Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że ustawa "odorowa" powinna wejść w życie?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania
Tak, ale w innym kształcie


Aktualno?ci

Żyjcie z tego, co wyprodukujecie

2019-02-11

Żyjcie z tego, co wyprodukujecie
- To, że w rolnictwie są problemy, każdy widzi. Dlatego codziennie biorę udział w spotkaniach z rolnikami w różnych regionach i rozmawiam o tym, co szwankuje, co trzeba poprawić – mówił do ponad stu producentów rolnych, którzy 11 lutego przyjechali na spotkanie z nim do Świecia nad Wisłą w woj. kujawsko-pomorskim Jan K. Ardanowski, minister rolnictwa. 

- Właściciele gospodarstw muszą żyć z tego, co wyprodukują, a nie z pieniędzy zewnętrznych. Nie powinni czekać na unijne dopłaty, tylko zastanawiać się, jak dobrze prowadzić gospodarstwo – pouczał producentów minister. – Rolnicy muszą uzyskiwać sensowne pieniądze za swoje produkty. Niestety, w latach 90. kolejne ekipy rządzące sprzedały zakłady przetwórcze i teraz te firmy nie czują się zobowiązane do uwzględniania interesów rolników.

Minister Ardanowski przypomniał gospodarzom, że opłacalność produkcji surowców rolnych nigdzie na świecie nie jest duża. Dodał, że tylko wielkie gospodarstwa mogą się utrzymywać z prostej produkcji polowej, z uprawy zbóż, rzepaku czy kukurydzy, bo tam działa efekt skali. – Natomiast małe gospodarstwa nie mogą nastawiać się wyłącznie na proste uprawy. I trudniej jest je prowadzić niż duże – mówił szef resortu rolnictwa. – Dlatego wprowadziłem najlepsze w Europie przepisy dotyczące rolniczego handlu detalicznego i MOL-i. Chcę odwrócić tendencję likwidowania wszystkiego co małe.

Ardanowski po raz kolejny namawiał rolników do zrzeszania się, najlepiej w spółdzielnie. – W krajach, w których rolnictwo kwitnie, żaden rolnik nie działa sam. A my mamy ustawę o spółdzielniach rolniczych, jedną z najlepszych w Unii. Zgodnie z nią spółdzielnie nie płacą podatku dochodowego i podatku od nieruchomości. Tymczasem słyszę głosy, że ktoś powinien za zrzeszenie się w spółdzielni rolnikom zapłacić. To mnie zasmuca – przyznał minister.

Mówił też o pomocy suszowej (największa wypłata środków na ten cel od 30 lat), o zwiększeniu dopłaty do paliwa rolniczego (jest problem z jednym kodem na paliwo, ale zostanie on szybko rozwiązany, dlatego resort przedłużył termin składania wniosków o zwrot akcyzy z końca lutego na koniec marca 2019 r.), o zmianie podejścia do gospodarki wodnej (Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej o zgodę na przesunięcie 1 mld zł z PROW na małą retencję w formie dofinansowania spółek wodnych), o planowanym opodatkowaniu tuczu nakładczego 23-procentowym VAT-em (to w końcu nie produkcja, a usługa – mówił minister, a rolnicy oklaskami nagrodzili pomysł), o tym, że prawie wszystkie zakłady mięsne w Polsce, z kapitałem rodzimym i zagranicznym, importują mięso wieprzowe, głównie z Danii (minister obiecał rolnikom listę tych zakładów), o afrykańskim pomorze świń (w strefach z ograniczeniami od czerwca lub lipca będzie działała państwowa ubojnia świń, a tam gdzie wystąpiła choroba trzeba wybić 100 proc. dzików – uważa minister), o PROW po 2020 r. (dofinansowanie dostaną tylko ci, którzy jeszcze z tych funduszy nie korzystali). 

Więcej o spotkaniu ministra Ardanowskiego z rolnikami – w marcowym numerze miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny” 

Małgorzata Felińska

Więcej zdjęć Jarosława Prussa można obejrzeć w naszej fotogalerii

 


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat