Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy otrzymałeś/aś już pomoc po ubiegłorocznej suszy?
 
Tak
Nie
Nie składałem/am wniosku


Wiadomości z branży
Rosną ceny nawozów

Bardzo trudną sytuację na rynku rolnym, spowodowaną suszą, zimną wiosną i ubiegłorocznymi powodziami dodatkowo pogarsza sytuacja na rynku gazu, węgla i w konsekwencji energii elektrycznej w Europie.

Gaz to główny surowiec do produkcji nawozów. Obecnie jego średnia cena rynkowa jest o ok. 30 proc. wyższa niż w poprzednich latach. Spowodowane jest to między innymi mroźnym marcem i wysokimi cenami pozostałych nośników energii, tj. ropy i węgla. Wzrost notowań cen gazu przekłada się bezpośrednio na wzrost kosztów wytwarzania nawozów. To zmusza producentów nawozów w Europie do drastycznych podwyżek cen, nierzadko przy jednoczesnym ograniczeniu produkcji.

„W podobnej sytuacji znajduje się Grupa Azoty” – czytamy w jej oświadczeniu. - Mając na uwadze trudną sytuację finansową polskich rolników, prowadzimy zrównoważoną politykę cenową i próbujemy część kosztów zakupu gazu skompensować redukcją kosztów. Niestety, przewidywane utrzymanie się bardzo wysokich cen tego surowca w kolejnych miesiącach powoduje, iż nie możemy rosnących kosztów wytworzenia przerzucać w dalszym ciągu na siebie, bez obaw o utratę rentowności naszej produkcji. Dlatego w najbliższym czasie polscy rolnicy muszą się przygotować na wzrost cen nawozów– informuje Piotr Zarosiński, dyrektor departamentu korporacyjnego handlu nawozami w Grupie Azoty.

(Fem)


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat