Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy otrzymałeś/aś już pomoc po ubiegłorocznej suszy?
 
Tak
Nie
Nie składałem/am wniosku


Wiadomości z branży
System rolnictwa precyzyjnego PLM marki New Holland 

Z wykorzystaniem systemów rolnictwa precyzyjnego PLM oraz technologii Isobus w gospodarstwie rolnym zapoznali się dziennikarze prasy rolniczej, którzy 13 października na zaproszenie marki New Holland przyjechali do Ludwikowa w powiecie śremskim (Wielkopolska), do gospodarstwa Krzysztofa Majchrzyckiego. 

Goście mogli zobaczyć jak działa system PLM na ciągnikach New Holland z serii T6, T7 i T8 oraz maszynach firm: Pöttinger (agregat uprawowy i siewnik), Dammann (opryskiwacz), Bogballe (rozsiewacz nawozów) oraz New Holland (prasa).

Specjaliści z New Holland omówili fabryczny system prowadzenia IntelliSteer i nowy IntelliSteer Lite, oprogramowanie do obróbki danych PLM Mapping, telematykę PLM Connect, serwer RTK PLM Connect oraz system automatycznego uwrocia IntelliTurn. Podczas warsztatów skoncentrowano się na zarządzaniu przez złącze Isobus maszynami towarzyszącymi: kontrolą sekcji opryskiwacza, zmienną szerokością wysiewu nawozów czy precyzyjnym siewie. 

Z dużą dokładnością

Marka New Holland oferuje systemy nawigacyjne, które można dopasować do indywidualnych potrzeb rolnika i zakresu jego pracy. W celu określenia położenia maszyny naziemne odbiorniki korzystają z sygnałów korekcyjnych systemów GPS i GLONASS. Dla rolnictwa ten poziom dokładności jednak nie wystarcza, dlatego wymagane są również sygnały korekcyjne – PLM Connect RTK ma dokładność na poziomie 2,5 cm. PLM Connect RTK udostępnia sygnał korekcyjny RTK przez sieć telefonii komórkowej. Korzystanie z tego rozwiązania wymaga wykupu subskrypcji u biorącego udział w programie dystrybutora maszyn marki New Holland. Spośród licznych zalet tego systemu należy również wymienić brak przesunięcia ścieżki, co ma miejsce przy przełączaniu się pomiędzy stacjami bazowymi w tradycyjnych systemach z jedną stacją bazową oraz brak ograniczeń powodowanych przez zanik widoczności.

Uczestnicy pokazów mieli okazję przetestować w warunkach polowych pracę maszyn rolniczych z wykorzystaniem sygnału korekcyjnego z sieci RTK PLM Connect. Eksperci przekonywali, że modułowe rozwiązania wykorzystujące pełną gamę sygnałów korekcyjnych można zastosować w każdej maszynie. Intuicyjne, łatwe w obsłudze interfejsy sprawiają, że systemu nawigacyjnego można używać bez ryzyka, a stworzone na potrzeby rolnictwa precyzyjnego oprogramowanie Precision Land Management pozwala pobierać i analizować dane plonu wraz z mapą zasobności gleby, aby precyzyjnie dopasować parametry maszyn pracujących w polu i obniżyć koszty inwestycyjne. Ograniczenie liczby przejazdów po polu pozwala zaoszczędzić znaczne ilości paliwa, dzięki czemu ślad węglowy gospodarstwa rolnego zostaje zminimalizowany. Co więcej, kontrola zużycia nawozów sztucznych czy środków ochrony roślin pozwala na znaczne ograniczenie negatywnego wpływu gospodarstwa na środowisko naturalne. 

Dopasowany do gospodarstwa

Właścicielom gospodarstw średniej wielkości specjaliści z New Holland proponują pakiet podstawowy PLM Connect. Można go również stosować w maszynach i ciągnikach, które nie posiadają magistrali CAN. Umożliwia on tworzenie map i monitorowanie pojazdów. Pakiet obejmuje: zarządzanie pojazdem/flotą; informacje o stanie pojazdu/floty; raportowanie; określanie dozwolonych godzin pracy i granic obszaru; wirtualną deskę rozdzielacza; wysyłanie komunikatów alarmowych.

Natomiast dla dużych gospodarstw rolnych i dla usługodawców przeznaczony jest pakiet profesjonalny PLM Connect, który zapewnia szczegółowe informacje o każdej maszynie w czasie rzeczywistym, niezależnie od miejsca, w którym się ona znajduje. PLM Connect Live zapewnia menadżerom flot łączność z pojazdami w czasie rzeczywistym. Oprócz funkcjonalności z pakietu podstawowego obejmuje on: rozszerzone informacje o stanie pojazdu/floty; rozszerzone raportowanie; wysyłanie komunikatów; wyświetlacz pojazdu; transfer danych. Ta ostatnia funkcjonalność pozwala na błyskawiczne przesyłanie informacji dotyczących pracy maszyn z maszyny do domowego biura przy użyciu telefonii komórkowej. Dzięki temu można podejmować decyzje w oparciu o aktualne warunki robocze i  monitorować wszystkie maszyny nawet z odległości setek kilometrów.

Korzyści ze stosowania systemu PLM to maksymalizacja efektywności pracy, skrócenie czasu pracy, podniesienie komfortu operatora oraz oszczędności finansowe (mniej przejazdów, mniejsze zużycie paliwa) i działania na rzecz środowiska – minimalizacja emisji CO2. System ten pozwala też na zredukowanie liczby monitorów w kabinie, zmniejszenie kosztów inwestycyjnych przy zakupie kolejnych narzędzi oraz na zaawansowaną i zautomatyzowaną obsługę sprzętu poprzez fabryczny wyświetlacz ciągnika IntelliView IV.

– Współcześnie rolnictwo ewoluuje, stawia przed operatorami maszyn wyzwania. Nasza firma wychodzi im naprzeciw, wprowadzając innowacje i stale udoskonalając ofertę – mówi Łukasz Chęciński z New Holland. – System precyzyjnego rolnictwa PLM montowany jest w maszynach New Holland, jednak modułowe rozwiązania marki wykorzystujące pełną gamę sygnałów korekcyjnych można zastosować w każdej maszynie – dodaje. 

Indywidualne zarządzanie

Szczegółowe informacje dotyczące pracy ciągnika i maszyny towarzyszącej są zapisywane w czasie rzeczywistym podczas pracy maszyny, a następnie można je z łatwością przenieść z monitora IntelliView IV na komputer do oprogramowania PLM Mapping. To podstawowy pakiet do rejestrowania pól, mapowania i analizy. Umożliwia warstwowe nakładanie wielu różnych map topograficznych i urobku w celu ustalenia wielkości plonów, a następnie porównanie ich z mapami średniej wydajności wieloletniej. Można również tworzyć mapy z instrukcjami zmiennej prędkości dozowania materiałów oparte na rodzajach gleby wraz z mapami urobku. Pakiet umożliwia ponadto tworzenie lub edycję ścieżek prowadzenia i sporządzanie raportów dotyczących odmian, zabronionych środków chemicznych, wykorzystania nawozów, konserwacji maszyn itp.

IntelliSteer LITE (nowość) to ekonomiczny system prowadzenia dla pojazdów NH wyposażonych w wyświetlacz IntelliView III lub IV. System gwarantuje taki sam interface użytkownika, jak znany już system prowadzenia IntelliSteer. Umożliwia kontrolę narzędzia przez złącze Isobus, a jego prosta instalacja pozwala na szybkie przenoszenie z pojazdu do pojazdu.

System automatycznego uwrocia IntelliTurn to funkcja automatycznego zawracania ciągnika na uwrociach. Została stworzona z myślą o pojazdach wyposażonych IntelliSteer. IntelliTurn zwiększa wydajność przez automatyczne określenie najbardziej efektywnej ścieżki uwroci, aby zminimalizować czas bez pracy podczas nawrotu, jak również zapewnić wejście narzędzia z powrotem na pożądaną linię. Oprogramowanie określa najefektywniejszą prędkość nawrotu oraz wyświetla wiadomości dla operatora, zwiększając ogólną wydajność. 

Monitorowanie plonów

Rozwiązania rolnictwa precyzyjnego poza ciągnikami instalowane są również fabrycznie w kombajnach z serii TC, CX5/6, CX7/8 oraz CR. Funkcja tworzenia map plonów gromadzi dane dotyczące żniw już podczas zbiorów, na polu. System umożliwia także monitorowanie plonów i wilgotności w czasie rzeczywistym za pomocą wbudowanych czujników.

Niezależnie od gatunku, odmiany czy też wilgotności ziarna, czujnik plonu zawsze dostarcza dokładne dane. Po jego wstępnej kalibracji na początku sezonu nie wymaga on już  dalszej obsługi. Natomiast czujnik wilgotności mierzy wilgotność ziarna w próbkach pobieranych co 30 sekund, a system przesyła dane do monitora IntelliView. Ponieważ są one przesyłane w czasie rzeczywistym, operator zawsze wie, jak wilgotne jest ziarno i może odpowiednio wyregulować parametry robocze kombajnu. Aby zapewnić najdokładniejszy odczyt, do każdego typu zbiorów wymagana jest oddzielna kalibracja czujnika. 

Gospodarka wodą

New Holland oferuje też aplikację PLM Water Control, dzięki której – jak zapewniają przedstawiciele marki – można zwiększyć plony nawet o 25 proc. i zmniejszyć zużycie wody w gospodarstwie o 30 proc. Aplikacja ułatwia niwelację terenu i projektowanie obwałowań, a pakiety rozwiązań odprowadzania wody obejmują dane z badań przeglądowych, analizę, projektowanie, montaż i mapowanie, a także optymalne rozmieszczenie drenów rurowych i

powierzchniowych przy realizacji projektów odprowadzania wód powierzchniowych i podpowierzchniowych. Dzięki aplikacji można obejrzeć wizualizacje danych topograficznych w ujęciu 3D pod dowolnym kątem lub przechodzić do widoku pionowego, aby obserwować ukształtowanie powierzchni i układ wzniesień na polu. Można też użyć narzędzi do rysowania, aby zaplanować połączenia przewodów. 

Wsparcie techniczne

New Holland oferuje duży wybór intuicyjnych, automatycznych systemów prowadzenia dostosowanych do potrzeb poszczególnych gospodarstw – od początkowego poziomu prowadzenia ręcznego, poprzez prowadzenie wspomagane, aż do najbardziej zaawansowanych rozwiązań w zakresie w pełni zintegrowanych systemów prowadzenia automatycznego. Systemy te można dostosować do wielu rodzajów sygnałów korekcyjnych w zakresie bezwzględnej dokładności – od poniżej 20 cm do poniżej 2,5 cm, w zależności od potrzeb użytkownika.

Odpowiedni pakiet PLM pomogą wybrać dealerzy marki, którzy również gwarantują szkolenie z obsługi urządzeń i oprogramowania. Poza tym pracownicy marki New Holland służą bezpłatną pomocą przez telefon w godz. 7.00-19.00. Można też skorzystać z portalu My PLM i za jego pośrednictwem zadać pytania lub poprosić o wsparcie. Rolnicy mogą również skorzystać ze szkoleń dla końcowych użytkowników pakietu PLM w ramach Akademii PLM.

Małgorzata Felińska

Zdjęcia można obejrzeć w naszej fotogalerii 


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat