Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy Pani/Pana gospodarstwo spełnia wymogi Dyrektywy azotanowej?
 
Tak
Nie
Trudno powiedzieć


Wiadomości z branży

Spójnia ma już 100 lat

Tak długą historią może pochwalić się niewiele firm w Polsce. Spójnia Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze z siedzibą w Nochowie koło Śremu (Wielkopolskie) świętuje w tym roku 100-lecie działalności.

To dla nas prawdziwy powód do dumy – przyznaje Paweł Wachowiak, prezes zarządu Spójni, która jest jedną ze spółek strategicznych Skarbu Państwa nadzorowaną przez ANR. – Pracujemy na rzecz polskich rolników starając się, aby nasze produkty były jak najwyższej jakości – zaznacza.

Spółka zajmuje się głównie hodowlą twórczą i zachowawczą roślin warzywnych, produkcją materiału siewnego oraz konfekcjonowaniem i sprzedażą nasion warzyw, kwiatów i ziół. Zatrudnia 105 osób, z czego 30 pracuje w dziale hodowli. – Posiadamy 105 odmian roślin warzywnych. Odmiany wyhodowane w spółce są dostosowane do warunków klimatyczno-glebowych naszego kraju oraz krajów naszej strefy klimatycznej – mówi prezes Wachowiak.

Z jakimi problemami boryka się spółka? Szef Spójni przyznaje, że kłopotów nastręczają przepisy, które nie pozwalają na równe konkurowanie firm w Unii Europejskiej. – W Polsce nie możemy na przykład zaprawiać nasion fasoli. Żeby wyrównać szanse wszystkich producentów, może warto całkowicie zakazać sprzedaży nasion zaprawianych – zastanawia się prezes. – W 2007 roku zaprzestano dotowania hodowli. W tej chwili hodowlę musimy utrzymywać z własnych środków i dlatego wspomagamy się działalnością gospodarstwa i sprzedażą nasion – wyjaśnia Paweł Wachowiak.

Spójnia gospodaruje na 706 ha, w tym jest ponad 100 ha łąk i 585 ha gruntów ornych. Gleby są tu dość dobre, najwięcej III i IV klasy. Najlepsze 200 ha przeznaczane są pod plantacje nasienne warzyw, na 230-250 ha rośnie pszenica wysokojakościowa (na sprzedaż), pszenżyto zajmuje 60-70 ha, a kukurydza na kiszonkę kolejne 70 ha. W gospodarstwie jest kilkaset sztuk bydła mlecznego oraz owiec.

Nasza spółka dysponuje świetnymi warunkami do badań i rozwoju, dlatego z entuzjazmem patrzymy w przyszłość. Wiemy, że nasza praca przekłada się na bezpieczeństwo żywnościowe kraju – dodaje prezes Wachowiak.  

20 czerwca Spójnia uroczyście obchodziła stulecie działalności. Mszę św. w kościele Śremie celebrował bp Zdzisław Fortuniak. W siedzibie spółki natomiast odsłonięto pamiątkową tablicę. Goście mogli wysłuchać wykładów „Spójnia wczoraj i dziś” oraz „Perspektywy rozwoju polskiej hodowli roślin”. Zasłużeni pracownicy spółki otrzymali odznaczenia i wyróżnienia.

Krzysztof Zacharuk


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat