Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w wyborach do Europarlamentu?
 
Koalicja Europejska
Prawo i Sprawiedliwość
Inne ugrupowanie
Nie zagłosuję


Wiadomości z branży
Uprawa pasowa kukurydzy i buraków cukrowych

Warsztaty polowe porównujące uprawę tradycyjną i pasową buraka cukrowego oraz kukurydzy przyciągnęły 6 września do Sokołowa w gm. Golub-Dobrzyń (woj. kujawsko-pomorskie) wielu zainteresowanych rolników. 

Organizatorzy (Syngenta Polska, firma Czajkowski oraz Pfeifer & Langen) zaprosili rolników na wykłady dotyczące porównania wyników doświadczeń polowych z dwoma systemami uprawy – tradycyjnym i pasowym w miejscowości Wioska. Mówił o nich dr Dariusz Górski z Terenowej Stacji Doświadczalnej IOR-PIB w Toruniu, który przyznał, że na poletkach z burakami cukrowymi uprawianymi pasowo wystąpiła fitotoksyczność, która wpłynęła na wyniki doświadczeń. Dlatego, żeby wyciągnąć wnioski, potrzebne są co najmniej trzy lata badań. - Jednak pomimo fitotoksyczności w uprawie pasowej, plony buraków były wyższe niż w uprawie tradycyjnej, a koszty tej pierwszej są niższe niż uprawy orkowej – mówił dr Górki i polecał rolnikom uprawę pasową.

Maciej Czajkowski – rolnik i konstruktor agregatów do uprawy pasowej (o którym pisaliśmy rok temu) – omówił swoje maszyny, które od wiosny tego roku mają kolor czerwony. W ofercie są trzy modele: ST 300, ST 450 i ST 600, różniące się szerokością roboczą i liczbą łap spulchniających (więcej na www.uprawapasowa.pl). Agregaty służą do wysiewu buraków, fasoli, rzepaku, kukurydzy, zbóż i grochu. Podczas spotkania można je było zobaczyć podczas pracy.  

Jerzy Włodarski z Syngenta Polska omówił zalecenia agrotechniczne dla upraw buraków, ofertę odmianową oraz nowe fungicydy. Przypomniał gospodarzom, że siew nasion buraków możliwy jest, gdy temperatura gleby osiągnie 6-8 st. C. W glebie zimnej i wilgotnej zaprawy rozpuszczają się przed skiełkowaniem roślin. Zalecana obsada wynosi 90-100 tys. roślin/ha. Syngenta proponuje rolnikom osiem odmian buraków cukrowych: Alegra, Armesa (nowość), SY Belana, Contenta (nowość), Julius, SY Securita, Silvetta i Sporta. Natomiast nowy fungicyd chroniący buraki przed chorobami grzybowymi to Armure. Preparat zwalcza chwościk buraka i mączniaka prawdziwego, ma elastyczny termin stosowania i silne działanie interwencyjne oprócz zapobiegawczego. Okres karencji wynosi 21 dni.

Maciej Kuś z Syngenta Polska zaprezentował odmiany kukurydzy: SY Talisman na ziarno, grys i kiszonkę o FAO 220-230, SY Enigma na ziarno i grys o FAO 250, kiszonkową SY Amboss o FAO 220-230, SY Rotango na ziarno, grys, kiszonkę i bioetanol o FAO 230-240 oraz SY Fenomen na ziarno i bioetanol o FAO 250, bardzo odporną na stres i choroby liści. Natomiast na polu pokazowym można było zobaczyć: SY Werena (na ziarno, grys i kiszonkę, FAO 220), SY Talisman, kiszonkową SY Kordona (FAO 250) i ziarnową SY Fenomen (FAO 250) w dwóch technologiach uprawy – tradycyjnej i pasowej.

Przedstawiciel Syngenty zachęcał też gospodarzy do stosowania nowego środka Elumis Forte Pack. To połączenie w jednym pakiecie dwóch znanych herbicydów – Elumis 105 OD oraz Dual Gold 960 EC, przeznaczonych do zwalczania chwastów w kukurydzy. Preparat stosowany w fazie od 2. do 4. liścia kukurydzy w dawce 2 l/ha w jednym zabiegu zwalcza zarówno chwasty jedno-, jak i dwuliścienne. Elumis Forte Pack zabezpiecza plantację przed zachwaszczeniem wtórnym. Dodatkowo jest całkowicie bezpieczny dla kukurydzy – nie powoduje fitotoksyczności.

Natomiast fungicyd QuiltXcel przygotowuje kukurydzę na stres suszy oraz wysokich temperatur, a dzięki temu ogranicza ryzyko spadku plonu. Substancje aktywne zawarte w fungicydzie – azoksystrobina i propikonazol, doskonale uzupełniające się ze względu na różne mechanizmy działania – uwalniają tkwiący w kukurydzy potencjał plonowania a jednocześnie pozwalają uzyskać plon najwyższej jakości wolny od chorób. Można go stosować w fazie od 8. do 10. liścia lub od początku do końca kwitnienia w dawce 1 l/ha.

(Fem) 

Zdjęcia Tytusa Żmijewskiego można obejrzeć w naszej fotogalerii

Więcej ciekawych informacji znajdziecie Państwo w miesięczniku "Przedsiębiorca Rolny" 


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat