Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w wyborach do Europarlamentu?
 
Koalicja Europejska
Prawo i Sprawiedliwość
Inne ugrupowanie
Nie zagłosuję


Aktualno?ci

Robimy w kraju porządek

2019-01-19

Robimy w kraju porządek

AGROunia nie daje o sobie zapomnieć. Po grudniowej blokadzie autostrady A2 członkowie stowarzyszenia 11 stycznia na kilka godzin zatrzymali ruch na ważnych drogach w kilkudziesięciu miejscach w województwach: podlaskim, lubelskim, warmińsko-mazurskim, dolnośląskim, podkarpackim, łódzkim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. 

Rolnicy skrzyknęli się na Facebooku i odpowiedzieli na apel lidera AGROunii Michała Kołodziejczaka po to, aby domagać się skutecznej walki z afrykańskim pomorem świń, a także zwrócić uwagę na niskie ceny oferowane za płody rolne i żywiec oraz brak ochrony krajowego rynku żywności. – Jeśli rząd nie traktuje nas poważnie, to musimy protestować – mówi lider AGROunii. – Musimy zrobić w kraju porządek.

Jednocześnie w styczniu Michał Kołodziejczak jeździł po Polsce. Na spotkaniach w świetlicach wiejskich i remizach przekonywał rolników do jednoczenia się i wstąpienia w szeregi AGROunii. – Skąd się wziął ten Michał, który zatrzymał ruch na autostradzie? – pytał na początku każdego spotkania i nie zwlekał z odpowiedzią: – Z ojcem i bratem prowadzimy trzy gospodarstwa. Mamy w sumie 90 hektarów, większość jest naszą własnością. Uprawiamy na 25 hektarach różne gatunki kapusty – pekińską, białą i czerwoną, na kilkudziesięciu hektarach ziemniaki, a resztę zajmuje pszenica. Od początku wiedziałem, że chcę pracować na roli, dlatego kiedy skończyłem liceum i zdałem maturę nie rozpocząłem studiów, mimo że dostałem się na dwie uczelnie – we Wrocławiu i w Krakowie – wyjaśniał 40 młodym rolnikom zgromadzonym w świetlicy wiejskiej w Dubielnie, w woj. kujawsko-pomorskim. – Uznałem, że przez pięć lat gospodarstwo  rozwijałoby się słabiej, niż gdybym został.

Kołodziejczak przyznaje, że jego gospodarstwo bardzo dotknęło embargo rosyjskie, kiepski był też początek ub.r., kiedy miał problemy ze sprzedażą kapusty i ziemniaków, nie mówiąc już o wyjątkowo niskich cenach. – Za to teraz kapusta to złoty interes – przyznał. – Susza, niskie zbiory i mało nasadzeń spowodowały, że zbiory są mniejsze niż dotychczas, a ceny wysokie. No i od razu zabrakło nasion kapusty, ponieważ w tym sezonie każdy kto może chce ją sadzić. Za to producenci tuczników, których jest wielu w województwie kujawsko-pomorskim, nadal borykają się z niskimi cenami skupu. Dlatego musimy wiedzieć, że pomagając innym rolnikom, prowadzącym inną produkcję, pomagamy sobie.

Kołodziejczak przypomniał, że założył pierwszą organizację – Unię Warzywno-Ziemniaczaną, żeby bronić interesów tylko producentów warzyw. – Zorganizowałem 20 strajków na przełomie marca i kwietnia w ubiegłym roku, wyrzuciliśmy przed ministerstwem rolnictwa dwa rozrzutniki kapusty i kilka ton ziemniaków, protestowaliśmy przez Łódzkim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego. Fajnie, ale lokalnie – ocenił. – Wywalczyliśmy co prawda rozporządzenie mówiące o obowiązku znakowania ziemniaków flagą kraju pochodzenia, ale Stowarzyszenie Polski Ziemniak zablokowało te przepisy mówiąc, że są niezgodne z prawem unijnym. Dzisiaj nasze ziemniaki znakowane są polską flagą, to jednak tylko pół sukcesu. Dlatego w drugiej połowie stycznia strajki zorganizujemy w całej Polsce, chociaż protest to tylko jedno z narzędzi nacisku na rząd.

AGROunia, mimo że grozi protestami, prowadzi rozmowy z ministrem rolnictwa Janem K. Ardanowskim. – Na początku stycznia do ministerstwa przyjechaliśmy w osiem osób, z których dwie rozmawiały z Ardanowskim. A minister chciałby, żeby przyjechało 30 rolników i jeszcze się między sobą pokłócili. Mieliśmy do omówienia 10 punktów, omówiliśmy dwa – zdawał relację Kołodziejczak. Co wywalczyli? – Po proteście na A2 minister zablokował przywóz świń do Polski z czerwonej strefy na Litwie. Podjął dobrą decyzję, ale w zły sposób.

Rzeczywiście, minister w połowie grudnia wstrzymał przywóz świń z tej strefy na Litwie i zdymisjonował zastępcę głównego lekarza weterynarii Krzysztofa Jażdżewskiego, który ponoć zgodził się na taki import.

Kiedy jednak Kołodziejczak opowiadał o tym w świetlicy w Dubielnie minister Ardanowski powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że handel żywymi świniami z tzw. stref czerwonych na Litwie zostanie przywrócony. Takie uzgodnienia zapadły na spotkaniu ministrów rolnictwa Polski i Litwy w obecności unijnego komisarza Vytenisa Andriukaitisa. - Szanujemy zasady wolnego handlu w Unii Europejskiej. Mieliśmy długą, trudną, ale odpowiedzialną rozmowę z ministrem rolnictwa Litwy i kierownictwem resortu, dotyczącą przemieszczania żywnych świń do uboju między strefami z Litwy do Polski – powiedział Ardanowski i dodał, że Litwa jest ważnym partnerem dla Polski, dlatego „przywracamy zasadę przemieszczania tak, jak to przewidują unijne zasady”.

- Potrzebujemy silnej organizacji, która będzie wywierała nacisk na partie. Zapisują się do AGROunii rolnicy, przedsiębiorcy i konsumenci – mówi Kołodziejczak. – Dzisiaj czekamy na zwolnienie głównego lekarza weterynarii i wywieramy nacisk na łowczego krajowego. Jeśli nie podporządkuje się naszym postulatom (w sprawie wybicia dzików – dop. redakcji), to go zwolnimy.
- Czy jest pan za Unią Europejską? –
zapytał jeden z uczestników spotkania w Dubielnie.

- Unia nigdy mi się nie podobała, nie podobają mi się zasady, na jakich funkcjonuje – odpowiedział Kołodziejczak. – Unia działa w tej chwili na naszą niekorzyść, stąd problemy polskich rolników z cenami skupu owoców czy żywca wieprzowego. Dlatego musimy bronić polski rynek przed napływem towarów z zagranicy.

Żaden z rolników nie zapytał, jakie dopłaty i dofinansowanie inwestycji dostaje gospodarstwo Michała Kołodziejczaka w ramach WPR. I gdzie sprzedamy naszą żywność, jeśli rynek europejski zamknie się przed nią, tak jak nasz przed unijną czy przed towarami sprowadzanymi z krajów trzecich w ramach kontyngentów. 

(Fem)

Fot. Jarosław Pruss

Więcej zdjęć można obejrzeć w naszej fotogalerii

 

 


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat