Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że ustawa "odorowa" powinna wejść w życie?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania
Tak, ale w innym kształcie


Aktualno?ci

Narodowa Wystawa Rolnicza

2018-11-30

Narodowa Wystawa Rolnicza
30 listopada na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczęła się Narodowa Wystawa Rolnicza. To kolejna impreza z organizowanych dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystawa potrwa do 2 grudnia.

- W roku stulecia odzyskania niepodległości chcemy pokazać, z czego wyrosła polska wieś i jaki wkład wniosła do walki o wolność i niepodległość, utrzymania tej wolności. Jak przyczyniła się do rozwoju gospodarczego Polski – mówił minister rolnictwa Jan K. Ardanowski podczas konferencji prasowej. – Ta wystawa jest chyba najważniejszym wydarzeniem rolniczym w tym roku, a obecność prezydenta RP świadczy o tym, jak wielkie znaczenie władze państwa przywiązują do polskiej wsi.

Na uroczyste otwarcie imprezy przez prezydenta RP Andrzeja Dudę i ministra rolnictwa Jana K. Ardanowskiego przybyli patroni i partnerzy wystawy, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, organizacji rolników i producentów oraz stowarzyszeń branżowych, inspekcji, nauki i hodowli.

- W stulecie odzyskania niepodległości bardzo mocno akcentujemy polską wieś i podkreślamy jej znaczenie w historii i rozwoju państwa. Dzisiaj wieś wspaniale się rozwija, podziwiamy ją za to, jak bardzo jest nowoczesna, jak podąża za światowymi trendami  i jak mądrze potrafi odrzucać to, co złe, co psuje jakość żywności i co zagraża zdrowiu ludzi – mówił prezydent Duda, ale podkreślił też, że wieś potrzebuje dzisiaj wszechstronnego wsparcia ze strony państwa i na takie wsparcie może liczyć. - Rząd planuje obniżenie podatku VAT na chleb i ubranka dla dzieci z 8 do 5 procent – zapowiedział Andrzej Duda i zapewnił ,że nie zgodzi się na podwyższenie podatku VAT na leki weterynaryjne z 8 do 23 procent, a więc aż o 15 procent. – Byłaby to podwyżka zbyt dotkliwa i ugodziłaby przede wszystkim w polskie rolnictwo, w hodowców zwierząt, ale także w ludzi korzystających z opieki weterynaryjnej dla swoich pupili i w schroniska dla zwierząt - dodał.

Narodowa Wystawa Rolnicza odbywa się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie pojawiło się ponad 200 wystawców. W trzech targowych pawilonach można zobaczyć, jak zmieniła się polska wieś, jak wyglądała kiedyś i jak wygląda dzisiaj.

Pawilon nr 7 przeznaczony jest dla polskiej żywności. Odbywają się tutaj degustacje, pokazy kulinarne, konkursy, zabawy i animacje dla dzieci. Swoje osiągnięcia prezentują między innymi: koła gospodyń wiejskich, szkoły rolnicze, urzędy marszałkowskie, organizacje branżowe i gospodarstwa agroturystyczne. Można kupić produkty regionalne z całej Polski. Swoje stoisko ma też Krajowa Spółka Cukrowa, partner wydarzenia.

W pawilonie nr 8 oglądać można ekspozycję prezentującą historyczne i współczesne maszyny rolnicze oraz najnowocześniejsze urządzenia, np. drony wykorzystujące system GPS do aplikowania nawozów czy środków ochrony roślin w uprawach. Historię polskiej wsi wraz z Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie prezentują: Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Muzeum w Łowiczu, Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu oraz Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Ciekawym eksponatem jest lokomobila parowa z 1919 r., wyprodukowana w zakładzie Hipolita Cegielskiego w Poznaniu, która w latach swojej świetności była przystosowana do prac transportowych i napędu maszyn stacjonarnych. W okresie międzywojennym służyła do przeprowadzania usługowych omłotów na terenie Wielkopolski.

Na wystawie jest również wspólne stoisko doradztwa rolniczego oraz instytutów badawczych podległych resortowi rolnictwa. Natomiast na wspólnym stoisku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pracownicy tych jednostek odpowiadają na pytania rolników. Swoją ofertę pokazują też spółki Skarbu Państwa zajmujące się hodowlą i nasiennictwem.

Na zwiedzających czekają liczne atrakcje: konkurs wiedzy ekologicznej, prezentacja ula edukacyjnego, pokazy tłoczenia oleju, produkcji piwa, składania miniatury chaty wiejskiej, kręcenia snopków do pokrywania dachów, wyrobu masła, a także kasz w stępach czy mielenia zboża w żarnach. Na wystawie można zobaczyć jak tkano, wyklepywano kosę czy produkowano uprzęż konną. Można też podziwiać prezentacje garncarskie i rymarskie w wykonaniu prawdziwych mistrzów rzemiosła. 

W pawilonie 8A można zobaczyć Cavaliadę – pokazy przygotowane przez Polski Związek Hodowców Koni oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Na Arenie B zawodnicy rywalizują w czterech konkurencjach: ujeżdżeniu, woltyżerce, paraujeżdżaniu oraz skokach przez przeszkody.

Wystawie towarzyszą konferencja naukowa „1918-2018 Stulecie Przemian Polskiej Wsi” oraz IV Kongres Polskiego Rolnictwa.

Tekst i fot. (MO)

 Więcej zdjęć można obejrzeć w naszej fotogalerii


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat