Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Na którą partię oddasz głos, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w tym roku?
 
Koalicja Obywatelska
Prawo i Sprawiedliwość
Polskie Stronnictwo Ludowe
Polska 2050 Szymona Hołowni
AGROunia
Lewica
Konfederacja


Aktualno?ci

Rozmawiają o ochronie gruntów i bezpieczeństwie żywnościowym

2022-06-08

Rozmawiają o ochronie gruntów i bezpieczeństwie żywnościowym
8 czerwca w Warszawie odbywa się Zgromadzenie Generalne Europejskiego Stowarzyszenia Instytucji Rozwoju Obszarów Wiejskich (Association européenne des institutions d’aménagement rural – AEIAR)  połączone z dniami studyjnymi. Tematem tegorocznego zgromedzenia jest ochrona gruntów rolnych i bezpieczeństwo żywnościowe.

Europejskie Stowarzyszenie Instytucji Rozwoju Obszarów Wiejskich zostało założone w 1966 r. i jest jednym z najstarszych stowarzyszeń europejskich, w skład którego wchodzą instytucje z następujących krajów: Belgia, Chorwacja, Francja, Litwa, Luksemburg, Niemcy, Polska - (nasz kraj reprezentuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa), Węgry, a także Włochy.

Siedzibą AEAIR jest Bruksela, gdzie mieści się również sekretariat generalny i gdzie dwa razy do roku odbywają się spotkania grupy roboczej zarządu. Ponadto, raz w roku – latem – odbywa się zgromadzenie generalne połączone z dniami studyjnymi, na które zaprasza rotacyjnie jeden z krajów członkowskich – mówi Karolina Gaweł, rzecznik prasowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
 
Gaweł przypomina, że w Polsce takie zgromadzenia miały miejsce w 2007 i w 2015 r. (wtedy istniała jeszcze Agencja Nieruchomości Rolnych). Tematem tegorocznego zgromadzenia jest ochrona gruntów rolnych i bezpieczeństwo żywnościowe.
 
W trakcie pierwszej części konferencji, która trwa do godz. 17 została zaprezentowana działalność KOWR, jako zarządcy gruntami wchodzącymi w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa i efekty zagospodarowania Zasobu WRSP od 1992 do 2021 r. W drugiej części została przedstawiona kwestia bezpieczeństwa żywnościowego połączonego z ochroną gruntów rolnych, jako jednym z najważniejszych czynników produkcji rolnej.

Ponadto, podczas obrad zgromadzenia został wyłoniony nowy zarząd AEIAR, wybierany na dwuletnią kadencję. W skład zarządu wchodzą obecnie: przewodniczący z FN SAFER (Francja) – Michel Baylac, wiceprzewodniczący z: KOWR (Polska) Bogdan Podgórski, oraz reprezentujący ISMEA (Włochy) Gorgio Venceslay.

Rzeczniczka KOWR informuje, że celem stowarzyszenia jest wymiana doświadczeń w zakresie działań związanych z poprawą struktury gospodarstw rolnych, warunków pracy ludności rolniczej i ochrony środowiska. Z dorobku i doświadczenia AEIAR korzysta również Dyrektoriat Generalny ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, w którego szeregach znajduje się AEIAR, jako członek Grupy Doradczej ds. Rozwoju Wsi.

Członkostwo w AEIAR daje możliwości wymiany informacji między poszczególnymi krajami europejskimi na temat bieżącej sytuacji na rynku ziemi rolnej i doświadczeń w zakresie zarządzania państwowymi gruntami rolnymi.
 
Krzysztof Zacharuk
 
Więcej na ten temat napiszemy w lipcowym (07/22) wydaniu miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny".
 
>> Tutaj kupisz nasz miesięcznik: odwiedź SKLEP 

przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze