Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Jak oceniasz sześć miesięcy działalności Jana K. Ardanowskiego na stanowisku ministra rolnictwa?
 
Dobrze
Źle
Nie mam zdania


Wiadomości z branży

Panorama Pól Timac Agro 

Działanie nawozów z serii Eurofertil Top, zawierających fosforan jednowapniowy połączony mostkiem wapniowym z cząstką organiczną w formule Top-Phos pokazała rolnikom firma Timac Agro 26 maja, podczas Panoramy Pól w Starym Luboszu w powiecie kościańskim w Wielkopolsce.

W lutym, podczas targów Sadownictwa i Warzywnictwa w Warszawie nowa forma fosforu otrzymała nagrodę im. prof. Szczepana A. Pieniążka za najbardziej innowacyjny i wnoszący istotny wkład w rozwój polskiego ogrodnictwa produkt. Teraz rolnicy naocznie sprawdzić, jak działa Eurofertil Top na pszenicę, jęczmień, kukurydzę, rzepak i buraki cukrowe, wysiane na glebach klasy IVb w Starym Luboszu.   

Większy plon, lepsza polaryzacja

Buraki cukrowe wysiano 8 kwietnia. Na poszczególnych poletkach zastosowano nawożenie przedsiewne azotem (saletrą i nawozem Sulfammo 23 NPRO) oraz startowe nawozami Eurofertil Top 51 NPK (400 kg/ha), Eurofertil Top 35 NP (200 kg/ha) i Eurofertil Top NPS 49 – z siarką (250 kg/ha). Dodatkowo w maju na niektórych poletkach przeprowadzono nawożenie ultrazlokalizowane nawozami Physiostart w dawce 20 kg/ha i nawożenie dolistne nawozami Fertiactyl Starter (3 l/ha) lub Fertileader Gold (3 l/ha). – W ubiegłym roku w doświadczeniach, na których zastosowano Eurofertil Top zwyżka plonów buraków sięgnęła 17 ton na hektar, a po zastosowaniu nawozów Fertiactyl  - od 2 do 4 ton na hektar – mówił rolnikom Piotr Smolarek z Timac Agro. – Rośliny mają bardziej rozbudowany system korzeniowy niż na poletkach kontrolnych, plon jest lepszej jakości, o lepszej polaryzacji. 

Kwitnie długo i intensywnie

Efekty działania nowych nawozów fosforowych można było zaobserwować także na poletkach rzepaku wysianego 28 sierpnia 2014 r. i nawożonego Eurofertil Top NPS 49 (300 kg/ha). Na niektórych poletkach zastosowano także nawożenie mikro PinkStart (20 kg/ha). Pierwszą dawkę azotu rozsiano 20 lutego (saletra amonowa), a drugą 25 marca (saletra amonowa lub Sulfammo 23 NPRO). Dodatkowo jesienią lub wiosną rzepak na niektórych poletkach potraktowany został nawozami dolistnymi Fertileader Gold lub Fertiactyl Starter. – Rzepak ma kwitnąć długo i intensywnie, wtedy wyda wysoki plon – przypominał rolnikom Krzysztof Piech z Timac Agro. - To gwarantują nasze nawozy. 

Więcej ziarna

W ubiegłym roku także jęczmień jary potraktowany nawozem Eurofertil Top NPS 49 (200 kg/ha), a następnie pogłównie Sulfammo 30 NPRO (250 kg/ha) oraz dolistnie nawozami Fertiactyl Starter, Fertileader Vital (3 l/ha) lub Tonic (1,5 l/ha) w stosunku do roślin na poletkach kontrolnych i nawożonych NPK dał zwyżkę plonu w wysokości 700-840 kg/ha. W tym roku też można było zauważyć różnicę.

Pszenica ozima w ubiegłym roku zareagowała na nawożenie nawozami Fertileader Vital i Tonic oraz Fertiactyl Starter zwyżką plonu na poziomie ponad 1 t/ha w stosunku do kontroli. 

Algi z wapnem

W cząsteczce Top-Phos, jak zapewniają przedstawiciele Timac Agro, całkowicie rozpuszczalny i szybko dostępny dla roślin fosfor chroniony jest przed uwstecznianiem we wszystkich typach gleb. Stosując tradycyjny fosfor, uzyskujemy skuteczność 30-procentową, a fosfor w nowych nawozach wykazuje skuteczność nawet 90-procentową. Do tego dochodzi  dłuższy czas działania w porównaniu ze zwykłym fosforem, więc rośliny mają zapewniony dostęp do tego pierwiastka przez długi okres, czego efektem jest ich silny wzrost, dobre przygotowanie do zimowania oraz pozytywny wpływ na dojrzewanie.

Nawozy z grupy Eurofertil Top zawierają też wysokoreaktywny węglan wapnia Mezocalc oraz związek biostymulujący Physio+, czyli ekstrakt z alg morskich z aminopuryną, która przyspiesza pobieranie wapnia przez roślinę. Dzięki temu następuje stymulacja podziałów komórkowych, co pobudza rozwój systemu korzeniowego, a przede wszystkim korzeni włośnikowych.

– Natomiast Fertiactyl to specjalistyczne nawozy płynne do stosowania dolistnego o działaniu biostymulującym. Poprawiają odżywienie roślin aktywując pobieranie i transport składników mineralnych, chronią rośliny przed stresami termicznymi i wodnymi, wydłużają proces  fotosyntezy, dostarczają podstawowych, w pełni przyswajalnych składników pokarmowych, zwiększających wzrost i zapobiegających niedoborom – zapewniają przedstawiciele Timac Agro. 

Małgorzata Felińska

zdjęcia Tytusa Żmijewskiego można obejrzeć w naszej fotogalerii

a film na naszym kanale na YouTube 

 

 

 

 

 

 


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat