Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy targi rolne są potrzebne rolnikom?
 
Tak
Nie
Nie wiem


Aktualno?ci

Pierwszy przypadek ASF u dzika w woj. lubuskim

2019-11-15

Pierwszy przypadek ASF u dzika w woj. lubuskim
Pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń wykryto u dzika w woj. lubuskim - poinformował w komunikacie z 15 listopada główny lekarz weterynarii. Obecność wirusa u padłego dzika potwierdziło laboratorium Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

„Uzyskanie dodatnich wyników badania w woj. lubuskim świadczy o odosobnionym przypadku wystąpienia tej choroby u dzików, bez możliwości powiązania epidemiologicznego i geograficznego z dotychczas notowanymi przypadkami ASF na terytorium Polski. Odległość miejsca stwierdzenia ASF w woj. lubuskim od miejsc występowania tej choroby w populacji dzików oraz ognisk u świń wynosi ponad 300 km” - czytamy w komunikacie. Dodatni wynik badania w kierunku ASF uzyskano w próbkach pobranych od padłej samicy dzika, znalezionej 4 listopada w pobliżu drogi nr 325 łączącej miejscowości Sława i Nowa Sól. Zwierzę zginęło w wypadku drogowym.

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że „obecnie prowadzone są na miejscu działania związane ze zwalczaniem ASF przez właściwe miejscowo organy Inspekcji Weterynaryjnej oraz Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK)”. W odbywającym się posiedzeniu sztabu kryzysowego uczestniczy wiceminister, pełnomocnik rządu ds. działań związanych z wystąpieniem ASF Szymon Giżyński oraz zastępca GLW Mirosław Welz.

„W przypadku znalezienia zwłok padłego dzika należy pozostawić je w miejscu znalezienia oraz niezwłocznie poinformować o tym fakcie powiatowego lekarza weterynarii” – przypomina GLW w komunikacie. 

Dotychczas przypadki ASF u dzików odnotowano w województwach: podlaskim, lubelskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim. W tym roku do 4 listopada wykryto 1887 przypadków ASF u dzików.

(Fem)

Fot. Tytus Żmijewski


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat