Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy otrzymałeś/aś już pomoc po ubiegłorocznej suszy?
 
Tak
Nie
Nie składałem/am wniosku


Aktualno?ci

XXI Międzynarodowa Wystawa Rolnicza Agro Show w Bednarach

2019-09-27

XXI Międzynarodowa Wystawa Rolnicza Agro Show w Bednarach

 730 wystawców, w tym 110 zagranicznych, prezentowało swoją ofertę od 19 do 22 września na wystawie Agro Show w Bednarach pod Poznaniem. Targi odwiedziło 130 tys. osób, które na wystawienniczych stoiskach zajmujących ponad 130 tys. m2 mogły się zapoznać z najnowszą ofertą firm z branży rolniczej.

Agro Show to największe plenerowe targi rolnicze w Polsce, organizowane od 1999 r. przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Początkowo była to wystawa tylko maszyn i urządzeń, a z czasem do wystawców z branży techniki rolniczej dołączali także producenci nawozów, nasion, środków ochrony roślin, przedstawiciele sektora finansowego oraz innych branż związanych z rolnictwem.

Zasadniczą częścią Agro Show są prezentacje maszyn i urządzeń rolniczych. W tym roku wiele firm prezentowało nowe maszyny przeznaczone dla gospodarstw wielkoobszarowych, według hasła firmy Kuhn ,,Duży może więcej”. Kuhn w Bednarach zaprezentował ponad 60 maszyn rolniczych, w tym osiem nowości, a wśród nich siewniki Aurock 6000 R (z pojedynczym) i 6000 RC (z podwójnym systemem wysiewu), o szerokości roboczej 6 m, wyposażone w potrójny system talerzowy do siewu bezpośredniego i uproszczonego. Można nimi wysiać jednocześnie dwie odmiany za pośrednictwem jednego systemu dozowania lub oddzielnie wysiewać nasiona na różną głębokość. Charakteryzujący się modułową konstrukcją siewnik Aurock może być wyposażony w wał nożowy z regulowanym naciskiem, zapewniający wysoką jakość pracy w każdych warunkach glebowych. Jest kompatybilny z technologią Isobus i może być wyposażony w terminal sterujący CCI 1200 lub CCI 50. Firma zaprezentowała również inne siewniki, np. Espro, które w jednym przejeździe uprawiają, sieją i zagęszczają glebę, zapewniając równomierne wschody roślin zarówno w uprawie orkowej, jak i uproszczonej (także bezpośredniego w mulcz). Ich szerokość robocza to 3-8 m. Kolejnym rozwiązaniem jest siewnik punktowy Maxima (12-16 rzędów) z napędem elektrycznym, z własnym alternatorem i akumulatorami, zapewniający precyzyjny siew przy dużej prędkości, nawet do 12 km/h. Z maszyn do uprawy uproszczonej zainteresowaniem rolników cieszył się kultywator ścierniskowy Optimer XL, który idealnie miesza resztki i zagęszcza glebę w jednym przejeździe. Kultywatory z serii XL charakteryzują się znaczną głębokością roboczą (nawet do 15 cm). Dzięki regulacji hydraulicznej mogą zostać ustawione do wymaganych wartości bezpośrednio z kabiny ciągnika. Przedstawiciele firmy Kuhn zwracali też uwagę gości na opryskiwacz Oceanis o szerokości roboczej do 48 m, podkreślając jego zalety: możliwe zmienne dawkowanie nawozu zgodnie z mapami nawozowymi z wykorzystaniem Autospray, nową belką aluminiową LEA3 z rozpylaczami o rozstawie 25 cm, zmniejszającą podatność na znoszenie oraz małą wagę i kompaktową budowę pozwalającą na lepszą manewrowość.

Unia, czołowy polski producent maszyn rolniczych, obecnie składa się z czterech fabryk w: Grudziądzu, Brzegu, Słupsku oraz Kątach Wrocławskich. Zatrudnia ok. 1350 osób i produkuje ok. 25 tys. maszyn rocznie. Eksport stanowi 40 proc. przychodów firmy. Na wystawie w Bednarach firma zaprezentowała m.in. opryskiwacz Heron 5027, przystosowany także do oprysków wysokich roślin, mający zbiornik o pojemności 5 tys. l. Zaprezentowany model miał belkę o rozpiętości ramion 27 m (są modele o szerokości belki od 18 do 30 m). Zainteresowaniem rolników cieszyły się także agregaty talerzowe z serii Ares. Są to uniwersalne maszyny mające zastosowanie do uprawy przedsiewnej, popłużnej i ścierniskowej. Wystawiono najnowszy model Ares XM. Pokazano także nowy typ agregatu Atlas II o zmodernizowanej ramie głównej w kilku modelach uprawowo-siewnych. Rozsiewacz RCW wyposażony w belkę Helix to produkt dla dużych gospodarstw oraz firm świadczących usługi rolnicze tam, gdzie stosowane jest wapno pyliste (można go wykorzystać także do rozsiewania nawozów granulowanych). W urządzeniu zainstalowano kilka szczególnych rozwiązań wpływających zarówno na wydajność, jak i komfort pracy. Wśród równie ciekawych maszyn  można wymienić nowoczesne rozrzutniki obornika Apollo 11 Premium i Tytan 24. Natomiast najnowszy model przyczepy przeładowczej Bizon 36 to maszyna przeznaczana dla największych gospodarstw. Objętość skrzyni ładunkowej wynosi 38 m3, co pozwala na załadunek blisko 20 t ziarna.

Firma Claas obchodzi w tym roku jubileusz 10-lecia w Polsce. Założona w 1913 r. jest jednym z europejskich liderów rynku kombajnów zbożowych. W swoim asortymencie ma również samojezdne sieczkarnie polowe, prasy rolnicze i maszyny zielonkowe. Zatrudnia ponad 11 tys. pracowników. Systematyczny rozwój firmy na polskim rynku sprawił, że na terenie całego kraju działa obecnie 11 dealerów i 35 punktów sprzedaży. Klienci są obsługiwani przez ponad 100 handlowców i 180 ekspertów serwisowych. W 1995 r. na rynku pojawił się kombajn Lexion serii 400, w kolejnych latach powstawały nowe serie, a w tym roku firma przedstawiła drugą generację kombajnów Lexion serii 5000, 6000, 7000 i 8000. Są to nowe modele kombajnów klawiszowych, charakteryzujące się zwiększoną nawet o 25 proc. względem poprzednich serii wydajnością. Lexiony 5000 i 6000 wyposażone są w bęben przyspieszający APS, młócący, dodatkowy separator oraz odrzutnik. Przedstawiciele firmy podkreślali zastosowanie unikatowego systemu APS Synflow Walker z synchronizowanym napędem wszystkich bębnów oraz zmianą szczelin na klepiskach, umożliwiający płynny przepływ materiału oraz niższe zużycie paliwa. Serię nowych kombajnów Lexion zamyka Lexion 8000. Flagowy model to Lexion 8900 z silnikiem o mocy 790 KM, zbiornikiem ziarna o pojemności 18 tys. l i 13,8-metrowym zespołem żniwnym. Podczas Agro-Show firma zaprezentowała także nową stałokomorową prasę zwijająca Rollant 520, jako nowy model w segmencie 1,25 m. W prasie tej zastosowano innowacyjny system wzmocnionych walców, zoptymalizowane smarowanie łańcuchów oraz współczesny design. Rollant 520 wytwarza baloty o średnicy 1,25 m i szerokości 1,20 m. Aby zapewnić maksymalną gęstość balotów operator ma do swojej dyspozycji zawór sterujący ciśnieniem prasowania. Prasa ta jest obsługiwana przy pomocy terminalu Claas Operator i dostępna w wielu wariantach: Roto Cut z systemem do cięcia, Roto Feed z rotorem podającym oraz Feed Rake ze zgarniaczem palcowym do delikatnego traktowania materiału.

Na Agro Show nie zabrakło takich potentatów jak: Horsch Maschinen, Amazonen-Werke H. Dreyer, John Deere Polska, Zetor Polska i wielu innych, którzy zaprezentowali swoje sprawdzone oraz najnowsze maszyny i urządzenia rolnicze.

Cały tekst można będzie przeczytać w październikowym numerze miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny"

Żaneta Fiedler

Adam Paradowski

Więcej zdjęć Jarosława Prussa można obejrzeć w naszej fotogalerii


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat