Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy w Polsce powinno być więcej gospodarstw ekologicznych?
 
Tak
Nie
Nie wiem


Wiadomości z branży
Kukurydza w dobrej formie

O tym, że kukurydza była w dobrej formie mogli się przekonać rolnicy, którzy mimo deszczu 5 października przyjechali do gospodarstwa RolCar w Cykowie (Wielkopolska) na spotkanie polowe zorganizowane przez firmę Syngenta w ramach cyklu Pola Klasy S. Tym razem zatytułowane właśnie „Kukurydza w dobrej formie”.

Przedstawiciele Syngenty oprowadzili gości po poletkach z 14 odmianami kukurydzy kiszonkowej i ziarnowej. Kukurydza wysiana została 15 kwietnia (ok. 80 tys. roślin na ha, obecnie obsada wynosi 75 tys. roślin na ha). Przed chwastami była chroniona herbicydem Lumax 537,5 SE w dawce 3,5 l/ha, gleba jesienią przed siewem nawieziona została obornikiem (30 t/ha), przedsiewnie zastosowano Korn-Kali (250 kg/ha) i mocznik (200 kg/ha), a podczas siewu fosforan amonu (160 kg/ha). W sumie 176 kg azotu na ha, 74 kg fosforu, 100 kg potasu, 31 kg siarki i 15 kg magnezu, plus mikroskładniki w nawozach dolistnych YaraVita Kukurydza (na 4. liść) i YaraVita Bortrac (na 8. liść). Zbiór przeprowadzono 2 października (zostawiając częściowo nieskoszone poletka). Ziarno miało wilgotność 31-42 proc., w zależności od FAO odmiany. Plon ziarna o wilgotności 14 proc. wynosił od 106 do 136 dt/ha.

Na poletkach rolnicy mogli obejrzeć odmianę SY Werena (FAO 220), przeznaczoną na ziarno, grys i kiszonkę, którą można siać np. po zbiorze żyta na kiszonkę. Kolby typu flex mają niezaziarnione końcówki. – Nie jest to jednak efekt fuzariozy, rośliny są zdrowe – mówił Andrzej Dąbrowski z Syngenty. SY Talisman (FAO 220-230) nadaje się na ziarno i grys, daje wysokie plony na dobrych i bardzo dobrych stanowiskach. SY Rotango (FAO 230-240) – odmiana ziarnowa, ale nadająca się też na grys i kiszonkę, zalecana jest na większość stanowisk, także na te wolniej nagrzewające się wiosną. Nowość – SY Telias (FAO 250) o wyjątkowo dużej, dobrze zaziarnionej kolbie, daje nawet 16 t suchego ziarna z ha (doświadczenia COBORU w czterech lokalizacjach - 2016 r.), ale trzeba ją siać na dobrych glebach. SY Salvi (FAO 240), na ziarno i grys, nadaje się na lżejsze stanowiska. Natomiast SY Enigma (FAO 250), ziarnowa, bardzo szybko oddaje wodę przed zbiorem. W doświadczeniach Syngenty dała 16 t wilgotnego ziarna z ha. SY Fenomen (FAO 250) ma ziarno typu dent i – jak mówił Łukasz Czaja z Syngenty – pochodzi z nowej linii genetycznej. Nadaje się na słabe gleby z niedoborami wody. Jest odporna na fuzariozy, ziarno dobrze oddaje wodę przed zbiorem. Nowością jest SY Pandoras (FAO 240) – odmiana na ziarno, bardzo wyrównana, tworząca kolby o cienkiej osadce na tej samej wysokości. Jej nasiona dostępne będą w następnym sezonie. Kolejna odmiana, która w przyszłym roku trafi do badań przedrejestrowych COBORU to SB2215 (prawdopodobnie nazwana zostanie SY Puls lub Impuls), o FAO 260. Cechuje się bardzo dużą przydatnością do żywienia drobiu. Ma ziarno typu dent i wysoko umiejscowione kolby. Daje ok. 19 t mokrego ziarna z ha.

SY Kardona (FAO 250) o wysoko osadzonych kolbach nadaje się na wysokoenergetyczną kiszonkę i biogaz. SY Amboss (FAO 220) przeznaczona jest na kiszonkę i mimo że cechuje się dużym poziomem strawności, jej łodygi nie wylegają. Nowość – SY Welas (FAO 230-240) daje bardzo wysoki plon zielonki z dużym udziałem ziarna w masie o wysokiej strawności włókna. Bardzo wysokie rośliny o grubych łodygach tworzy SY Campona (FAO 260), nadająca się na kiszonkę oraz do biogazowni. SY Gordius (FAO 250-260) to odmiana z nowej genetyki, przeznaczona na kiszonkę o wysokiej strawności, odporna na fuzariozy.

Podczas spotkania przedstawiciele Syngenty pokazali też doświadczenie herbicydowe, sprawdzające działanie herbicydu Lumax, dwóch herbicydów konkurencyjnej firmy oraz nowego preparatu firmy Syngenta w odniesieniu do niechronionej przed chwastami kontroli. Nowy herbicyd do ochrony kukurydzy prawdopodobnie zarejestrowany zostanie w przyszłym roku.

W Cykowie rolnicy mogli się też dokładnie przyjrzeć nowościom z firmy Kverneland: precyzyjnemu rozsiewaczowi nawozów o sekcjach sterowanych elektronicznie – Optima -   oraz precyzyjnemu siewnikowi punktowemu Exacta–TLX Geospread z ośmioma sekcjami. Można go połączyć z przednim zbiornikiem na nawóz płynny iXtra LiFe w celu aplikacji nawozu podczas siewu. Inteligentna elektronika siewnika i przedniego zbiornika komunikuje się ze sobą w taki sposób, że włączanie i wyłączanie siewu i nawożenia odbywa się indywidualnie dla każdej sekcji. Swoje stoisko miała też firma Yara Poland. 

(Fem)

Zdjęcia Tytusa Żmijewskiego można obejrzeć w naszej fotogalerii


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat