Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Jak oceniasz sześć miesięcy działalności Jana K. Ardanowskiego na stanowisku ministra rolnictwa?
 
Dobrze
Źle
Nie mam zdania


Wiadomości z branży
Nowa sieczkarnia New Holland 

18 września na polach Hodowli Roślin Strzelce koło Kutna marka New Holland po raz pierwszy przedstawiła sieczkarnię samobieżną FR 550, wyposażoną w ośmiorzędową przystawkę. Maszynę dostarczył dealer – firma Rolserwis SA. 

Dyrektor Rolsewis Wojciech Obidowski podzielił się z gośćmi doświadczeniami ze sprzedaży tego sprzętu i stwierdził, że sieczkarnię kupują głównie usługodawcy. – Zaprosiliśmy gości na pokaz polowy, ponieważ podczas pracy można najlepiej poznać zalety FR 550 – najwyższą wydajność cięcia, innowacyjność i komfort, jaki stwarza operatorowi  – mówił Łukasz Chęciński marketing manager New Holland. 

Automatyczne ustawianie

W liczącej pięć modeli serii FR głowica tnąca o średnicy 710 mm bez wysiłku radzi sobie z rozdrabnianiem plonu. Jest dostępna w pięciu konfiguracjach: 2x8, 2x10, 2x12, 2x16 i 2x20 noży zapewnia odpowiednio długość cięcia od 6 do 33 mm, od 5 do 27 mm, od 4 do 22 mm, od 3 do 16 mm i od 2 do 13 mm.

System napędu rolek podających Hydroloc umożliwia operatorowi dostosowanie w trakcie jazdy długości cięcia do stanu plonu. Z kolei system ActiveLOC automatycznie dopasowuje długość cięcia do rzeczywistej wydajności zbiorów.

Natomiast system PowerCruise sprawia, że maszyna sprawdza się na polach o zmiennej gęstości nasadzenia – efektywnie ścina trawę, kukurydzę i całe zboża. Natomiast opatentowany system przetwarzania zbiorów Variflow umożliwia przełączenie maszyny z ustawień do kukurydzy na ustawienia do trawy w czasie poniżej 2 minut, bez potrzeby użycia narzędzi. System maksymalizuje wydajność poprzez nieustanne monitorowanie rzeczywistej wymaganej mocy i dostosowuje prędkość jazdy sieczkarni w taki sposób, by uzyskać jak najwyższą sprawność przy zmianach stanu roślin na polu. 

Oszczędne silniki

Dwa mniejsze modele serii FR napędzane są silnikami Cursor 13. W modelach FR650 i FR780 montowany jest natomiast nowy silnik Cursor 16. Oba silniki oparte są na technologii Hi-eSCR ECOBlue, dzięki czemu spełniają rygorystyczne normy emisji Tier 4B oraz optymalizują zużycie paliwa, co przekłada się na oszczędność do 21 proc. oraz najniższe w klasie zużycie paliwa wynoszące od 0,5 l/t (wartości wzrostu wydajności i oszczędności paliwa odnoszą się do testu certyfikowanego przez DLG). Największy model serii FR850 wyposażony jest w silnik Vector o pojemności 20 1 l i mocy 850 KM.

Nowoczesna technologia Advanced MetaLoc chroni sieczkarnie przed potencjalnym uszkodzeniem przez metalowe przedmioty.

Sieczkarnie FR mają również udoskonalone rury wyrzutowe wyposażone w pełnowymiarowe wymienne wkłady górne i boczne, nowe wytrzymałe końcówki, mocniejsze siłowniki klap wyrzutnika oraz udoskonalone smarowanie podstaw. Efektywność można zwiększyć poprzez automatyzację napełniania przyczepy dzięki systemowi prowadzenia wyrzutnika Intellifill z kamerą 3D. Pozwala on uniknąć straty czasu lub utraty produktu, a operator może się skupić na zbiorze plonów. 

Wygodna kabina

Kabiny kombajnów FR są obszerne i ciche. Zapewniają panoramiczną widoczność w zakresie 360 stopni, a dzięki zakrzywionym oknom operator widzi heder i dziób. Nowy fotel Deluxe z zawieszeniem pneumatycznym ma funkcję automatycznego dostosowania do ciężaru i zmiennego niwelowania wstrząsów. Oparcie, podparcie kręgosłupa lędźwiowego, kąt nachylenia fotela i wysokość można regulować.

Wszystkie kluczowe parametry maszyny: sterowanie hederem, wyrzutnikiem czy uruchamianie systemu PowerCruise obsługiwane są za pomocą dźwigni wielofunkcyjnej CommandGrip. Monitor IntelliView IV umożliwia błyskawiczny przegląd funkcji maszyny. 

Precyzyjne mapowanie pola

Po pokazach polowych New Holland Agriculture ogłosił, że zawarł umowę współpracy z Dinamica Generale (DG), firmą specjalizującą się w systemach ważenia, rozwiązaniach elektronicznych i analizatorach dla rolnictwa opartych na technologii NIR. W ramach porozumienia New Holland wprowadzi opcję czujnika NIR On BoardTM dla FR Forage Cruiser. Jest on w stanie mierzyć wilgotność oraz parametry odżywcze sieczki przeznaczonej na kiszonkę z dokładnością do 2 proc. w czasie rzeczywistym podczas zbioru. Badane są: sucha masa, białko nieoczyszczone, tłuszcz nierafinowany, skrobia, włókno obojętno-detergentowe (NDF), włókno kwaśno-detergentowe (ADF) i popiół.

- To rozwiązanie zapewni naszym klientom dokładne dane dotyczące plonów, umożliwiając precyzyjne mapowanie każdego pola. Te cenne informacje przekładają się na znakomitą identyfikowalność, która znacznie ułatwi klientom przygotowanie w mieszalnikach paszy dla swojego bydła lub na sprzedaż. Dzięki zgromadzonym danym klienci będą mogli precyzyjnie dostosować porcje do zaleceń zootechników. W rezultacie każdego dnia uzyskają wysokiej jakości paszę o jednorodnym składzie, co jest niezwykle ważne w hodowli bydła – mówi Rafał Galus specjalista ds. sieczkarni New Holland. Dane dostarczane przez system NIR On Board są również bardzo wartościowe dla biogazowni, które potrzebują dokładnej wiedzy na temat składu kiszonki.

Urządzenie wymaga corocznej kalibracji. Dzięki systemowi NIR On Board DG można wykonać ją internetowo. 

(Fem) 

Zdjęcia Tytusa Żmijewskiego można obejrzeć w naszej fotogalerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat