Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy jeździsz na spotkania polowe organizowane przez firmy nasienne i chemiczne?
 
Tak, często
Tak, rzadko
Nie jeżdżę


Wiadomości z branży
CX6.80 na każde warunki

2 sierpnia w Mikołajowicach pod Legnicą New Holland zaprezentował nowe kombajny serii CX5 i CX6. Hitem pokazu zorganizowanego wspólnie z autoryzowanym dealerem marki - firmą AGROHANDEL była premiera modelu CX6.80.

Do zbioru był przemoczony nocnym deszczem łan pszenicy. Wilgotność ziarna spadała z każdą godziną, co można było obserwować na wyświetlaczu pokazującym także pozostałe parametry pracy układu napędowo-jezdnego i młocarni. Silnie zawilgocona słoma przy ziemi i ziarno na początku o wilgotności prawie 17 proc. nie miały wpływu na jakość omłotu. Znalezienie choćby jednego ziarna na ściernisku za kombajnem graniczyło z cudem.

Komfortowa kabina

Na jakość pracy CX6.80 ma wpływ zastosowanie wielu sprawdzonych wcześniej rozwiązań, a także całkiem nowe, poprawiające cechy tej maszyny żniwnej. W oczy rzuca się przestronna, panoramiczna kabina, zapewniająca najwyższy komfort pracy zarówno w dzień jak i w nocy. Jest o 7 proc. większa niż w poprzednich modelach (kubatura wynosi 3,7 m3, a powierzchnia przeszklona - 6,3 m2), przez co jest największą kabiną w swojej klasie. Zastosowano w niej pochyloną do przodu przednią szybę umożliwiającą lepszą widoczność hedera oraz nowy, luksusowy fotel z pneumatyczną amortyzacją i boczną konsolą sterowania. Szyba umieszczona na tylnej ściany kabiny umożliwia obserwację zbiornika z ziarnem. Poziom hałasu w kabinie wynosi 73 dB.

Przy kierownicy znajduje się niezwykle ważny dla bezpieczeństwa pracy czerwony przycisk, umożliwiający automatyczne zatrzymanie kombajnu wraz z wyłączeniem wszystkich pracujących podzespołów (funkcja Kill Stall). Umożliwia ona też kontrolę ułożenia i rozkładu ściętego materiału na elementach młocarni – w szczelinie omłotowej, na klepisku czy wytrząsaczu – w przypadku, gdy coś budzi wątpliwości operatora.

Inteligentne systemy

Zastosowany w nowym CX-ie układ Opti-Thresh pozwala dostosować parametry robocze do stopnia dojrzałości zbóż i wielkości przerobu poprzez zmianę położenia tylnej części klepiska. Z kolei układ Multi-Thresh zapewnia doskonały zbiór różnych gatunków zbóż i pozwala prowadzić żniwa przy różnym stopniu wilgotności. Umożliwia ponadto bardzo sprawne przejście ze zbioru jednej uprawy roślinnej na drugą, co ma znaczenie zwłaszcza w nasiennictwie. Dzięki dzielonemu klepisku, automatycznej regulacji prędkości wytrząsacza słomy Opti-Speed i układowi Opti-Fan, kombajny mogą pracować w każdych warunkach.

Z kolei dzięki zastosowaniu zespołu omłotowego z czterema bębnami i kaskadowym systemem czyszczącym nowe kombajny gwarantują wysoką czystość ziarna przy zbiorze każdej uprawy. Dodatkowo system Triple-Clean zwiększa skuteczność czyszczenia na koszu sitowym o nawet 15 proc.

CX6.80 bez problemu radzi sobie na nierównościach i w terenie pagórkowatym. Samopoziomujący kosz sitowy Smart Sieve i układ Autofloat gwarantują wydajną pracę w terenie pagórkowatym oraz na nierównych polach.

W kombajnach CX5 i CX6 zastosowano zwiększające wydajność silniki firmy FPT Industrial – Cursor 9 i Nef, zapewniające zgodność z wymogami normy Tier 4B. Dzięki rozdzieleniu układów spalinowego i zasysającego powietrze silnik zasysa jedynie czyste, świeże powietrze. Przekłada się to na czystszą pracę jednostek napędowych, lepsze osiągi i większą oszczędność paliwa.

Kombajny serii CX5 i CX6 w sprzedaży są od 1 września.

(Z.S.)


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat