Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że ustawa "odorowa" powinna wejść w życie?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania
Tak, ale w innym kształcie


Wiadomości z branży
Preparaty sprawdzone na poletkach

12 grudnia podczas konferencji w Warszawie firma Bayer CropScience podsumowała ubiegłoroczny sezon w swoich Centrach Doradztwa Technicznego.

- Naszym priorytetem jest, aby podejmowane przez nas działania prowadziły do zrównoważonego rozwoju. Cel ten może być zrealizowany dzięki innowacjom – Joerg Rehbein, dyrektor Bayer CropScience Polska oraz regionu Europy centralnej i wschodniej przedstawił strategię firmy. Dodał, że rolnictwo czekają duże wyzwania związane z rosnącą liczbą ludzi, zmianami klimatycznymi oraz kurczącą się powierzchnią gruntów rolnych, dlatego wydajność produkcji rolniczej musi wzrosnąć. W osiągnięciu tego celu ma pomóc zintegrowana oferta firmy Bayer oraz Monsanto. Dyrektor Rehbein przypomniał, że we wrześniu niemiecki koncern ogłosił przejęcie nasiennego giganta. – Oczekujemy, że transakcja zostanie zrealizowana pod koniec 2017 roku – mówił.  

Potwierdzona skuteczność

Firma Bayer CropScience testuje swoje produkty w CDT rozmieszczonych w różnych rejonach kraju, m.in. w Pordenowie (woj. pomorskie), w Gaju Małym (woj. wielkopolskie), w Strzeszkowicach Dużych (woj. lubelskie) oraz w Chechle (woj. śląskie). W 2016 r. koncern przeprowadził w kraju ok. 540 doświadczeń na ponad 20 tys. poletek. – Skupiamy się nie tylko na doświadczeniach rejestracyjnych, ale także na pokazowych, na sprawdzaniu nowych produktów – mówił Sławomir Kaszubowski z firmy Bayer.

Na poletkach prowadzono m.in. doświadczenia z systemem ochrony fungicydowej Univo Xpro, na który składają się dwa zabiegi: preparatem Boogie Xpro 400 EC (w T1) oraz Fandango 200 EC (w T2). Jak podkreślał Adrian Sikora z firmy Bayer, preparaty zastosowane w ilości 1,5 l/ha oraz 1 l/ha potwierdziły swoją skuteczność, choć różniła się ona między lokalizacjami, co miało związek z różnym poziomem presji chorób. Dłuższy okres kwitnienia rzepaku niż zwykle (o ok. tydzień) spowodowany niskimi temperaturami, a przy tym znaczne opady (np. w CDT w Chechle – 58 mm), przyczyniły się do dużego porażenia przez zgniliznę twardzikową. Do zwalczania tej oraz innych chorób okresu kwitnienia rzepaku koncern poleca preparat Propulse 200 SE. W doświadczeniach najlepsze efekty dawał zastosowany w dawce 1 l/ha.

W CDT firmy Bayer CropScience można było zobaczyć też różne technologie zwalczania chwastów w uprawach buraków cukrowych. Najlepszym rozwiązaniem okazała się mieszanina dwóch herbicydów – Betanalu Maxx Pro 209 OD z Metronem 700 SC, które zastosowano w dawkach 1,25 i 1 l/ha, w trzech zabiegach. – Zwalczają one większość uciążliwych gatunków chwastów, w tym samosiewy rzepaku, komosę białą, rdesty, rumianowate, szarłat szorstki czy przytulię czepną – wymieniał dr Piotr Horoszewski z firmy Bayer. - Można je stosować niezależnie od fazy rozwojowej buraka przez cały sezon wegetacyjny. W 2017 r. Betanal MaxxPro 209 OD oraz Metron 700 SC będą sprzedawane w paku 5 l + 5 l.

Badania i edukacja

W Sadowniczej Stacji Badawczej w Kozietułach Nowych (woj. mazowieckie) firma Bayer CropScience nie tylko bada środki ochrony roślin, ale współorganizuje również spotkania branżowe, np. Forum Doradców Sadowniczych, szkolenia dla Klubu Sadowniczego „Piękne Owoce” oraz zimowe spotkania ze studentami. W ramach systemu wspomagania decyzji Vademecum opracowywane są tam komunikaty sadownicze i jagodowe dotyczące zagrożeń ze strony najważniejszych patogenów. W 2016 r. dane meteorologiczne dla tego systemu dostarczało ponad 100 stacji pogodowych.

Tomasz Gasparski z firmy Bayer podsumowując sezon w sadownictwie podkreślił, że od dwóch lat można zaobserwować niską presję najważniejszej choroby - parcha jabłoni, ale wysoką mączniaka jabłoni. Do ich zwalczania koncern poleca preparat Luna Experience 400 SC. – Myślę, że dużym problemem będą choroby przechowalnicze. Wielu sadowników nie wykonało bowiem zabiegów przedzbiorczych – dodał Gasparski. Producentom owoców dały się we znaki szkodniki. W sadach jabłoniowych dominowały pordzewiacze, mszyce, a w okresie przedzbiorczym zwójkówki liściowe. W sadach śliwowych - owocówka śliwkóweczka, natomiast w gruszowych miodówki. Doświadczenia przeprowadzone w Kozietułach Nowych wykazały wysoką skuteczność Movento 100 SC w zwalczaniu mszyc oraz miodówek. Preparat najwyższą skuteczność osiągał po ok. dziewięciu dniach od zastosowania i zabezpieczał jabłonie i grusze przed szkodnikami na ponad 30 dni.

(ala)


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat