Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Jak oceniasz sześć miesięcy działalności Jana K. Ardanowskiego na stanowisku ministra rolnictwa?
 
Dobrze
Źle
Nie mam zdania


Wiadomości z branży
Kombajn tradycyjny czy rotorowy?                       

Podstawową różnicą konstrukcyjną między dwoma systemami omłotu ziarna jest usytuowanie bębna młócącego. Układ rotorowy składa się z dwóch wzdłużnych rotorów, na których odbywa się omłot i separacja ziarna ze słomy, tradycyjny natomiast z sekwencji bębnów ustawionych poprzecznie.

W tradycyjnym kombajnie proces omłotu i separacji odbywa się dynamicznie – bęben młócący wybija ziarna z kłosa. W przypadku kombajnu rotorowego ziarno jest „wycierane” z kłosa – to proces mniej dynamiczny i łagodniejszy (umożliwia osiągnięcie najniższego poziomu uszkodzeń ziarna, nawet od 0,1 proc.). Nie bez znaczenia jest też, że kombajny rotorowe łatwo można przezbroić na inne uprawy – np. trawy, kukurydzę czy rośliny strączkowe. Cechuje je mniejsze w porównaniu z konstrukcją tradycyjną jednostkowe zużycie paliwa (w litrach na tonę zebranego ziarna) oraz duża wydajność pracy.

Natomiast zaletą kombajnów tradycyjnych jest efektywność na mniejszych areałach oraz elastyczność przeznaczenia. Maszyny te doskonale sprawdzają się na polach o nieregularnym kształcie oraz takich, na których znajdują się przeszkody, słupy energetyczne czy drzewa. Konieczność wykonywania przez operatora manewrów nie wpływa negatywnie na proces pracy. Kombajny tradycyjne potrafią też dobrze zbierać zboże podczas trudnych żniw (łany wylegnięte lub wilgotne).

– Przy wyborze kombajnu konieczne jest określenie, do obsługi jakiego areału ma służyć dany sprzęt oraz czasu, w jakim chcemy przeprowadzić żniwa – mówi Józef Dębski, specjalista ds. produktu New Holland. – Każdy z typów posiada wiele zalet. Podstawowa różnica polega na tym, że maszyny o konstrukcji rotorowej wskazane są do pracy na większych areałach o wysokiej kulturze uprawy. W przypadku areałów małych lub większych, ale podzielonych na kilka pól, sprawdzają się kombajny tradycyjne. New Holland ma w ofercie kombajny konwencjonalne z serii CX i rotorowe z serii CR.

Modele z serii CX7 i CX8, które wyposażono w kabiny Harvest Suite Ultra, oferują wydajność charakterystyczną dla największych kombajnów, przy dodatkowo zwiększonej sprawności i osiągach. Zaopatrzone są w wytrząsacze słomy Opti-Speed z funkcją automatycznej regulacji szybkości pracy i dostosowują się do zmiennych warunków pracy, gwarantując doskonałą separację niezależnie od tego czy pracujemy w płaskim czy pofalowanym terenie.

Seria kombajnów CR oparta jest na technologii Twin Rotor opracowanej przez New Holland ponad 40 lat temu z myślą o uzyskaniu jak najczystszej próbki ziarna i zminimalizowaniu ilości uszkodzonego ziarna. Całkowicie zintegrowany system automatycznego prowadzenia wzdłuż łanu IntelliSteer sprawia, że zbiory są bardzo wydajne. Maszyna posiada zbiornik ziarna o pojemności 14 500 l i osiąga szybkość rozładunku 143 l na sekundę. System Dynamic Feed Roll zwiększający prędkość podawania i działający jednocześnie jako chwytacz kamieni wraz z rotorami Twine Pitch Plus to kolejny krok w rozwoju rotorowej technologii omłotu, poprawiający wydajność oraz utrzymujący najlepszą w swojej klasie jakość ziarna i słomy.

oprac. (Fem)

 


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat