Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy popierasz protesty AGROunii?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Wiadomości z branży
Coragen 200 SC do walki z omacnicą prosowianką

Producenci kukurydzy w Polsce zyskali nowe możliwości walki z omacnicą prosowianką. Decyzją MRiRW nr R-197/2018d z 10 maja 2018 r. insektycyd Coragen 200 SC firmy FMC można stosować do zwalczania tego najgroźniejszego szkodnika w uprawach kukurydzy.

Coragen 200 SC to znany środek owadobójczy, z którego od lat korzystają producenci jabłek, ziemniaków i kapusty głowiastej białej. Preparat występuje w formie koncentratu w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą. Zawiera chlorantraniliprol należący do grupy antranilowych diamidów. Substancja czynna zastrzeżona pod nazwą handlową Rynaxypyr, charakteryzuje się innym niż większość zarejestrowanych w Polsce insektycydów mechanizmem działania. Zakłóca pracę włókien mięśniowych szkodników i blokuje tzw. receptory RyR odpowiedzialne za gospodarkę wapniem w ich komórkach. Efektem jest niekontrolowane uwalnianie wapnia, będące przyczyną paraliżu mięśni. Gąsienice po bezpośrednim kontakcie z preparatem zaprzestają żerowania i giną po 24-72 godzinach od zastosowania środka.

Na plantacji kukurydzy Coragen 200 SC należy stosować w dawce 125 ml/ha od fazy widocznego wierzchołka wiechy do końca kwitnienia, gdy znamiona i szyjki słupków będą suche, obumarłe (BBCH 53-69). W sezonie wegetacyjnym można wykonać jeden zabieg. Do sporządzenia roztworu należy wykorzystać 300-400 l wody/ha. Karencja wynosi tylko siedem dni. Coragen 200 SC działa lokalnie systemicznie (układowo). Oznacza to, że po naniesieniu na liście wnika do ich wnętrza i przemieszcza się w nieopryskane obszary. Już po trzech godzinach od oprysku środek ulega związaniu z woskami na powierzchni liści, dzięki temu jest odporny na zmywanie przez deszcz. Preparat działa od 15 do 21 dni w szerokim zakresie temperatury (5-25 st. C).

Rozszerzona też została rejestracja Coragenu 200 SC o możliwość zastosowania w uprawach sadowniczych (ochrona gruszy, śliwy i winorośli) oraz warzywniczych (ochrona kapusty głowiastej czerwonej, włoskiej, kalafiora, brokułu, cykorii i kukurydzy cukrowej – tej ostatniej także przed omacnicą prosowianką).

(Fem)

 


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat