Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy Pani/Pana gospodarstwo spełnia wymogi Dyrektywy azotanowej?
 
Tak
Nie
Trudno powiedzieć


Wiadomości z branży
Wapno w formie granuli

19 września firma Nordkalk otworzyła w swoim zakładzie w Sławnie (woj. łódzkie) linię do produkcji wapna granulowanego. Jej budowa rozpoczęła się we wrześniu ub.r., a zakończyła w czerwcu tego roku. Od tamtej pory w zakładzie produkowany jest granulat nawozowy na bazie wysokiej jakości kamienia wapiennego z okresu późnej jury, wydobywanego w sąsiedniej kopalni. Inwestycja powstała na terenie Łódzkiej Strefy Ekonomicznej, która w tym celu została  poszerzona.

Budowa pochłonęła 25 mln zł. Dzięki niej pracę znalazło 30 osób, a docelowo liczba zatrudnionych ma przekroczyć 40 osób. 

Rocznie będzie powstawało tam ponad 50 tys. t wapna granulowanego, głównie na zaspokojenie potrzeb krajowych, ale także na eksport. Produkt nosi nazwę AtriGran. Nawóz oferowany jest w dwóch gramaturach 1-4 mm oraz 4-8 mm. – Drobniejszą wersję przygotowujemy dla sadowników, a przede wszystkim dla producentów warzyw. Natomiast grubszą formę dla gospodarstw wielkopowierzchniowych uprawiających zboża, a zwłaszcza rzepak – mówi Piotr Maciak, prezes zarządu Nordkalk. – Chcieliśmy stworzyć produkt unikalny na skalę europejską i taką cechę zapewnia mu w pełni organiczne lepiszcze, które nadaje granuli odpowiedni kształt i zapewnia wytrzymałość mechaniczną, ale też wpływa na inne dodatkowe atuty produktu. Jak podkreśla prezes firmy Nordkalk, wapno granulowane AtriGran jest wysoce reaktywne, można je precyzyjnie aplikować, a przede wszystkim nie ma problemu z pyleniem. Poleca go na wszystkie rodzaje gleb, zarówno przedsiewnie, jak i pogłównie. Nawóz jest już dostępny u dystrybutorów firmy Nordkalk.

Alicja Siuda

Więcej ciekawych informacji znajdziecie Państwo w miesięczniku "Przedsiębiorca Rolny" 


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat