Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy Pani/Pana gospodarstwo spełnia wymogi Dyrektywy azotanowej?
 
Tak
Nie
Trudno powiedzieć


Wiadomości z branży

Nowa zaprawa od Bayera

Rozwiązania w ochronie zbóż, rzepaku, kukurydzy oraz buraków cukrowych zaprezentowała 19 czerwca w Centrum Doradztwa Technicznego w Chechle (woj. śląskie) firma Bayer Crop Science.

Koncern zapowiedział też wprowadzenie na rynek nowej zbożowej zaprawy grzybobójczej Redigo Pro 170 FS, która od przyszłego sezonu zastąpi preparat Lamardor 400 FS. To środek o działaniu układowym zawierający dwie substancje aktywne – protiokonazol (150 g/l) oraz tebukonazol 20 g/l, obydwie z grupy triazoli. Zaprawa będzie polecana do ochrony wszystkich zbóż ozimych i jarych przed zgorzelą siewek, a także (w zależności od gatunku) przed pleśnią śniegową, pasiastością liści jęczmienia, plamistością siatkową jęczmienia, głownią pylącą, głownią źdźbłową oraz śniecią cuchnącą pszenicy. Zakres dawkowania wynosi od 50 do 66,7 ml/100 kg nasion z dodatkiem 400-800 ml wody na 100 kg ziarna.

Sekator na chwasty

Do ochrony nalistnej pszenicy ozimej przed chorobami Bayer poleca dwa rozwiązania – Fusaro Xpro oraz Univo Xpro – oparte na fungicydach z grupy karboksyamidów i strobiluryn. Fusaro Xpro to nowy koncept składający się z dwóch produktów: Delaro 325 SC oraz Variano Xpro 190 EC (odpowiednio na zabieg T1 oraz T2), polecany na plantacje z silną presją fuzarioz, chorób podstawy źdźbła, brunatnej plamistości liści i z mniejszym nasileniem mączniaka prawdziwego. Przydaje się na polach o uproszczonej agrotechnice i zmianowaniu. Na plantacje z pełną agrotechniką i zmianowaniem, którym doskwiera silna presja septorioz, rdzy i mączniaka, polecane jest drugie rozwiązanie – system Univo Xpro składający się z dwóch preparatów: Boogie Xpro 400 EC do stosowania w terminie T1 oraz Fandango 200 EC w T2.

W strategii zwalczania miotły zbożowej odpornej na herbicydy z grupy sulfonylomoczników Dariusz Szymański z firmy Bayer Crop Science polecał stosowanie jesienią preparatów Komplet 560 SC lub Expert Met 56 WG, które likwidują także chwasty dwuliścienne. Przy czym Expert Met 56 WG zwalcza jesienią część gatunków, dlatego wiosną wymaga zastosowania dodatkowego zabiegu herbicydowego środkiem Sekator 125 OD. Do zwalczania zachwaszczenia w terminie wiosennym koncern poleca także mieszaninę zbiornikową Puma Uniwersal 069 EW z Sekatorem 125 OD, która radzi sobie z uodpornioną miotłą zbożową, lub herbicyd Huzar Activ 387 OD.

Odmiany z wigorem

Na poletkach w Chechle rzepak ozimy chroniony był jesienią przed pchełką rzepakową preparatem Decis Mega 50 EW. Tilmor 240 EC (zastosowany w fazie 5-6 liści w dawce 0,75 l/ha) zabezpieczył plantacje przed chorobami, w tym przed suchą zgnilizną i czernią krzyżowych oraz zadbał o rozwój silnego systemu korzeniowego. Preparat został wykorzystany ponownie wiosną w dawce 1 l/ha. Do zwalczania słodyszka posłużył insektycyd Proteus 110 OD (0,6 l/ha), natomiast Biscaya 240 OD (0,3 l/ha) poradziła sobie ze szkodnikami łuszczynowymi. Wiosną wykonano też zabieg fungicydowy przeciwko zgniliźnie twardzikowej i czerni krzyżowych środkiem Propulse 240 SE w dawce 1 l/ha.

Goście mogli też zobaczyć nowe odmiany rzepaku firmy Bayer, wprowadzane na rynek pod marką InVigor. Jedna z nich, zarejestrowana w tym roku w Polsce odmiana mieszańcowa InV1165, w latach 2015-16 plonowała na poziomie 116 proc. wzorca. Nadaje się na różne typy gleb, w tym na mozaiki. Wyróżnia ją bardzo dobry wigor jesienny oraz zimotrwałość. Wysoką zimotrwałością cechuje się także druga nowość – odmiana InV1024, która ma ponadto wysokie zaolejenie i podwyższoną tolerancję na suchą zgniliznę kapustnych (zawiera gen Rlm7).

Bayer testuje w Chechle trzy warianty ochrony herbicydowej kukurydzy: przedwschodowy, powschodowy i łączony przed- i powschodowy. W pierwszym z nich zastosowano środek Adengo 315 SC (0,4 l/ha) trzy dni po siewie kukurydzy. W drugim – Maister Power 42,5 OD (1,5 l/ha) w fazie 3-4 liści kukurydzy oraz 2-4 liści chwastów. Natomiast w trzecim wariancie – przedwschodowo Adengo 315 SC (0,2 l/ha) oraz powschodowo Maister Power 42,5 OD (0,8 l/ha) w fazie dwóch liści kukurydzy.

Na poletkach z burakami cukrowymi do likwidacji zachwaszczenia trzykrotnie zastosowano mieszaninę Betanal MaxxPro 209 OD oraz Metron 700 SC (1,25 + 1 l/ha), która zwalcza większość chwastów dwuliściennych oraz samosiewów rzepaku.  

Firma Bayer przypomniała także o tegorocznej odsłonie akcji „Grunt to bezpieczeństwo”, która poświęcona jest ochronie wód przed zanieczyszczeniami pochodzenia rolniczego. Zaproponowała dwa urządzenia: Phytobac do zagospodarowania cieczy po myciu opryskiwacza oraz easyFlow, które umożliwia przelanie środka ochrony roślin z opakowania handlowego do opryskiwacza bez kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym. Koncern będzie je wprowadzał wspólnie z firmą Agrotop.

Alicja Siuda

 


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat