Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że ustawa "odorowa" powinna wejść w życie?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania
Tak, ale w innym kształcie


Aktualno?ci

Rolnicy blokowali autostradę A2

2018-12-12

Rolnicy blokowali autostradę A2
Prawie dziewięć godzin była dzisiaj zablokowana autostrada A2 z Łodzi do Warszawy. Po godz. 6.00 grupa ponad 100 rolników zrzeszonych w AGROunii, której liderem jest Michał Kołodziejczak, wstrzymała ruch na pasach w kierunku Warszawy na wysokości Brwinowa.

Protestujący pod hasłem „Ardanowski, rzeźnik polskiego rolnictwa”, którzy przyjechali z Wielkopolski (Września i Środa Wlkp.), z woj. kujawsko-pomorskiego, podkarpackiego, mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego i opolskiego poinformowali, że nie zejdą z autostrady dopóki nie przyjedzie i nie porozmawia z nimi premier Mateusz Morawiecki.

Premier do rolników nie przyjechał (w tym czasie składał w Sejmie wniosek o wotum zaufania do rządu). Zastąpił go minister rolnictwa Jan K. Ardanowski. Protestujący jeszcze raz przedstawili mu dziewięć postulatów dotyczących rolnictwa:

1. Wypłata odszkodowań dla hodowców za świnie wybite w ramach walki z ASF, niezależne od decyzji podjętych w tym zakresie przez weterynarię (chodziło o wypłatę odszkodowań dla 10 gospodarstw w powiecie parczewskim w woj. lubelskim, które podejrzane są o niespełnienia zasad bioasekuracji).

2. Dymisja powiatowej lekarz weterynarii w Parczewie Anny Gołackiej oraz dymisja wojewódzkiego lekarza weterynarii w Lublinie Pawła Piotrkowskiego, a także głównego lekarza weterynarii Pawła Niemczuka.

3. Podjęcie natychmiastowych, realnych i skutecznych działań zmierzających do zniszczenia wirusa ASF w Polsce.

4. Przeprowadzenie audytu wydatkowania publicznych środków finansowych przekazanych rolniczym organizacjom branżowym, związkom rolniczym oraz wszelkim innym podmiotom uznawanym za reprezentujące środowisko rolnicze.

5. Przedstawienie audytu środków finansowych pozostających w dyspozycji Funduszy Promocji Produktów Rolno-Spożywczych oraz wydatkowania tych środków wraz z oceną efektywności.

6. Uzdrowienie Izb Rolniczych poprzez zmianę regulacji ustawowych wypracowanych wraz ze środowiskiem rolniczym.

7. Wprowadzenie przepisów nakładających obowiązek znakowania produktów rolno-spożywczych flagą kraju produkcji oraz prowadzenie realnych kontroli jakości żywności.

8. Zagwarantowanie bezpieczeństwa żywnościowego Polski poprzez skuteczną ochronę rodzimej produkcji rolnej oraz przywrócenie zasad zrównoważonego handlu.

9. Prowadzenie polityki międzynarodowej uwzględniającej interes gospodarstw rodzinnych, tj. zaprzestanie finansowania rolnictwa w państwach stanowiących konkurencję dla polskich rolników oraz wypracowanie możliwości ponownego eksportu polskiej produkcji rolnej na chłonny kierunek wschodni.

Dziesiąty postulat nie był skierowany do resortu rolnictwa, a dotyczył wycofania się polskiego rządu z poparcia przepisów mających ograniczyć swobodę wypowiedzi i komunikacji w internecie.

- Prawie wszystkie postulaty są już spełnione – stwierdził minister rolnictwa, który na A2 pojawił się o 10.00. Dodał, że kwestie kadrowe są mu znane, powiatowa lekarz weterynarii w Parczewie nie pełniła swoich obowiązków przez ostatnie dwa miesiące, ale nie będzie podejmował decyzji personalnych bez namysłu.

Po godzinnej gorącej dyskusji z protestującymi Michał Kołodziejczak wytypował kilku rolników do rozmów z ministrem bez obecności dziennikarzy. Obie strony nie osiągnęły jednak porozumienia i o 13.00 minister rolnictwa odjechał do Warszawy.

Protestujący zostali na autostradzie do ok. 15.30. Nie pomogły nawet rozmowy z policjantami z Zespołu Antykonfliktowego. Rolnicy odblokowali trasę dopiero, kiedy policja zaczęła ich spisywać i wręczać mandaty. – Minister rolnictwa ma dwa tygodnie na pisemną odpowiedź na nasze postulaty – poinformował Michał Kołodziejczak. – Jeśli tego nie zrobi, prasa będzie miała o czym pisać. 

Więcej będzie można przeczytać w styczniowym numerze miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny” 

Małgorzata Felińska

Fot. Robert Bąkiewicz


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat