Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w wyborach do Europarlamentu?
 
Koalicja Europejska
Prawo i Sprawiedliwość
Inne ugrupowanie
Nie zagłosuję


Wiadomości z branży
Dni Soi Agroyoumis

Firma Agroyoumis zaprosiła rolników na Dni Soi – konferencję połączoną z pokazami polowymi. Spotkania te odbyły się w ośmiu lokalizacjach w różnych województwach. Przyjechali na nie rolnicy uprawiający soję od kilku lat oraz ci dopiero planujący posiać tę roślinę.

Agroyoumis specjalizuje się w hodowli i nasiennictwie soi, w czym ma ponad 20-letnie doświadczenie. W Polsce działa od 2011 r. i zajmuje się reprodukcją oraz sprzedażą materiału kwalifikowanego. – Naszym celem jest nie tylko sprzedaż nasion, ale też doradztwo – podkreślała Nataliia Sibirtseva z Agroyoumis. – Głównym celem także tego spotkania jest zapoznanie rolników z uprawą soi, z możliwościami i z błędami, których trzeba unikać. Podczas pokazów naszych odmian na poletkach doświadczalnych goście mogą je dokładnie obejrzeć i porównać dojrzałość czy wysokość, w celu właściwego doboru odmiany do własnego gospodarstwa.

Firma ma w ofercie 10 odmian: Annushka, Atlanta, Lajma, Madlen, Mavka, Simona, Smuglyanka, Violetta, Viorica i zarejestrowana w tym roku Maja. – To nowa generacja, z nowej hodowli – zaznacza Nataliia Sibirtseva. – Jest przystosowana do polskiego klimatu, do  warunków z dostateczną ilością opadów. Najważniejsze, że jest to odmiana wysokobiałkowa, która będzie chętnie kupowana przez firmy paszowe.

Nataliia Sibirtseva omówiła poszczególne odmiany i zabiegi zastosowane na konkretnym polu. Szczególnie polecała odmianę Mavka, która jest prosta w uprawie. – Jeśli ktoś po raz pierwszy sieje soję, polecam zacząć od tej właśnie odmiany – radziła. – Maksymalny plon,  jaki dała Mavka w Polsce to 4,8 ton z hektara w województwie kujawsko-pomorskim.  Specjalistka zachęcała też, aby w gospodarstwach, gdzie uprawia się soję na większym areale zasiać kilka odmian o różnej wczesności. 

Podczas spotkań rolnicy mogli obejrzeć pokaz pracy ekstrudera E-150, najmniejszego z oferowanych przez firmę Presoil i przeznaczonego dla małych gospodarstw. Ekstruder ten w toku obróbki mechaniczno-termicznej roślin oleistych, zbóż oraz roślin strączkowych pozwala na uzyskanie składników do produkcji pasz. Otrzymany ekstrudat nadaje się do podania zwierzętom w mieszance paszowej. 

Joanna Michalewska


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat