Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w wyborach do Europarlamentu?
 
Koalicja Europejska
Prawo i Sprawiedliwość
Inne ugrupowanie
Nie zagłosuję


Aktualno?ci

Rolnicy proszą prezydenta o wsparcie

2019-02-06

Rolnicy proszą prezydenta o wsparcie
Około 1,5 tys. rolników wzięło dziś udział w pokojowym proteście zorganizowanym przez AGROunię pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie. 

Do stolicy przyjechali przedstawiciele kilku branż, m.in. producenci owoców miękkich, warzyw, bydła, oraz trzody chlewnej, którzy stanowili najliczniejszą grupę. Niezadowoleni z dotychczasowych rozmów i działań ministra rolnictwa Jana K. Ardanowskiego postanowili zwrócić się o pomoc do prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Jak podkreślał Michał Kołodziejczak, lider AGROunii, zgromadził ich jeden wspólny problem – brak opłacalności produkcji spowodowany nieudolnością rządów nie tylko obecnej partii, ale również poprzednich ugrupowań. Protestującym przyświecały dobrze znane już postulaty AGROunii głoszone od kilku tygodni, jak chociażby prowadzenie międzynarodowej polityki handlowej w taki sposób, aby uwzględniała interes polskich rolników oraz konsumentów, uskutecznienie walki z ASF, wypłata odszkodowań wszystkim rolnikom, którym wybito świnie, a także przeprowadzenie niezależnego zewnętrznego audytu wydatkowania publicznych środków przekazywanych związkom i organizacjom rolniczym.

Kołodziejczak nie szczędził im gorzkich słów, zarzucając upartyjnienie i „chodzenie na smyczy” ministerstwa rolnictwa. Poinformował, że AGROunia nie usiądzie do stołu ze „starymi, zabetonowanymi związkami opłacanymi z publicznych pieniędzy” w ramach Porozumienia Rolniczego, którego powstanie ogłosił na poniedziałkowej konferencji minister Ardanowski wraz z przedstawicielami kilku organizacji i związków rolniczych, w tym izb rolniczych. Będzie to instytucja dialogu społecznego, która ma służyć rozwiązywaniu problemów w rolnictwie. Pierwsze spotkanie tego porozumienia odbędzie się 20 lutego, pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy z udziałem sekcji wsi i rolnictwa Narodowej Rady Rozwoju (gremium doradcze prezydenta).

- Nie damy się wciągnąć w jakąś pustą debatę, która jest już chyba przykrywką do nadchodzącej kampanii wyborczej. Żądamy konkretnych działań, obrony polskiego rynku – krzyczał z mównicy Kołodziejczak zapewniając, że sam nie ma ambicji wejścia do polityki, a jedynie utworzenia silnej, niezależnej organizacji rolniczej.

Protestujący mieli nadzieję na spotkanie z prezydentem Dudą, ale dowiedzieli się, że nie ma go w pałacu. Doszło jednak do spotkania przedstawiciela protestujących Juliusza Pająka z Haliną Szymańską, szefową Kancelarii Prezydenta RP oraz z Barbarą Fedyszak-Radziejowską, doradczynią prezydenta ds. wsi i rolnictwa, które wysłuchały postulatów protestujących oraz ich ocenę aktualnej sytuacji w rolnictwie. Rozmowa dotyczyła również perspektywy włączenia się strajkujących w prace Porozumienia Rolniczego. Kołodziejczak podkreślił, że nie uznaje tego porozumienia, ale zapowiedział, że AGROunia wyśle jednego obserwatora na tę debatę. Zapowiedział także kolejne działania swojej organizacji. O tym, jaki będą miały charakter zdecyduje w ciągu najbliższych dni. 

Więcej o proteście rolników w Warszawie oraz o AGROunii będzie można przeczytać w marcowym numerze miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny” 

Tekst i fot. (ala) 

Więcej zdjęć można obejrzeć w naszej fotogalerii

 


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat