Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że w Polsce powinien obowiązywać zakaz hodowli zwierząt futerkowych i zakaz uboju rytualnego (poza potrzebami krajowych wspólnot religijnych)?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Aktualności

Rekordowa pszenica

2020-08-31

Rekordowa pszenica
11 sierpnia w dwóch gospodarstwach w woj. pomorskim (Borętach i Bystrzu) pobito rekord Polski z 2019 r. na najwyższy plon pszenicy ozimej. Bronisław Stoduś, dyrektor ds. produkcji roślinnej w LAIRD Agro Group w Lisewie Malborskim do zasiewu wybrał pszenicę Findus, którą posiano na 800 ha różnych gleb i w różnych lokalizacjach.

Pomiar rekordowego plonu miał miejsce w Borętach, gdzie siew pszenicy odbył się 4 września 2019 r. w obsadzie 280 nasion na m2. – Wiosenne przymrozki wiele pszenic poparzyły, a odmiana Findus wyglądała bardzo dobrze przez cały okres wegetacji. Była jedną z odmian, która wyróżniała się pod względem zdrowotności – zachwala dyrektor Stoduś.

Rekordowa pszenica została zasiana na polu o średniej zasobności fosforu i potasu oraz odczynie na poziomie 6,3 pH. W jesiennej agrotechnice zastosowano 200 kg preparatu Profoska oraz w celu ochrony herbicydowej Reliance w połączeniu z glinem. Nawożenie azotowe stanowiła podwójna dawka RSM oraz dawka saletry amonowej na kłos – łącznie 240 kg N/ha. Do tego zastosowano dwukrotnie preparat Proleaf MAX 4.0 – po 1 l/ha. Do wiosennej ochrony herbicydowej użyto na chwasty dwuliścienne Biathlon i jednoliścienne – Aprilia. W celu regulacji łanu zabiegi podzielono na trzy etapy, w który zastosowano odpowiednio: I – Moddus + CCC, II – Moddus, III – etefon. Ochrona fungicydowa z kolei podzielona została na cztery etapy: I – zabieg czyszczący substancjami aktywnymi propidyną i prochlorazem, II – Halny + Input, III – Secardo + Tazer, IV – Caramba + Fandango + tebukonazol zawarty w Bounty. Ochrona insektycydowa to dwukrotna aplikacja preparatu Proalfacypermetrin oraz Danadim na kłos.

Dzięki zastosowaniu technologii firmy Procam rekord Polski plonu pszenicy ozimej wynosi teraz 11,628 t/ha. Zeszłoroczny rekordzista – Gospodarstwo Rolne Bystrze także pobiło tego samego dnia rekord plonu pszenicy ozimej przebijając swój zeszłoroczny wynik 10,531 t/ha plonem 11,178 t/ha.

(Fem) 

Fot. LAIRD Agro Group


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze