Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że ustawa "odorowa" powinna wejść w życie?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania
Tak, ale w innym kształcie


Wiadomości z branży
Wodnorozpuszczalne woreczki od Sumi Agro

Od tego roku w ofercie firmy Sumi Agro Poland można znaleźć trzy nowe produkty do ochrony roślin rolniczych oraz ogrodniczych. Cztery inne preparaty uzyskały rozszerzenie rejestracji.

Wśród nowości znajduje się insektycyd Inazuma 130 WG zawierający acetamipryd oraz lambda-cyhalotrynę. Zastosowany jesienią (0,15 kg/ha) chroni pszenicę ozimą przed mszycami, a rzepak ozimy przed pchełką rzepakową oraz tantnisiem krzyżowiaczkiem (0,25 kg/ha). Wiosną zaś zwalcza szkodniki łodygowe, słodyszka rzepakowego oraz szkodniki łuszczynowe (0,2 kg/ha). Jak poinformował 1 lutego podczas konferencji prasowej w Warszawie Paweł Banach z Sumi Agro Poland, firma przewiduje, że w tym roku nastąpi rozszerzenie zakresu stosowania insektycydu o śmietkę kapuścianą oraz mączliki.

Zamiast fungicydu Toledo 250 EW na rynku pojawi się Toledo Extra 430 SC. Nowy produkt ma bardziej skoncentrowaną (430 g/l) zawartość tebukonazolu i nową formulację, która zapewnia lepszą mieszalność. To środek o działaniu układowym do stosowania zapobiegawczego oraz interwencyjnego w ochronie pszenicy ozimej, jęczmienia jarego i rzepaku ozimego przed chorobami grzybowymi.

Ostatnia nowość – Isomate CTT polecany jest przez firmę do ochrony sadów jabłoniowych przed owocówką jabłkóweczką. Jego substancją czynną jest feromon, który wabi i dezorientuje samce szkodnika. W efekcie nie dochodzi do kopulacji lub występuje ona sporadycznie, co przyczynia się do ograniczenia populacji agrofaga. Dyspensery z feromonem rozwiesza się na gałęziach drzew w ilości ok. 500/ha, przed lotem motyli lub na początku lotów. Substancja wabiąca uwalnia się stopniowo od momentu powieszenia do późnej jesieni. Paweł Banach podkreślał, że Isomate CTT to środek ochrony roślin najnowszej generacji, który jest bezpieczny dla środowiska, organizmów pożytecznych i gwarantuje brak pozostałości w owocach.

To nie ostatni tego typu produkt w ofercie Sumi Agro Poland. Tomasz Malczewski, prezes firmy poinformował, że pod koniec ub.r. koncern sfinalizował transakcję kupna udziałów hiszpańskiej firmy Futureco Bioscience, oferującej produkty biologiczne: biopestycydy oraz biostymulatory. Pierwsze z nich firma zamierza wprowadzić na polski rynek już w przyszłym roku.

Rozszerzony zakres stosowania zyskał insektycyd Mospilan 20 SP. Odtąd może być wykorzystywany również w uprawach: bobiku, soi, lucerny siewnej, łubinu żółtego, białego i wąskolistnego, tytoniu, selera naciowego, kalafiora, brokułu oraz wierzby. Swoją premierę w tym roku ma Mospilan 20 SP w woreczkach wodnorozpuszczalnych, które mają zapewnić użytkownikom preparatu większe bezpieczeństwo podczas przygotowywania cieczy roboczej. Rolnik nie będzie musiał już rozcinać woreczka, by wysypać proszek. Wystarczy, że wrzuci go do wody, a po chwili się rozpuści i uwolni swoją zawartość. Do całkowitego rozpuszczenia folii potrzeba od 2 do 4 minut (ciągle mieszając) w zależności od temperatury wody. Wodnorozpuszczalne woreczki z Mospilanem 20 SP mają właściwości higroskopijne, a więc chłoną wilgoć, dlatego dodatkowo są zapakowane w torebkę barierową, a całość wraz z instrukcją w tekturowy karton. Kartonik zabezpieczony jest od dołu plombą, a przy zamknięciu hologramem. W sprzedaży będą dostępne opakowania o gramaturze 20, 40, 80, 125, 200 i 600 g. Dla sadowników przewidziano specjalne opakowanie zawierające 5 woreczków po 200 g, a dla producentów rzepaku 9 lub 12, a wraz z nim żółte naczynie do sygnalizacji szkodników.

Od tego sezonu fungicyd Topsin M 500 SC będzie można stosować w wielu gatunkach warzyw polowych oraz upraw jagodowych. Na liście znalazły się: groch siewny, bób, marchew, pietruszka, pasternak, seler korzeniowy, kapusta głowiasta, czerwona i włoska, brukselka, cebula z siewu oraz dymki, czosnek, pieczarki, porzeczka czarna, czerwona i biała, agrest, truskawki, poziomki, maliny, jeżyny oraz borówka wysoka. Fungicyd Yamato 303 SE, który do tej pory mógł być stosowany tylko w uprawach zbóż, rzepaku ozimego i buraków cukrowych od tego sezonu polecany jest także do ochrony truskawek, poziomek, porzeczek, agrestu, malin, jeżyn, borówki wysokiej, winorośli, buraka ćwikłowego oraz ogórków i cukinii uprawianych pod osłonami.

Jesienią ub.r. rozszerzoną rejestrację uzyskał także akarycyd Kanemite 150 SC. Dzięki temu można go wykorzystywać w uprawie jabłoni, gruszy, truskawek, chmielu oraz pomidorów, ogórków, cukinii i oberżyny pod osłonami, w roślinach ozdobnych i szkółkach leśnych.

Alicja Siuda


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat