Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy Pani/Pana gospodarstwo spełnia wymogi Dyrektywy azotanowej?
 
Tak
Nie
Trudno powiedzieć


Wiadomości z branży
Nawóz z głębin

„ESTA Kieserit – jedyny niezastąpiony” pod takim hasłem K+S Polska będzie w tym roku promować swój produkt - jednowodny siarczan magnezu.

Firma poinformowała o kampanii 13 grudnia podczas konferencji prasowej w Getyndze (Niemcy), w siedzibie instytutu IAPN (Institute of Applied Plant Nutrition), którego założycielami są spółka K+S Kali oraz Uniwersytet Georga Augusta w Getyndze. – Niezastąpiony, ponieważ magnez i siarka w formie rozpuszczalnej, dostępnej dla roślin, są niezbędne w nawożeniu. Jednocześnie kizeryt, to jedyny na świecie jednowodny siarczan magnezu naturalnego pochodzenia – uzasadniał hasło kampanii Dominik Młodecki, dyrektor zarządzający K+S Polska.

Marmurkowate przebarwienia

Prof. Andreas Gransee z K+S KALI przypomniał, że magnez wchodzi w skład chlorofilu, dlatego jest niezbędny w procesie fotosyntezy. - Bierze udział w syntezie, transporcie oraz akumulacji w roślinie węglowodanów, białek i tłuszczów. Wspomaga wzrost systemu korzeniowego, co wpływa na efektywność pobierania wody i składników pokarmowych z gleby. Decyduje o tolerancji na stres, a także o prawidłowym funkcjonowaniu wielu enzymów – wymieniał profesor.

Siarka z kolei poprawia efektywność wykorzystania azotu. Aktywuje enzymy istotne dla metabolizmu energetycznego oraz kwasów tłuszczowych. Jest niezbędna w syntezie aminokwasów zawierających siarkę, a także w wytwarzaniu drugorzędnych substancji roślinnych, np. olei gorczycznych. Siarka pełni także istotną rolę w produkcji roślinnych substancji obronnych: fitoaleksyn oraz glutationu. Pierwsze objawy niedoboru siarki widoczne są na młodych liściach w postaci rozproszonych żółtych przebarwień, czasami marmurkowatych. Liście przybierają łyżeczkowaty kształt i stają się kruche. W rzepaku następuje redukcja kwiatostanów, a ich barwa zmienia się na jasnożółty do białego.

Natomiast braki magnezu uwidaczniają się najpierw na starszych liściach w postaci międzynerwowych chloroz. – W końcu pojawiają się czerwone lub purpurowe przebarwienia, a chlorofil rozpada się, prowadząc do martwicy liści – wyjaśniał prof. Gransee.

Efektywne nawożenie

ESTA Kieserit zawiera 25 proc. MgO oraz 50 proc. SO3. Jak podkreślał dyrektor Młodecki, nawóz wyróżnia się 100-procentową rozpuszczalnością i przyswajalnością składników pokarmowych. - Badania dowiodły, że zawarty w nim magnez jest wolniej wypłukiwany w głąb profilu glebowego, co sprawia, że jest dłużej dostępny dla roślin w początkowych fazach rozwojowych – dodał prof. Gransee. Naukowiec zaprezentował również badania potwierdzające, że nawożenie magnezem oraz siarką wpływa na większą efektywność wykorzystania azotu, co ma duże znaczenie w strategii ograniczania dawek tego składnika. Okazało się też, że odpowiednie zaopatrzenie roślin w magnez chroni je przed oparzeniami słonecznymi. W przypadku jego niedoboru, roślina nie jest w stanie zagospodarować odpowiedniej ilości energii, która dociera do liścia. Jej nadmiar powoduje, że powstają wolne rodniki tlenowe, które uszkadzają komórki. Młodecki podkreślił także rolę magnezu w budowaniu silnego systemu korzeniowego, co jest szczególnie istotne w okresach naprzemiennego zamarzania i rozmarzania gleby. Wywołuje to ruchy glebowe, które mogą uszkodzić słaby system korzeniowy.

Dyrektor K+S Polska  zapewniał, że ESTA Kieserit może być stosowany niezależnie od pory roku. Jednak praktyka pokazuje, że najczęściej wysiewany jest po żniwach oraz wiosną. Przy średniej zasobności gleby w magnez, oczekując 5-7 t/ha zbóż, zaleca wysiać 100-150 kg/ha nawozu ESTA Kieserit. Przy 3-4 t/ha rzepaku potrzeba 100-200 kg nawozu, przy 8-10 t/ha kukurydzy – 200-300 kg/ha, a na plon 50-60 t/ha korzeni buraka cukrowego potrzeba 300-400 kg/ha nawozu.

Czysta separacja

ESTA Kieserit, to w 100 proc. naturalny nawóz, który został zakwalifikowany przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa–PIB w Puławach do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Surowiec do jego produkcji stanowi minerał kizeryt (MgSO4 · H2O), który obok soli potasowej (KCl) oraz kamiennej (NaCl) jest składnikiem soli surowej wydobywanej w kopalni. Najpierw musi więc zostać wydzielony, co odbywa się opatentowaną metodą separacji elektrostatycznej na sucho (ESTA), która nie wymaga stosowania żadnych odczynników chemicznych. Najpierw w specjalnej komorze powietrznej wznieca się ruch drobno zmielonych cząstek soli (poniżej 1 mm), które ocierając się o siebie zyskują ładunek elektryczny, jedne dodatni, inne ujemny. Następnie przepuszcza się je przez kolumnę o wysokim napięciu pola elektrostatycznego. Cząstki z ładunkiem ujemnym przyciągane są przez elektrodę naładowaną dodatnio, a te z ładunkiem dodatnim przez elektrodę naładowaną ujemnie. Na jednym z biegunów gromadzi się kizeryt, który poddawany jest dalszym procesom obróbki, w tym granulacji. 

Alicja Siuda


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat