Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w wyborach do Europarlamentu?
 
Koalicja Europejska
Prawo i Sprawiedliwość
Inne ugrupowanie
Nie zagłosuję


Aktualno?ci

Jubileuszowe święto kukurydzy w Skrzelewie

2018-10-08

Jubileuszowe święto kukurydzy w Skrzelewie
7 października w Skrzelewie (woj. mazowieckie) odbył się jubileuszowy XX Dzień Kukurydzy Województw Mazowieckiego i Łódzkiego, połączony z Ogólnopolską Prezentacją Odmian Kukurydzy. 

Tadeusz Szymańczak, główny organizator tej imprezy zwrócił uwagę, że Dni Kukurydzy w Skrzelewie odbywają się co roku już od 30 lat. Na początku przez 10 lat w woj. skierniewickim. Jak podkreślał, zawsze były one okazją do popularyzacji wiedzy na temat uprawy tego gatunku. W tym roku nie było inaczej. Rolnicy mieli okazję zobaczyć i porównać na poletkach doświadczalnych ok. 100 odmian kukurydzy, a przedstawiciele oferujących je firm nasiennych i hodowlanych chętnie doradzali i odpowiadali na pytania gospodarzy. Poradami i bogatą ofertą służyli także inni wystawcy z branży rolnej, w tym oferujący nawozy, środki ochrony roślin, użyźniacze glebowe, a także maszyny. Było ich ponad 80, natomiast wszystkich wystawców ok. 130, ponieważ Dzień Kukurydzy w Skrzelewie to nie tylko wystawa rolnicza, ale również kiermasz drzewek owocowych i roślin ozdobnych, oferta regionalnych przysmaków oraz atrakcji kulturalno-rozrywkowych. Nie zabrakło też pokazów pracy maszyn oraz zbioru kukurydzy ziarnowej odmian firmy Pioneer, która obecnie jest częścią firmy Corteva Agriscience. 

Rekordowa wilgotność

Dzięki odpowiednim rozwiązaniom technologicznym zastosowanym w kombajnie, na bieżąco odczytywane były wyniki plonowania oraz wilgotność ziarna koszonych odmian, które prezentowano na telebimie. Na ich podstawie wyliczony został także plon przy 14-procentowej wilgotności. Spośród 14 odmian najniższą wilgotność podczas zbioru miało ziarno odmiany P8150 – 18,7 proc. przy plonie 12,7 t/ha, natomiast najwyższą P9241 – 21,8 proc. (15,5 t/ha). Jednocześnie była to najwyżej plonująca odmiana, która przy 14-procentowej wilgotności dawała 14,1 t/ha. Najniżej plonowała odmiana P8723 – 11,2 t/ha  w przeliczeniu na 14-procentową wilgotność, zbierana przy wilgotności wynoszącej 19,6 proc.

Osiągane na poletkach plony kukurydzy były więc wyjątkowo wysokie jak na ten rok, a wilgotność rekordowo niska. Pomógł w tym odpowiedni rozkład opadów. W lipcu, w okresie zapylania kolb oraz nalewania ziarna spadło tam 148 l/m2 deszczu. Natomiast w całym okresie wzrostu kukurydzy od siewu (30 kwietnia) do zbioru (7 października) – 314 l/m2.

Uprawa kukurydzy w Skrzelewie od sześciu lat prowadzona jest w systemie bezorkowym, a od ponad 30 lat w monokulturze. Obsada na tym polu wynosiła ok. 83 200 ziaren/ha. Stosowano wyłącznie nawożenie mineralne, w tym 147 kg N na ha, 65 kg P2O5 na ha, 125 kg K2O na ha, 43 kg Mg na ha, 256 kg S na ha oraz 489 kg Ca na ha, co pozwoliło utrzymać pH gleby na poziomie 6,8. Oprócz tego zastosowano mikroelementy: żelazo (180 g/ha), mangan (54 g/ha), oraz cynk i bor (po 36 g/ha). Dwukrotnie przeprowadzano zabieg herbicydowy oraz przeciwko omacnicy prosowiance, a także jeden przeciwko chorobom liści. 

Podziękowania za dokonania

Tadeusz Szymańczak wskazywał, że inni rolnicy z okolic Skrzelewa osiągali w tym roku plony 8-11 t/ha (14-procentowa wilgotność ziarna), co jego zdaniem, jeśli cena za kukurydzę się utrzyma, będzie akceptowalnym wynikiem. Choć, jak dodał, rolników martwią szybko rosnące ceny paliw, energii elektrycznej oraz nawozów, które „zjadają” wypracowany zysk. Są jednak rejony kraju, w których rolnicy znacznie bardziej ucierpieli z powodu suszy, choćby w woj. zachodniopomorskim czy lubuskim, gdzie straty sięgają lub przekraczają 70 proc. Jak zaznaczył Szymańczak, ich sytuację pogorszyła dodatkowo nierozważna decyzja administracyjna wyłączająca kukurydzę z szacowania strat spowodowanych przez suszę. – Według Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych zbierzemy około 3,4 miliona ton kukurydzy z powierzchni około 600 tysięcy hektarów. Przypomnę, że rekord to 4,5 miliona ton – mówił podczas otwarcia imprezy jej gospodarz, który jest także rzecznikiem prasowym PZPRZ.

Podczas spotkania odbyło się także wręczanie okolicznościowych pucharów przedstawicielom nauki, organizacji rolniczych oraz firm za ich wkład w rozwój uprawy kukurydzy. Specjalne podziękowanie za całokształt dokonań na rzecz propagowania uprawy kukurydzy w województwach mazowieckim i łódzkim otrzymali z rąk Stanisława Kacperczyka, prezesa PZPK, Przemysława Bochata, członka zarządu PZPK oraz Mariana Sikory, przewodniczącego rady Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych także Ewa i Tadeusz Szymańczakowie.

Tekst i fot. Alicja Siuda

Więcej zdjęć można obejrzeć w naszej fotogalerii 


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat