roku 2018. Nowa skrzynia biegów jest automatyczna, 3-zakresowa z ośmioma biegami zmienianymi pod obciążeniem, może pracować w trybie automatycznym lub manualnym. - Pokazujemy też dwa kombajny, w tym pierwszy raz w Polsce jeden z naszych największych kombajnów rotorowych CR9.80, wyposażony w innowacyjny system IntelliSense, którego zadaniem jest wyręczenie operatora w regulacji maszyny – dodał Łukasz Chęciński. Dzięki zamontowanym na kombajnie czujnikom, system analizuje dane i sam na bieżąco reguluje ustawienia kombajnu. New Holland zaprezentował też po raz pierwszy lekkie maszyny budowlane dla rolników. – To premiera nowego segmentu w naszym portfolio na polskim rynku. Uważamy, że jest duże zapotrzebowanie w sektorze rolniczym na tego typu maszyny. Zaczniemy je sprzedawać na przełomie 2018 i 2019 roku – zapewniał Chęciński. Będą to minikoparki gąsienicowe, miniładowarki gąsienicowe oraz kołowe o sterowaniu burtowym, kompaktowe ładowarki kołowe, koparko-ładowarki i duże ładowarki kołowe. Na Agro Show można było zobaczyć trzy modele: miniładowarkę L218, koparko-ładowarkę B115C oraz kompaktową ładowarkę kołową W80C. Dwie ostatnie to modele o największym udźwigu i ciężarze roboczym.

Małgorzata Felińska

Więcej zdjęć Jarosława Prussa można obejrzeć w naszej fotogalerii

 

przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat