Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy popierasz protesty AGROunii?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Wiadomości z branży
Proteus zwalczy szarka komośnika

Komisja ds. Środków Ochrony Roślin pozytywnie zaopiniowała wniosek Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w sprawie wydania zezwolenia na wprowadzenie do obrotu środka ochrony roślin Proteus 110 OD z przeznaczeniem do stosowania w uprawie buraka cukrowego w celu zwalczania szarka komośnika.

Minister rolnictwa 28 lutego wydał zezwolenie na stosowanie tego środka w okresie od 15 marca do 12 lipca 2018 r.

Szarek komośnik to chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych. W 2017 r. intensywne żerowanie szkodnika zaobserwowano na ponad 5500 ha w Polsce południowo-wschodniej (województwa: lubelskie, świętokrzyskie, podkarpackie, małopolskie). W mniejszym stopniu szkodnik pojawił się również na plantacjach w pozostałej części kraju. Widoczna jest więc migracja w kierunku zachodnim. Chrząszcze wyjadają tkankę liści, na skutek czego powstają zatoki, a także podgryzają hypokotyl. Intensywny żer na siewkach buraka prowadzi do ich doszczętnego ogołocenia z części zielonych i w konsekwencji powoduje zamarcie roślin. Buraki, które zostały uszkodzone w mniejszym stopniu są osłabione, wolniej rosną oraz nadmiernie transpirują. Uszkodzenia są miejscem wnikania organizmów patogenicznych.

W ub.r. masowy atak szkodnika sprawił, że plantacje buraków w wielu miejscach zostały doszczętnie zniszczone. Na części plantacji trzeba było ponownie zasiać buraki. Ze względu na skrócony okres wegetacji plony na tych plantacjach znacząco odbiegały od średniej. Ponadto, część pól została zaorana, a w miejsce buraków posiano inne rośliny, ze względu na zbyt późny termin ponownego siewu buraków.

(Fem)


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat