Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy jeździsz na spotkania polowe organizowane przez firmy nasienne i chemiczne?
 
Tak, często
Tak, rzadko
Nie jeżdżę


Wiadomości z branży
Zielone Pola w Pawłowicach

Prawie 200 rolników przyjechało 6 października na zaproszenie firmy Osadkowski SA do gospodarstwa Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki-PIB w Pawłowicach. Nie odstraszyła ich zła pogoda.

- Kukurydza to popularna i ważna roślina, a jej uprawa gwarantuje uzyskanie wartościowej paszy i wysokich wyników w produkcji mleka. Nie mam wątpliwości, że to roślina przyszłości, a ten rok dla jej uprawy był zdecydowanie lepszy niż ubiegły, ponieważ osiągane plony są znacznie wyższe – mówił Ireneusz Dymarski, dyrektor gospodarstwa.

Goście mieli okazję zobaczyć kolekcję 53 odmiany kukurydzy (kiszonkowe i na ziarno), które znajdują się w ofercie handlowej firmy Osadkowski SA. - Cała prezentowana kolekcja odmian kukurydzy była uprawiana w tej samej technologii nawożenia i ochrony roślin – wyjaśniał Marcin Kaczmarek, kierownik działu doradztwa i rozwoju w Osadkowski SA. – Podczas nawożenia zwracaliśmy szczególną uwagę na dostarczanie potasu, siarki, magnezu i sodu. Zastosowaliśmy nawozy Korn-Kali (40 procent K2O, 6 MgO, 12,5 SO3, 4 Na2O) i Esta Kieserit (25 procent MgO oraz 50 SO3). W nawożeniu azotowym ustabilizowaliśmy azot w glebie za pomocą preparatu N-LOCK. 

Do ochrony herbicydowej użyto preparatu Solux Forte Pack (Solux 105 OD 1 l/ha + Dual Gold 960 EC 1 l/ha). Technologia ta wykazuje kompleksowe działanie doglebowe i nalistne skierowane na chwasty zarówno jedno- jak i dwuliścienne. Na poletkach został też zastosowany nowy w uprawach kukurydzy preparat Quilt Xcel 263,8 SE, który wpływa też korzystnie na fizjologię roślin oraz zapobiega fuzariozie zarówno ziarna jak i części wegetatywnych roślin.

Spośród bogatej kolekcji odmian kukurydzy można było wyróżnić: ES Meteorit (FAO 230-240) oraz RGT Lipexx (FAO 270). Cechą charakterystyczną tej pierwszej jest jej genetyka (Tropical Dent), zapewniająca bardzo wysoki i stabilny plon w połączeniu z doskonałym dosychaniem ziarna. Odmiana ta sprawdza się na różnych kompleksach glebowych, nawet tych najsłabszych. - W tym roku plony osiągane w województwie wielkopolskim dochodzą do 15 ton ziarna o wilgotności 26-27 procent z hektara – podał Aleksander Wysocki, menedżer ds. rozwoju produktu działu nasion Osadkowski SA. Natomiast RGT Lipexx to odmiana należąca do grupy średniopóźnej, a więc o dłuższym okresie wegetacji. Mieszaniec ten zaprogramowany jest na osiąganie rekordowych plonów. Jego największymi zaletami są: znakomite oddawanie wody w końcowym okresie wegetacji (na polu nawet poniżej 20 proc. wilgotności) oraz bardzo wysoka masa ziarna, która przekłada się na wielkość plonu.

(Fem)

 


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat