Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Na którą partię oddasz głos, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w tym roku?
 
Koalicja Obywatelska
Prawo i Sprawiedliwość
Polskie Stronnictwo Ludowe
Polska 2050 Szymona Hołowni
AGROunia
Lewica
Konfederacja


Aktualno?ci

Polskie rolnictwo odniosło wielki sukces

2022-04-26

Polskie rolnictwo odniosło wielki sukces
Ostatnich 30 lat przyniosło rewolucyjne zmiany na polskiej wsi, które przełożyły się nie tylko na unowocześnienie produkcji, ale przede wszystkim świetne wyniki eksportowe.
 
Dzięki pracy dużych gospodarstw towarowych, które powstały na gruzach PGR-ów, nasz kraj ma się czym pochwalić – mówili zgodnym chórem uczestnicy konferencji naukowej zorganizowanej 26 kwietnia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
 
Spotkanie zatytułowane „Przekształcenia własnościowe w rolnictwie – 30 lat doświadczeń i perspektywy” zorganizował Instytut Ekonomii i Finansów SGGW, a konkretnie Katedra Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstw oraz Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk. W Auli Kryształowej SGGW pojawiło się blisko 200 osób, wśród których znaleźli się politycy (także byli ministrowie rolnictwa), naukowcy, urzędnicy i przedsiębiorcy rolni.
 
Trzy dekady w rolnictwie trzeba ocenić bardzo pozytywnie. Okres ten możemy podzielić na dwa etapy: pierwszy to lata 90. i początek XXI wieku do czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Drugi to okres po 2004 roku, który zapisał się nie tylko potężnymi transferami finansowymi, ale również kompetycyjnymi – tłumaczył prof. dr hab. Walenty Poczta z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ubolewał nad tym, że w Polsce odczuwa się brak większej liczby „silniejszych gospodarstw”. – Ich jest po prostu zdecydowanie za mało – zaznaczył ekonomista.
 
W trakcie konferencji odbyły się cztery panele dyskusyjne: Panel I. Sytuacja wyjściowa oraz otoczenie instytucjonalno-prawne przekształceń własnościowych rolnictwa państwowego, Panel II. Przebieg i rezultaty ekonomiczno-społeczne przemian własnościowych, Panel III. Nowe oblicza dawnych PGR-ów – prezentacja studiów przypadku oraz Panel IV. Szanse i zagrożenia rozwoju wielkotowarowych przedsiębiorstw rolnych w kontekście założeń krajowej i unijnej polityki rolnej.
 
Partnerzy wydarzenia: Federacja Związków Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Fundacja Wspomagania Wsi, ING, Goodvalley, Top Farms Głubczyce oraz firma Bioagra. Patronat honorowy nad konferencją objął rektora SGGW prof. dr hab. Michał Zasada. Wyłączny patronat medialnym sprawował miesięcznik „Przedsiębiorca Rolny”.
 
Tekst i fot. Krzysztof Zacharuk
 
Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji z konferencji.
 
Cały tekst do przeczytania w majowym nr 5-2022  wydaniu miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny"
 
 

przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze