Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że ustawa "odorowa" powinna wejść w życie?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania
Tak, ale w innym kształcie


Aktualno?ci

XVI Ogólnokrajowy Konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”

2018-09-21

XVI Ogólnokrajowy Konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”

Ośrodek Hodowli Zarodowej Przerzeczyn Zdrój w Gilowie (woj. dolnośląskie) zajął w tym roku pierwsze miejsce w konkursie „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” w kategorii zakłady rolne. W kategorii gospodarstwa indywidualne zwyciężyli Agata i Zbigniew Przyjemscy z Kamieńczyc w woj. świętokrzyskim. Laureaci otrzymali nagrodę prezesa KRUS – ciągnik Ursus C-380 o mocy 55 kW. 

W konkursie na najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne uczestniczyło już ok. 19 tys. gospodarstw indywidualnych i ponad tysiąc zakładów rolnych. Tylko do tegorocznej edycji zgłosiło się 41 zakładów rolnych zatrudniających 4,4 tys. pracowników i 1087 gospodarstw rodzinnych, z których w finale uczestniczyło: 10 gospodarstw z produkcją roślinną, z czego w trzech uprawiane są warzywa, a w jednym prowadzona jest produkcja sadownicza; dwa z hodowlą trzody chlewnej; dwa z hodowlą drobiu; jedno z hodowlą bydła mięsnego i jedno z hodowlą owiec.

Celem konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych. – Konkurs to jedno z wielu działań prewencyjnych prowadzonych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – mówił jej prezes Adam Wojciech Sekściński podczas gali, która odbyła się 21 września na targach rolniczych Agro Show w Bednarach. – Te działania przynoszą skutek. W ciągu 20 lat liczba wypadków zgłoszonych do KRUS spadła z 66 tysięcy do 18 tysięcy rocznie. 

Gospodarstwa indywidualne

Komisja konkursowa wizytowała każde gospodarstwo 16 finalistów, wyłonionych na szczeblu wojewódzkim. W tym roku za najbezpieczniejsze uznała gospodarstwo Agaty i Zbigniewa Przyjemskich w Kamieńczycach (woj. świętokrzyskie). Rolnicy, po raz pierwszy uczestniczący w tym konkursie, gospodarują na 24 ha i uprawiają warzywa: marchew, pietruszkę, pasternak, buraki ćwikłowe oraz zboża (w płodozmianie). Ich bezpieczne i piękne gospodarstwo ma swoją 30-letnią historię, która rozpoczęła się, gdy rolnik przejął 7-hektarowe gospodarstwo rodziców. Później już z żoną stopniowo je powiększał i modernizował. Należy do grupy producenckiej. Gospodarstwo ma certyfikaty Euro G.A.P i Global G.A.P., które potwierdzają bezpieczeństwo produkowanej w nim żywności. Całe obejście jest ogrodzone, a siedlisko wyróżnia się przestronnymi, utwardzonymi i dobrze zagospodarowanymi ciągami komunikacyjnymi oraz placami manewrowymi. Podwórze gospodarcze jest monitorowane. Maszyny i urządzenia rolnicze przechowywane są w halach. Niektóre z nich zostały udoskonalone przez rolnika – wyposażone w dodatkowe rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo.

Drugie miejsce w tej kategorii zajęli Aneta i Radosław Bakajowie z Wierzbicy w woj. lubelskim. Rolnicy są właścicielami 66 ha, a prawie drugie tyle dzierżawią. Na tym areale uprawiają pszenicę i rzepak. Rozpoczęli działalność rolniczą w 2008 r. od pracy na 16 ha. Rolnicy wybudowali gospodarstwo od podstaw, dzieląc siedlisko na trzy wygrodzone sekcje: mieszkalną z placem zabaw, parkingiem, garażami i ogrodem; warzywno-owocową oraz produkcyjną – największą i najważniejszą, z odrębnym wjazdem i utwardzoną nawierzchnią, odprowadzeniem wód opadowych oraz nowoczesnym magazynem na zboże i maszyny rolnicze. Rolnicy sukcesywnie powiększają i unowocześniają swoje gospodarstwo, udoskonalają też park maszynowy.

Trzeciego miejsca komisja nie przyznała, natomiast wyróżnienia specjalne otrzymali: Maria i Stanisław Rychtarczykowie z Gronia w woj. małopolskim za prowadzenie w trudnych warunkach geograficznych, w Tatrzańskim Parku Narodowym, bezpiecznej hodowli owiec, kultywowanie tradycyjnej produkcji oscypków oraz za dbałość i poszanowanie dziedzictwa regionu; Gabriela i Krzysztof Stachowiczowie z Siedlec w woj. dolnośląskim za stosowanie systemu rolnictwa precyzyjnego wykorzystującego wysoko rozwinięte technologie nawigacyjne i informatyczne; Sylwia, Andrzej i Paweł Janczyszynowie z Rożniątowa w woj. opolskim za dbałość o bezpieczne przechowywanie i stosowanie substancji niebezpiecznych;  Marzena i Grzegorz Czerwonkowie z Woli Pawłowskiej w woj. mazowieckim za wyposażenie i organizację warsztatu narzędziowego; Andżela i Zygmunt Stępniowie z Kiczarowa w woj. zachodniopomorskim za aranżację siedliska gospodarstwa uwzględniającą naturalne walory i zasoby środowiska.

Nagrodę specjalną głównego inspektora pracy za stosowanie innowacyjnych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym przyznano Sylwii i Mariuszowi Pawlakom z Poddębic w woj. kujawsko-pomorskim (pisaliśmy o ich gospodarstwie w sierpniowym numerze „Przedsiębiorcy Rolnego”).

Komisja konkursowa postanowiła dodatkowo wyróżnić za wyjątkową dbałość o estetykę obejścia i duży wkład pracy w tworzenie wspaniałych krajobrazów wiejskich: Mariolę i Brunona Masnych z woj. śląskiego; Wiolettę i Adama Strachów z woj. łódzkiego; Urszulę i Bartłomieja Micunów z woj. podlaskiego; Izabelę i Romana Wojtkowiaków z woj. wielkopolskiego. 

Zakłady rolne

Konkurs w kategorii zakładów rolnych organizuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

W tym roku najlepszy okazał się Ośrodek Hodowli Zarodowej Przerzeczyn Zdrój w Gilowie (woj. dolnośląskie), należący do Skarbu Państwa. Podstawową działalnością spółki jest hodowla bydła i produkcja mleka. OHZ prowadzi hodowlę bydła mięsnego i mlecznego trzech ras: polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany czerwono-białej i dwóch ras zachowawczych – polskiej czerwono-białej i polskiej czerwonej. Stado liczy 1150 sztuk, w tym 500 krów dojnych. Spółka na 2623 ha uprawia głównie pszenicę, jęczmień, rzepak i kukurydzę na kiszonkę. Zakład składa się z dwóch gospodarstw: Gilowa i Stasina. W pierwszym znajdują się użytki rolne, ferma bydła mlecznego, magazyny zbożowe, suszarnia zbóż, mieszalnia pasz i warsztat mechaniczny, natomiast w drugim zlokalizowana jest obora dla bydła mięsnego, warsztat mechaniczny oraz wychowalnia cieląt.

Drugie miejsce zajął Ośrodek Hodowli Zarodowej Bobrowniki (woj. pomorskie), także należący do Skarbu Państwa. Głównym kierunkiem produkcji roślinnej spółki jest uprawa zbóż konsumpcyjnych i paszowych, rzepaku oraz roślin pastewnych z przeznaczeniem na pasze dla bydła. Spółka gospodaruje na 804 ha, w tym grunty orne stanowią 559 ha, a 171 ha to trwałe użytki zielone. Produkcja roślinna zabezpiecza potrzeby paszowe inwentarza, a w szczególności produkcję sianokiszonek, siana, kiszonek oraz komponentów do mieszanek treściowych. Nadwyżki zbóż i rzepaku sprzedawane są odbiorcom zewnętrznym. Spółka sprzedaje też buhaje i jałówki hodowlane rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej.

Także w tej kategorii trzeciego miejsca nie przyznano.  

Małgorzata Felińska

Więcej zdjęć Jarosława Prussa można obejrzeć w naszej fotogalerii

 

przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat