Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy popierasz protesty AGROunii?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Wiadomości z branży
Bon Silage walczy z ketozą

- Ketoza to „choroba zawodowa” wysokowydajnych krów – mówił lek. wet. Zbigniew Dzionek z firmy Schaumann Polska, podczas konferencji „Zdrowie krów a jakość mleka”, która odbyła się 22 marca w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie. – Hodowcy czasem nie zdają sobie sprawy z tego, że przyczyną problemów z rozrodem, z wymionami, z racicami, z wydajnością i metabolizmem jest właśnie ta choroba, która wynika z ujemnego bilansu energetycznego.

Można ją zwalczyć tylko zwiększając pobieranie paszy (ułatwiając krowom dostęp do stołu paszowego, nie stosując do sporządzania TMR-u zbyt suchej kiszonki i zbyt długiej słomy) oraz podnosząc zawartość energii w dawkach pokarmowych. W tym celu można dodawać do pasz glikol propylenowy z gliceryną (albo preparat Tirsana) oraz karnitynę, tłuszcze chronione, niacynę, biotynę i witaminę B12.

Są jeszcze prostsze rozwiązania – informuje Zbigniew Dzionek. – Na rynek trafił właśnie preparat Bon Silage Fit G firmy Schaumann, przeznaczony do kiszonek z traw, który zwiększa w kiszonkach zawartość kwasów mlekowego i octowego, cukru resztkowego oraz glikolu propylenowego (do 5-7 procent w suchej masie). Produkuje go jeden ze szczepów bakterii zawartych w tym preparacie. Żywione taką kiszonką krowy w doświadczeniach w Niemczech nie osiągnęły progu ryzyka ketozy.

W sprzedaży jest też Bon Silage Speed M – zakiszacz do kiszonki z kukurydzy, która nim potraktowana już po dwóch tygodniach gotowa jest do skarmiania, a po dwóch miesiącach zawiera 4 proc. kwasu octowego w s.m., przy czym nie wykryto w niej drożdży i pleśni. Preparat Bon Silage Speed G przeznaczony jest do zakiszania traw. Wartość energetyczna takiej kiszonki jest wyższa niż sporządzonej bez użycia zakiszacza.

(Fem) 

Zdjęcia Jarosława Prussa można obejrzeć w naszej fotogalerii

 Jak zapobiegać ketozie - obejrzyj film


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat