Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w wyborach do Europarlamentu?
 
Koalicja Europejska
Prawo i Sprawiedliwość
Inne ugrupowanie
Nie zagłosuję


Wiadomości z branży
XZACT – nowa sekcja wysiewająca do agregatów Mzuri

Czy można wysiewać rzepak, kukurydzę, soję czy słonecznik punktowo jednym agregatem uprawowo-siewnym? Jest to możliwe za pomocą agregatu Mzuri-Pro-Til z sekcją XZACT do siewu punktowego tych gatunków w systemie pasowym. 30 maja mieli okazję sprawdzić to goście, którzy przyjechali do siedziby firmy Agro-Land w Śmielinie (woj. kujawsko-pomorskie) na Dni Pola Mzuri.

Firmę Mzuri założył angielski farmer, inżynier i konstruktor Martin Lole, który wychował się na farmie rodziców, a po studiach kupił gospodarstwo Springfield w Worcestershire. Jest ono nadal poligonem doświadczalnym dla maszyn Mzuri i służy testowaniu nowych rozwiązań, mimo że w ub.r. angielską spółkę kupiła polska firma Agro-Land Marek Różniak.

Spółka Mzuri uznawana jest za wiodącego producenta maszyn do uprawy pasowej (uprawiają, nawożą i wysiewają nasiona w pasach, w jednym przejeździe po polu). Rolnicy mogą wybierać spośród agregatów uprawowo-siewnych Pro-Til3, Pro-Til3T, Pro-Til4T, Pro-Til6T oraz Pro-Til Select o szerokościach roboczych 3, 4 i 6 m. Ten ostatni agregat umożliwia zmianę rozstawu rzędów i szerokości międzyrzędzi za pomocą jednego przycisku, przez wyłączanie i włączanie co drugiej sekcji. Ma jedno- i dwurzędowe redlice do wysiewu nasion, regulowaną hydraulicznie bronę zgarniającą, niezależne wahliwe ramiona redlic wysiewających z regulowanym kółkiem dociskowym.

Wszystkie te agregaty pracują w systemie pneumatycznym. Teraz Mzuri wprowadza do sprzedaży nowe sekcje do siewu punktowego, które można zastosować we wszystkich agregatach uprawowo-siewnych tej firmy. W Śmielinie zaprezentowano rolnikom agregat Select o szerokości roboczej 4 m. Sekcje wysiewające rozmieszczone są w nim w rozstawie 36,3 cm. Nawóz wysiewany jest na całej głębokości uprawianego pasa. Nasiona transportowane są ze zbiornika głównego do mini zbiorników znajdujących się na każdej sekcji wysiewającej. Wymienne tarcze do siewu punktowego napędzają silniki elektryczne umieszczone na każdym aparacie dozującym. Nasiona za pomocą podciśnienia przysysane są tarczy, a następnie zrzucane grawitacyjnie przez specjalnie zaprojektowany tunel do gleby, a koła dociskowe wciskają je w ziemię.

Każdy agregat uprawowo-siewny wyposażony jest w odbiornik GPS, dzięki któremu sekcje zamykają się w tych miejscach, w których nasiona zostały już wysiane.

(Fem)

Zdjęcia Jarosława Prussa można obejrzeć w naszej fotogalerii


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat