Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Jak oceniasz sześć miesięcy działalności Jana K. Ardanowskiego na stanowisku ministra rolnictwa?
 
Dobrze
Źle
Nie mam zdania


Wiadomości z branży
Satelitarne technologie od Grupy Azoty

Grupa Azoty uruchomi wkrótce pilotażowy program informujący właścicieli gospodarstw rolnych o zmianach w kondycji upraw w oparciu o obserwacje satelitarne.

Program umożliwi monitorowanie rozwoju upraw, obserwowanie skutków pogody i zabiegów agronomicznych, a także analizowanie danych historycznych oraz bezpośrednią komunikację z rozsiewaczem precyzyjnym, gospodarowanie zasobami wodnymi w glebie, a nawet prognozowanie plonów. Grupa Azoty podpisała w tej sprawie umowę z polskim startupem SatAgro.

Technologia zapewnia bezpośredni dostęp do obserwacji satelitarnych NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej i Komisji Europejskiej (program Copernicus), a także prywatnych operatorów. - Projekt wpisuje się w zaprezentowaną niedawno zaktualizowaną strategię Grupy Azoty do 2020 roku. Nasze otwarcie na nowe technologie, współpraca ze startupami, skupienie się na dostarczaniu klientom wartości dodanej stanowią istotny czynnik warunkujący sukces grupy w obszarze agro – mówi dr Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty. 
Pilotaż programu realizowany będzie do listopada 2017 r. W przypadku pozytywnego przebiegu testu strony umowy uruchomią prace nad zintegrowaniem funkcjonalności SatAgro z aplikacjami Grupy Azoty. - Dane z aplikacji pozwolą na zwiększenie efektywności gospodarstwa poprzez precyzyjną aplikację nawozów i środków ochrony roślin. Nowoczesne rozwiązania z jednej strony umożliwiają znaczące oszczędności, z drugiej pozwalają działać w sposób bardziej precyzyjny – mówi Piotr Zarosiński, dyrektor departamentu korporacyjnego handlu nawozami. Grupa Azoty przeznaczać będzie rocznie 1 proc. przychodów na badania, rozwój i innowacje. W tym zakresie współpracuje zarówno z Pałacem Prezydenckim, w ramach programu „Startupy w Pałacu", jak również samodzielnie wyszukuje ciekawe przedsięwzięcia z potencjałem na przyszłość.
- Dla nas współpraca z tak znaczącym partnerem jak Grupa Azoty jest szansą, aby zademonstrować, jak rolnictwo może skorzystać dzięki dynamicznie rozwijającemu się sektorowi kosmicznemu. Dysponując unikalnymi w skali europejskiej rozwiązaniami, pozwalającymi sprawnie i na masową skalę dostarczać praktyczne informacje do indywidualnych gospodarstw, liczymy na efekt widoczny nawet z perspektywy kontynentu. Mam na myśli przede wszystkim bardziej racjonalną gospodarkę nawozami, w dodatku prowadzoną z korzyścią finansową dla rolników – mówi dr Przemysław Żelazowski, prezes SatAgro. 

(Fem)


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat