Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy Pani/Pana gospodarstwo spełnia wymogi Dyrektywy azotanowej?
 
Tak
Nie
Trudno powiedzieć


Wiadomości z branży
Agrosimex na nowy sezon

16 marca podczas konferencji w Golianach koło Grójca (woj. mazowieckie) firma Agrosimex zaprezentowała nowe produkty dla ogrodników i rolników.

Pierwszą z nich jest preparat Rhizosum N zawierający bakterie Azotobacter vinelandii, które mają zdolność wiązania azotu atmosferycznego do amoniaku. Jak podkreślał Tomasz Sikorski z firmy Agrosimex, ich aktywność pozwala ograniczyć ilość zastosowanego azotu mineralnego nawet o połowę, bez straty plonu. Preparatem należy opryskiwać łany w pierwszym wiosennym zabiegu unikając łączenia go z fungicydami miedziowymi.

Właściwe odżywienie roślin w wapń oraz siarkę ma zapewnić nawóz ASX CaTS. Forma w jakiej występują te składniki (tiosiarczan wapnia) zapewnia m.in. łatwiejsze pobieranie wapnia. Można stosować go doglebowo, pogłównie razem z RSM, poprzez nawożenie dolistne, irygacje i fertygacje. ASX CaTS ze względu na pH ok. 6,5 nadaje się do nawożenia borówki wysokiej. W tym roku firma zamierza wprowadzić także dwa nowe produkty marki ASX: ASX Tytan Plus oraz ASX Krzem Plus.

Do nawożenia startowego Krzysztof Zachaj z firmy Agrosimex polecał nawóz w formie mikrogranulatu Microstar PZ, Microstar PZ MAX oraz Microstar PMX, w których fosfor występuje w połączeniach organicznych (technologia TTP), co zapewnia jego dostępność niezależnie od odczynu gleby.

Od tego sezonu w ofercie Agrosimeksu znajduje się fosforoorganiczny insektycyd Boravi 50 WG zwalczający słodyszka rzepakowego.

Portfolio firmy wzbogaciło się także o odmianę ziarnową kukurydzy ES Gallery o FAO 270. To wyhodowany przez firmę Euralis mieszaniec pojedynczy o ziarnie typu dent, który wyróżnia się wysokim potencjałem plonowania (109 proc. wzorca w badaniach PDO 2016). Szybko oddaje wodę w końcowej fazie dojrzewania i w czasie dosuszania, co zawdzięcza afrykańskim genom (odmiana Tropical Dent).

W dziale produktów dla ogrodnictwa rozszerzenie rejestracji uzyskał miedziowy środek grzybobójczy i bakteriobójczy Nordox 75 WG, dzięki czemu może być wykorzystywany nie tylko do ochrony jabłoni, ale również gruszy, pigwy, winorośli, roślin ozdobnych, cebuli, szalotki, czosnku, dyni, kabaczka, melona oraz uprawianych w gruncie i pod osłonami pomidorów, bakłażanów, papryki, ogórków, sałaty, endywii i truskawek. Rozszerzenie rejestracji o kilka gatunków owoców i warzyw uzyskał także fungicyd Iprodione 500 SC, który do tej pory mógł być stosowany tylko w ochronie truskawek w uprawie polowej. Tegoroczną nowością Agrosimeksu jest Imidan 40 WG, insektycyd fosforoorganiczny do zwalczania owocówki jabłkóweczki w uprawie gruszy i jabłoni. Jego substancją aktywną jest fosmet, który działa na owady kontaktowo i żołądkowo. Podobne działanie na szkodniki wykazuje kolejna nowość insektycyd Kobe 20 SP zawierający acetamipryd. Środek przeznaczony jest do zwalczania szkodników ssących i gryzących jabłoni, wiśni, czereśni, grusz, śliw, truskawek oraz w uprawach małoobszarowych. Do ograniczania przyrostów pędów jabłoni firma poleca z kolei środek Corto zawierający proheksadion wapnia.

Ofertę Agrosimeksu poszerzają także marki własne produktów dla amatorów („Twój ogród”) oraz dla profesjonalistów. Dla tych drugich firma przygotowała m.in. adiuwanty marki Agrigent, a także gamę narzędzi do pielęgnacji roślin marki Shark Tools. W najbliższych latach firma planuje dalszy rozwój unikalnych produktów. Chce też umacniać współpracę ze sklepami detalicznymi i rozwijać bezpośrednie kontakty z dużymi gospodarstwami (ponad 100 ha).

Firmę Agrosimex założyli 26 lat temu Wiesława i Leszek Barańscy, którzy nadal nią kierują. Obecnie zatrudniają ok. 300 osób, w tym 40 doradców terenowych. Posiadają 34 sklepy oraz sześć oddziałów hurtowych w Golianach, Błoniu, Koninie, Skierniewicach, Warce i w Lublinie. 

(ala)


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat