Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy jeździsz na spotkania polowe organizowane przez firmy nasienne i chemiczne?
 
Tak, często
Tak, rzadko
Nie jeżdżę


Wiadomości z branży
Valtra Smart Tour

Valtra Smart Tour odbywa się w tym roku w pięciu terminach i pięciu lokalizacjach. Wszędzie rolnicy mogą obejrzeć ciągniki marki Valtra (od najmniejszych do największych), współpracujące z różnymi maszynami zielonkowymi. 

17 maja przedstawiciele fińskiego koncernu AGCO (właściciela marki Valtra) zaprosili producentów rolnych do Aleksandrowa (niedaleko Nowego Miasta w woj. wielkopolskim), gdzie pokazali sześć ciągników Valtra – od serii A przez M po największe z serii T i S, współpracujących z maszynami zielonkowymi. Pokaz ten zorganizował dealer marki – firma Toral, na polu obsianym lucerną, należącym do Przedsiębiorstwa Rolnego PHU Alworol.

W Aleksandrowie firma pokazała ciągnik Valtra A104 z silnikiem 100 KM, z ładowaczem czołowym zamontowanym fabrycznie i ze zgrabiarką Fendt o szerokości roboczej 4,5 m. Seria A (czwartej generacji) składa się z siedmiu modeli z silnikami AGCO Power o mocy od 75 do 130 KM, trzy- lub czterocylindrowymi, z przekładnią Valtra Power Shuttle (lub mechaniczną) 12+12R z sześcioma biegami w każdym z dwóch zakresów prędkości (opcjonalnie biegi pełzające).  

Ciągnik N114 pokazany został z owijarką bel Sipma. Na tę serię składa się 15 modeli o mocy czterocylindrowego silnika od 115 do 201 KM, w wersji HiTech, Active, Versu i Direct.

Najmocniejszy w swojej klasie ciągnik N174, do obejrzenia podczas pokazów z ładowaczem czołowym montowanym fabrycznie oraz przetrząsaczem firmy Fendt o szerokości roboczej 8,6 m, ma czterocylindrowy silnik (można zmówić także sześciocylindrowy) o pojemności 4,9 l i mocy 201 KM. Bezstopniowa przekładnia Direct produkowana jest w Finlandii. Promień skrętu tego ciągnika to tylko 4,5 m.

Goście pokazów mogli przyjrzeć się także bestsellerowi – ciągnikowi T174 Versus z podłokietnikiem Smart Touch, z sześciocylindrowym silnikiem o pojemności 7,4 l i mocy 190 KM z bezstopniową przekładnią Valtra Direct. Traktor ten pokazano z kosiarkami Fendt – przednią i tylną o szerokości roboczej 3 m. Seria T ciągników Valtra liczy 27 modeli cechujących się wysokim prześwitem (60 cm) i ergonomiczną nisko usytuowaną kabiną. Wyposażone są w pięciostopniową przekładnię Powershift lub bezstopniową Direct CTV. Do sterowania jazdą i hydrauliką służą dwie dźwignie na podłokietniku.

Podczas pokazów przedstawiciele marki pokazali też „Tractor of the Year 2018” i zdobywcę nagrody „Design of the Year 2018” w jednym, czyli ciągnik T254 Versu Smart Touch z silnikiem o mocy 150 KM w kolorach białym i niebieskim (jak flaga Finlandii). Ten traktor „wystąpił” z prasą zmiennokomorową Fendt.

Ciekawość gości wzbudził jednak największy (na kołach) ciągnik w ofercie Valtry – czarny S394 z silnikiem o mocy 405 KM, ważący 11,7 t, z kołami o szerokości 90 cm. – Żeby takie koła nie niszczyły gleby trzeba utrzymywać rekomendowane ciśnienie 1,6 bara – radził przedstawiciel marki Trelleborg. Do serii S należy sześć modeli o mocy od 290 do 405 KM. Są wyposażone w ciche i ergonomiczne kabiny z układem jazdy tyłem TwinTrac, silniki AGCO Power z bezstopniową przekładnią  AVT, dwustopniowym turbodoładowaniem, technologią SCR, bez filtra cząstek stałych.

16 maja podobny pokaz polowy odbył się w Gołocinie na Dolnym Śląsku, 19 maja w Grzybinie w woj. warmińsko-mazurskim, 23 maja odbędzie się w Stawiskach na Podlasiu, a 26 i 27 maja podczas Zielonego AgroShow w Ułężu na Lubelszczyźnie. 

Małgorzata Felińska

Zdjęcia Jarosława Prussa można obejrzeć w naszej fotogalerii

Film obejrzyjcie na naszym kanale na YouTube

 

przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat