Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy w Polsce powinno być więcej gospodarstw ekologicznych?
 
Tak
Nie
Nie wiem


Wiadomości z branży
Protest lekarzy weterynarii

Prawie połowa pracowników Inspekcji Weterynaryjnej podpisała się pod wnioskami o podwyżki adresowanymi do premiera Mateusza Morawieckiego. Dokumenty zostały złożone 15 listopada w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W przypadku niespełnienia żądań płacowych oraz kadrowych lekarze weterynarii grożą wstrzymaniem eksportu mięsa i mleka.

„Wielokrotne próby zwrócenia uwagi ministra rolnictwa na problem kryzysu w Inspekcji Weterynaryjnej doczekały się jedynie kurtuazyjnego przyznania racji, bez jakiejkolwiek chęci podjęcia odpowiednich decyzji. Trwające prace nad budżetem na 2019 r. potwierdzają tą diagnozę. Przyjęcie ustawy budżetowej w zaproponowanej przez rząd wersji grozi postępującym paraliżem Inspekcji Weterynaryjnej” – czytamy w oświadczeniu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej.

- Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy nie dojdzie do zaostrzenia protestu, a także masowych wypowiedzeń pracowników IW - mówi Sara Meskel, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej. -

Pragniemy uświadomić społeczeństwu, że Inspekcja Weterynaryjna jest instytucją  odpowiedzialną za zdrowie ludzi i zwierząt, bezpieczeństwo wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego oraz wielomiliardowy rynek rolniczy i pochodzący stamtąd eksport polskiej żywności. Bez szybkich i odważnych decyzji decydentów grozi nam poważny kryzys. Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej odchodzą bowiem z pracy, a nowi nie chcą się zatrudniać z powodu niskich pensji.

Meskel zwraca uwagę, że problemem jest także dalsze rozprzestrzenianie się ASF. Epidemia jest wciąż tykającą bombą, której wybuch może przynieść katastrofalne skutki dla całej gospodarki. - Nie podzielamy optymizmu resortu rolnictwa, że wirus jest opanowany – dodaje.

(Fem)

 


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat