Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy otrzymałeś/aś już pomoc po ubiegłorocznej suszy?
 
Tak
Nie
Nie składałem/am wniosku


Wiadomości z branży

Nowa siedziba SDF Polska 

Same Deutz-Fahr Polska sp. z o.o. jest filią handlową koncernu SDF. Sieć dystrybucyjną w naszym kraju tworzy 24 dealerów z 43 punktami sprzedaży. W 2017 r. SDF Polska uzyskała obroty na poziomie 160 244 548 zł, a jej udział w rynku ciągników wyniósł 10,85 proc. (z liczbą 1160 zarejestrowanych traktorów). 

Działające od ponad 25 lat w naszym kraju przedstawicielstwo koncernu funkcjonowało w różnych miejscach. Na początku, w 1991 r., jeszcze jako spółka 4WD Tractors zajmowało niewielkie pomieszczenia w nieistniejącej już Fabryce Samochodów Ciężarowych (FSC), która produkowała kultowy samochód dostawczy Żuk. W części jednej z hal ulokowane były niewielkie biura i stanowiska montażowe, na których wytwarzano ciągniki o mocach od 25 do 45 KM.

W 1995 r. utworzono dział handlowy zajmujący się dystrybucją ciągników na polskim rynku. Stopniowo powstawała sieć dealerska i w 1996 r. sprzedano już 86 ciągników. W 1997 r. zmieniono nazwę spółki na Same Deutz-Fahr Polska. Ekspansja na polski rynek i opracowanie modeli ciągników dopasowanych do wymagań naszych producentów przyniosło efekty. W 2003 r. udział marek Same i Lamborghini wśród importowanych ciągników w segmencie mocy 50-70 KM w Polsce wyniósł aż 43 proc.

Pod koniec ub. wieku spółka kupiła tereny w podlubelskim Jackowie i zbudowała fabrykę, którą uruchomiono w 2000 r. W szczytowym momencie produkowała na potrzeby całego koncernu 16 ciągników dziennie. Były to głównie ciągniki sadownicze i komunalne o mocach 25-50 KM.

Decyzja podjęta w 2007 r. przez zarząd koncernu o inwestowaniu w innych regionach świata (Turcja, Chiny) spowodowała sprzedaż lubelskiej fabryki firmie CBM. To także włoski producent specjalizujący się głównie w układach zawieszenia, zaczepach i osprzęcie, który na zlecenie SDF kontynuował produkcję ciągników. W historii SDF Polska rekordowy był 2012 r., kiedy sprzedaż 1985 ciągników wygenerowała obroty na poziomie blisko 371 mln zł.

Zajmowane do tej pory pomieszczenia biurowe znajdowały się na terenie fabryki CBM w Jackowie i nie spełniały standardów. Dlatego podjęto decyzję o przeniesieniu SDF Polska do wynajętych biur w nowoczesnym obiekcie w Lublinie, przy ul. Mariana Rapackiego 2. Zaletą tej lokalizacji jest też łatwy dojazd, gdyż biurowiec znajduje się niecałe 3 km od zjazdu z obwodnicy. 

17 maja na otwarcie przybył prezes SDF Vittorio Carozza z synem Franceskiem Carozzą oraz z przewodniczącym zarządu Lodovico Bussolatim i Rainerem Morgensternem, dyrektorem handlowym na Europę. Robert Brzozowski, dyrektor generalny SDF Polska podkreślił, że polski oddział SDF ma na celu koordynowanie sprzedaży, wsparcie działań i szkolenia dealerów oraz serwisantów. Vittorio Carozza, wspominając pierwsze kroki koncernu SDF w Polsce, ocenił bardzo wysoko polskich przedstawicieli. Natomiast polscy rolnicy – jego zdaniem – mają nadal wysoki potencjał zakupowy, dlatego w kraju będzie się rozwijała sprzedaż ciągników. Oferta SDF jest szeroka – od konstrukcji prostych do bardzo wyspecjalizowanych, o dużej mocy, co powoduje, że każdy nabywca może znaleźć model traktora odpowiedni dla siebie. Dodatkowo spółka oferuje kombajny zbożowe, także w zróżnicowanej konfiguracji i rozmiarach.

Przy okazji tego spotkania uhonorowano dealerów współpracujących z SDF Polska od 15 i 20 lat. Pamiątkowe certyfikaty wręczali Francesco Carozza, Anna Makulec i Robert Brzozowski.

Koncern SDF jest jednym z czołowych producentów ciągników rolniczych, kombajnów zbożowych oraz silników. Oferuje produkty marek Deutz-Fahr, Same, Lamborghini Trattori, Hürlimann oraz Grégoire. Gama ciągników obejmuje modele o mocy 25-340 KM, z kolei oferta kombajnów to modele z silnikami o mocy do 395 KM. SDF ma osiem zakładów produkcyjnych (poza Europą w Indiach i Turcji), 13 oddziałów, dwie spółki joint-venture, 155 importerów, ponad 3100 punktów dealerskich na całym świecie i zatrudnia ponad 4200 pracowników.

Zeszłoroczne wyniki koncernu wskazują na ciągły rozwój. Zysk EBIDTA osiągnął poziom  7,9 proc., przy obrotach rocznych 1 325 mln euro. Były to wartości o ok. 3 proc. niższe niż w poprzedzającym roku 2016, jednak należy uwzględnić fakt, że w 2017 r. uruchomiono nową fabrykę Deutz-Fahr Land w niemieckim Lauingen, nową linię montażową AGV oraz nową malarnię w fabryce we włoskim Treviglio. Całkowita wartość inwestycji w 2017 r. sięgnęła 70 mln euro, z czego najbardziej znaczące były: 23 mln euro na rozwój nowych produktów, 15 mln euro na dokończenie nowej fabryki i centrum obsługi klientów w Lauingen oraz 7 mln euro na przeprowadzenie ostatniej fazy modernizacji linii produkcyjnej w Treviglio.  

Na zmniejszonym o 8 proc. rynku kombajnów zbożowych SDF odnotował wzrost o 11 proc.  Także inna marka koncernu – Grégoire, przyniosła wzrost sprzedaży kombajnów do winogron o 12 proc. 

Tekst i fot. (el) 

Zdjęcia można obejrzeć w naszej fotogalerii


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat