Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy popierasz protesty AGROunii?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Wiadomości z branży
Polskie Składy Rolne zapowiadają dalszą konsolidację
 
Wspólna wizja rozwoju i świetne zrozumienie potrzeb klientów, to niewątpliwie atuty działającej od 2011 roku pod szyldem Polskie Składy Rolne grupy firm z sektora agro. Łączne obroty czterech przedsiębiorstw (Agrosieć, Agrochest, Adler Agro, Agro-As) w zeszłym roku wyniosły blisko 1,4 mld złotych.

27 lutego w Warszawie Polskie Składy Rolne zorganizowały spotkanie z dziennikarzami oraz przedstawicielami najważniejszych dostawców, aby przedstawić plany grupy na przyszłość.

- Stawiamy na dalsze pogłębianie współpracy, ponieważ tylko w ten sposób można osiągnąć sukces. Chcemy być podmiotem, który oferuje swoim klientom nie tylko najlepsze produkty w przystępnych cenach, ale również profesjonalne doradztwo - podkreślał Tomasz Trzmielewski, wiceprezes spółki Polskie Składy Rolne.

Zwracał uwagę, że kooperacja w grupie przynosi firmom korzyści w postaci lepszych warunków współpracy z producentami, sprawniejszą i bardziej elastyczną logistykę oraz spójną strategię reklamową i marketingową. - Rynek rolniczy w Europie i na świecie szybko się zmienia. Chcemy nadążyć za tymi zmianami, być w ich centrum - zaznaczył Trzmielewski.

Polskie Składy Rolne to grupa firm, która zrzesza cztery przedsiębiorstwa: Agrosieć, Agrochest, Adler Agro, a także Agro-As. Zatrudniają łącznie 645 osób, w tym 195 pracowników działu handlu.

Obrót PSR w 2017 roku wyniósł 1,38 mld zł (płody rolne - 409 mln zł, środki ochrony roślin - 301 mln zł, nawozy stałe - 282 mln zł, maszyny - 228 mln zł, materiał siewny - 93 mln zł, pasze - 28 mln zł, nawozy dolistne - 13 mln zł).
 
Strategia rozwoju Polskich Składów Rolnych zakłada kilka etapów. Do końca 2018 roku mają zakończyć się prace związane z wdrożeniem wspólnej platformy zakupowej, a lata 2018-2020 upłyną pod znakiem dalszej konsolidacji. - Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w 2021 roku będziemy mogli ogłosić zakończenie całego procesu - podkreślił Tomasz Sikorski i jednocześnie przyznał, że konsolidacja "nie jest łatwa", ponieważ wymaga od wszystkich firm "dużego wysiłku".

Tomasz Trzmielewski podkreślał, że tylko duże podmioty są partnerami do negocjacji z kluczowymi producentami środków ochrony roślin czy nawozów. Zwrócił przy tym uwagę, że statystycznie jedynie 8 procent gospodarstw w Polsce zleca badania gleby. - Rolą takich firm jak nasza jest, aby edukować rolników w tym zakresie i zachęcać do regularnych badań - zaznaczył.

Ważną częścią spotkania był wykład prof. Walentego Poczty z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który mówił na temat wyzwań dla rolnictwa w kontekście Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku. W jego ocenie, ogromne znaczenie dla kształtu WPR będzie miał Brexit i to, czy kraje UE będą gotowe do kompromisów.

- Wielka Brytania wpłaca do unijnej kasy ogromne kwoty, których zabraknie po Brexicie. Z punku widzenia Polski najlepiej byłoby, gdyby zwiększono składki członkowskie i utrzymano finansowanie na obecnym poziomie, ponieważ jesteśmy największym odbiorcą unijnego wsparcia - zauważył. Jednocześnie dał do zrozumienia, że tak hojne wsparcie rolnictwa jak ma to miejsce obecnie, będzie trudne do utrzymania.
 
Krzysztof Zacharuk
 

przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat